Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ile kosztuje przepisanie mieszkania???

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witajcie! Mąż kupił przed naszym ślubem mieszkanie(na kredyt hipoteczny).Ja jestem współkredytobiorcą.Teraz chce je przepisać na mnie, zatem poradżcie proszę jak to zrobić najtańszym kosztem? Dodam, że wartość mieszkania to ok.65tys. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi Kasia

    Odpowiedz Cytuj
  • Najtańszym kosztem, to nic nie rób. Bo i tak Ci się należy, jeżeli udowodnisz, że kredyt ten jest wzięty na to właśnie mieszkanie. Ale jeżeli chcesz przepisu, to będzie kosztował około 3 tys. złotych
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Przeczytaj Ustawę o podatku od spadków i darowizn (informację uzyskasz u każdego Notariusza) Podaję część, którą możesz wykorzystać: Dz.U. 1983 Nr 45 poz. 207 USTAWA z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Art. 16. 1. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym: 1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, 2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej, ust. 5 w art. 14 skreślony ©Kancelaria Sejmu s. 9/11 02-03-01 3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy, - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. 2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki: 1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4, 2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy, 3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, 4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu, 5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat: a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku, b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego. 3. Jeżeli nabyty budynek lub lokal jest zajęty przez osoby trzecie, spełnienie warunk ów określonych w ust. 2 pkt 2-5 może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia; w tym wypadku zawiesza się odpowiednio bieg terminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku. 4. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). 5. Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się. 7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.
    Odpowiedz Cytuj
  • Pablo
    Wysłany: 2005-08-11 13:52:44

    Odpowiedzi na podobne problemy szukam zawsze w portalu NaszeSM.pl. Serwis pomaga członkom spółdzielni z całej Polski orientować się w zmianach w prawie spółdzielczym, zawiera bazę odpowiednich aktów prawne, przystępnie napisany poradnik oraz forum. Na stronie znajdują się także kontakty do parlamentarzystów, zajmujących się tematyką spółdzielczą. Patronat nad serwisem objął poseł Paweł Poncyljusz.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Wykreślenie z rejestru spółki jawnej - koszt

    Ile kosztuje złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru spółki jawnej?

  • Koszty czynności komornika w asyście policji

    Bezskuteczność wyjazdów komorników w teren do dłużnika jest zaiste irytująca. Albo dłużnika nie ma, albo jest ale po prostu nie otwiera i komornik wraca z niczym. Ile kosztuje wierzyciela siłowe wejście komornika do siedziby/mieszkania dłużnika w asyście policji?

  • Zniesienie współwłasności

    Dziadek mojej żony przepisał jej w spadku mieszkanie. Spadkobiercami są również dwaj synowie dziadka. Jeden z nich zajmuje to mieszkanie i nie zgadza się na spieniężenie go i podział między spadkobierców. Czy są jakieś formy prawne aby go do tego zmusić?

  • Darowizna mieszkania na rzecz dziecka

    Mam mieszkanie własnościowe i chcę je przepisać córce, która ze mną nie mieszka. Jakie czynności muszę podjąć, aby stała się pełnoprawnym właścicielem? Jakie są tego koszty?

  • Koszt oraz skutki potwierdzenia dziedziczenia dokonanego przez notariusza

    Ile kosztuje potwierdzenie dziedziczenia dokonane przez notariusza? Czy ma to ten sam skutek jak stwierdzenie nabycia spadku przed sądem?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane