Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Czy zapłace podatek za sprzedaż mieszkania ze spadku

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam . Chciałbym sprzedać mieszkanie ktore kiedyś było mojej ciotki ( a własciwie to ciotki mojej mamy , ale w dalszej czesci tego opisu bede pisał 'ciotka' ) , i zostało zapisane w testamencie dla mnie . Chcę dołożyć troche pieniedzy i kupić inne mieszkanie ( w innym miescie ) W tym mieszkaniu jestem zameldowany na stałe od ponad 15 lat .Ciotka wykupiła mieszkanie od spóldzielni w 2000 roku , Zaraz potem w testamencie przepisała mieszkanie dla mnie . po jej smierci w 2007 roku rozpoczeła się sprawa spadkowa , która zakończyła sie w 2008 roku ( dwie sprawy sie nie odbyły z róznych powodów ) . Sąd orzekł że cały spadek po ciotce należy się mnie . Poszedłem do Urzędu skarbowego w celu zgłoszenia otrzymania spadku . Po załatwieniu wszystkich papierkowych spraw , po jakims czasie otrzymalem decyzje z urzedu skarbowego , ustalajaca wysokosć podatku od spadku . Zostałem zaliczony do drugiej grupy podatkowej ( jako syn siostrzenicy zmarłej ) i podatku nie musiałem płacić .Na otrzymanej decyzji w uzasadnieniu w jednym punkcie pisze ( w skrócie ) że ulga przysługuje jeśli osoba ( czyli ja ) spelni pewne warunki :.
  i tam było piec warunków ktore spełnialem , ale ostatni brzmi tak :

  - Będzie zamieszkiwać będąc zameldowanym na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat .

  a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku.

  b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego .

  pod tymi warunkami jest treść pouczenia i w punkcie 3 pisze:

  3. W razie zbycia budynku lub lokalu przed upływem terminu określonego w ust.2 pkt 5 albo niezachowania warunku zamieszkiwanie w nim i zameldowania się w okresie przewidzianym w tym przepisie , wznawia się postępowanie podatkowe i dokonuje wymiaru podatku od całej wartości przedmiotu opodatkowania , ustalonej tak jak by ulga nie przysługiwała .
  Nie stanowi podstawy do wygasniecia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego :
  - zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość , albo spóldzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną włąsność , jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania , a przeznaczenie srodków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego , albo spóldzielczego własnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego , albo budowy innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytymi nabytym budynku lub lokalu , potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały wynosi 5 lat.


  Moje pytanie jest takie : czy moge sprzedać to mieszkanie ( 34m2) i za pieniądze ze sprzedaży , kupić inne mieszkanie większe , bez obawy że decyzja ustalająca wysokośc podatku od spadku wygaśnie i bede musiał zapłacić podatek od spadku ? Na mój rozum chyba bede mógł jeśli dobrze zrozumiałem uzasadnienie i pouczenie do tej decyzji .

  Pozdrawiam Sławek .

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane