Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Dopisanie współwłaściciela

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,

  Jeszcze w tym roku chcę kupić mieszkanie z księgą wieczystą. W przyszłym roku wraz z narzeczonym planujemy się pobrać i wtedy chcielibyśmy dopisać go jako współwłaściciela mieszkania. Proszę o informację jakie związane są z tym koszty, czy trzeba płacić 2% podatku cywilno -prawnego?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wynagrodzenie za korzystanie z wspólnej rzeczy

  Czy zasadne jest żądanie współwłaściciela posesji - czynszu dzierżawnego od drugiego współwłaściciela za prowadzenie działalności gospodarczej na terenie współwłasności, jeżeli w chwili obecnej działalność nie jest już prowadzona? Czy istnieje jakiś okres przedawnienia?

 • Opłata za dopisanie współwłaściciela pojazdu

  Czasem w urzędach załatwiam sprawę polegającą na dopisaniu współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. \"Dopisanie\" poprzedzone jest decyzją o zmianie decyzji o rejestracji pojazdu. Niektóre urzędy za taką samą czynności żądają opłaty 10 zł a inne nie i przystawiają stempel \"Nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej”. Które zachowanie organu jest prawidłowe?

 • Żądanie przez organ administracji lokalnej polisy

  Od czasu do czasu ja lub ktoś w moim imieniu występuje z wnioskiem o dopisanie współwłaściciela pojazdu. Niektóre urzędy żądają okazania przy tej czynności polisy OC. Zupełnie mi to nie przeszkadza, ale mam wątpliwości czy organ ma do tego kompetencje. Czy jest jakiś przepis, który uprawnia organ administracji samorządowej do żądania okazania polisy OC pojazdu przy takiej czynności?

 • Głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania

  Podczas najbliższych wyborów nie będę przebywał w miejscu swojego zameldowania. Jakich formalności powinienem dopełnić, aby moc głosować w innym miejscu?

 • Uprawnienia współwłaściciela

  Rodzice wykupili mieszkanie na własność i jako współwłaściciela w akcie notarialnym wpisali swojego nieletniego syna. Obecnie jest on dorosły. Czy ma on prawo decydować o ty, co się z tym mieszkaniem stanie? Czy rodzice mogą bez jego zgody przepisać mieszkanie na kogoś innego? Czy ma on prawo pierwokupu ich części mieszkania?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane