Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

czy osoba niepełnoletnia może komuś wynająć mieszkanie?

Witam Państwa, mam następujący problem. Znalazłam z chłopakiem mieszkanie (kawalerkę). Mieszkanie należy do osoby niepełnoletniej, ale początkowo podpisaliśmy umowę najmu z jej prawnym opiekunem (rodzicem) na czas do 18-tych urodzin. Rodzic poinformował nas o tym fakcie oraz o tym, że dziecko wie o tej umowie (jednak nie było go przy podpisywaniu umowy). Kilka dni później pojawiła się ta osoba niepełnoletnia w zajmowanym już przez nas mieszkaniu, z osobą dorosłą, ale nie z rodzicem. Twierdziła, że nic nie wiedziała o podpisywaniu umowy. Nastąpiła długa i nerwowa wymiana zdań. Pokazano nam dokument, który potwierdzał przejęcie spadku przez tę osobę (orzeczenie sądowe). W wyniku naszego zaskoczenia całą sytuacją i nieznajomością prawa, podpisaliśmy jeszcze jedną umowę z tą osobą niepełnoletnią. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że dziecko z rodzicem jest w konflikcie dotyczącym pieniędzy pochodzących z wynajmu tego mieszkania. Dziecko również weszło w posiadanie kaucji, którą wpłaciliśmy rodzicowi (1000zł). I teraz mamy kilka pytań. Czy w ogóle umowa spisana z osobą niepełnoletnią ma jakiekolwiek znaczenie prawne? Czy to ta pierwsza umowa, z opiekunem jest dobra. Jak wygląda sprawa płatności, jeżeli podpisujemy umowę z opiekunem, a dziecko chce otrzymywać pieniądze? Długo się nad tym zastanawialiśmy i prosimy o pomoc w naszej sprawie.

2013.3.3 18:28:20

Odpowiedzi w temacie: czy osoba niepełnoletnia może komuś wynająć mieszkanie? (3)

Nie. Bo nie ma zdolności do czynności prawnych. Natomiast pytanie czy umowa z rodzicem była zawarta zgodnie z wolą dziecka to co innego. To dziecka jest właścicielem ale pełnomocnikiem jest rodzic. 

2013.3.4 8:20:46

Dziękujemy za odpowiedź. A czy umowa z rodzicem była zawarta zgodnie z wolą dziecka? Jedna strona (czyli rodzic) twierdziła, że tak. Natomiast samo dziecko mówiło, że jednak nie. Czyli w tym momencie istnieje kwestia dogadania się dziecka z rodzicem. Jeżeli rodzic nie wyrazi zgody na zawarcie umowy między nami a dzieckiem wtedy ta umowa jest nieważna. Dobrze to rozumiemy? Czyli wypadałoby spisać nową umowę, która zawiera zgodę rodzica lub ewentualnie dziecka, tak?

Jeszcze raz dziękujemy za odp.

2013.3.4 9:33:24

Niestety wiem że jestem niepełnoletni ale nie zgadzam się z tą wypowiedzią
Rodzic jest pełnomocnikiem wtedy gdy dziecko niema innego opiekuna
Ta sprawa wydaje mi sie prosta jeśli dziecko niema ojca a z matką jest w konflikcie to powinno się zgłośić do ,,Domu Dziecka" wtedy zostanie rozpatrzona jego sytułacja

2017.12.31 8:13:29

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika