Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

mieszkanie własnościowe a czynsz

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • mając mieszkanie w łasnościowe(57 m2)opłata do spółdzielni wynosi mnie miesięcznie 385 zł(eksploatacja,centralne ogrz 171,03zl!!,zimna woda).Uważam,że to lekka przesada.W spóldzielni obok koszty są porównywalne,ale z ciepłą wodą.Jak to jest?? Kto ustala te stawki?

  Odpowiedz Cytuj
 • Spółdzielnia:-)
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Fix
  Wysłany: 2005-03-07 11:42:37

  Zgodnie z postanowieniami art.4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych /t. j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116/ członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale poprzez wnoszenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni. Pod pojęciem spółdzielcze prawo do lokalu mieści się: -odrębna własność lokalu, -spółdzielcze własnościowe prawo do loakalu -spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu Warto więc w pierwszej kolejności zażądać od spółdzielni wydania odpisu statutu i dokładnie się z nim zapoznać. Polecam także poradnik tzw. błyskawicę Wydawnictwa INFOR pt. „JAK WYGRAĆ ZE SPÓŁDZIELNIĄ MIESZKANIOWĄ” wyd. grudzień 2004r Powinna być jeszcze w sprzedaży w kioskach! Jest ona dostępna także w wysyłkowej ofercie wydawniczej INFOR. Cena 6,90zł. + 7zł koszty przesyłki. Zamówienia można kierować na adres; prenumerata @infor.pl. Zamówienie powinno zawierać pełne dane adresowe niezbędne do wystawienia faktury oraz realizacji wysyłki. Gorąco polecam wszystkim spółdzielcom! Zamawiając więcej egzemplarzy koszty przesyłki rozkładają się na kilka osób zamawiających. Warto się z tym poradnikiem zapoznać! Polecam!
  Odpowiedz Cytuj
 • Fix
  Wysłany: 2005-03-07 13:39:33

  Osoba uprawniona z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego napewno nie płaci czynszu, gdyż nie ma w tym przypadku umowy najmu. Napewno powinna być umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności) Jeżeli nie ma takiej umowy, to w dobrze pojętym własnym interesie należy ją wyegzekwować od spóldzielni. Opłaty mieszkaniowe wnoszone na rzecz spóldzielni można podzielić na dwie grupy: - opłaty bezpośrednie ustalane przez spóldzielnię (tzw. eksploatacja) oraz - opłaty pośrednie, niezależne od spóldzielni (zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków, wywóz odpadów stałych itp. Przyczyny takiego stanu spółdzielczości mieszkaniowej: Deficyt spółdzielczej tożsamości oraz powszechne zjawisko „ucieczki w prywatność”, przy ułomnym ( „dziurawym”) prawie spółdzielczym oraz bardzo niska świadomość prawna członków i organów spółdzielni jest przyczyną wielu negatywnych zjawisk. Mitem jest zakładanie, że w najbliższych latach nastąpi poprawa w tym zakresie. Jeszcze potrzeba wielu zmian w świadomości ludzi, aby można powiedzieć, że spółdzielczość jest formą zbiorowej zaradności. Faktem jest, że wszyscy członkowie spółdzielni mieszkaniowych powinni uświadomić sobie dwie prawdy oczywiste: Po pierwsze!! -dawno i bezpowrotnie minęła epoka wszechwładzy tzw. „nomenklatury spółdzielczej” Po drugie!!! -to zarząd spółdzielni jest dla członków, a nie odwrotnie. Zarząd spółdzielni ma prowadzić spółdzielnię w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby jej członków w granicach prawa i obowiązku; bez przejawów arogancji. „To członkowie za swoje pieniądze powinni wymagać od zarządu przede wszystkim wysokiej jakości w zrządzaniu spółdzielnią oraz optymalizacji kosztów”. Powinni uwierzyć, że mają znaczący głos w rozstrzyganiu istotnych dla spółdzielni spraw oraz kontrolowaniu działań podejmowanych przez samorząd spółdzielni. Trzeba dokładnie zapoznać się ze statutem spóldzielni i innymi regulaminami uchwalonymi przez Radę Nadzorczą Spóldzielni dotyczącymi rozliczania kosztów np. regulamin rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz regulamin rozliczania kosztów gospodarki cieplnej itp
  Odpowiedz Cytuj
 • marek35
  Wysłany: 2005-06-15 17:29:36

  Posiadam mieszkanie własnościowe 84 m kwadratowe w starym budownictwie z 1942 w niewielkim miasteczku 20 tysięcznym płacę za nie czynsz w wysokości 660 zł miesięcznie przez cały rok z czego za samo centralne ogrzewanie płace 400 zł co miesiąc. Mam pytanie czy tak wysokie stawki naliczane przez Zakład Mieszkaniowy są naliczone zgodnie z prawem czy jest to jakiś absurd?
  Odpowiedz Cytuj
 • hen
  Wysłany: 2005-08-11 15:13:27

  Znam stronę z odpowiedziami na takie pytania; to serwis NaszeSM.pl. Serwis pomaga członkom spółdzielni z całej Polski orientować się w zmianach w prawie spółdzielczym, zawiera bazę odpowiednich aktów prawne, przystępnie napisany poradnik oraz forum. Na stronie znajdują się także kontakty do parlamentarzystów, zajmujących się tematyką spółdzielczą. Patronat nad serwisem objął poseł Paweł Poncyljusz.
  Odpowiedz Cytuj
 • jan
  Wysłany: 2005-10-08 06:23:00

  człowieku zastanów się!!!-czy uważasz ze media dostarczane ci bedą za darmo , ponieważ ty wykupiłeś 57 m na własność!!!!!!!!!!!!!!???????????????
  Odpowiedz Cytuj
 • spółdzielca
  Wysłany: 2007-11-13 10:59:54

  za media czyli prąd , gaz i wodę i tak płacę rachunki...tylko dlaczego czynsz muszę płacić za własne mieszkanie?:) To tak jakbym wypożyczył samochód płacąc 50zł dziennie a potem go wykupił i dalej musiał płacić 50zł dziennie!!! To chore!!!
  Odpowiedz Cytuj
 • spółdzielca
  Wysłany: 2007-11-13 11:00:21

  za media czyli prąd , gaz i wodę i tak płacę rachunki...tylko dlaczego czynsz muszę płacić za własne mieszkanie?:) To tak jakbym wypożyczył samochód płacąc 50zł dziennie a potem go wykupił i dalej musiał płacić 50zł dziennie!!! To chore!!!
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Własność a obowiązek meldunkowy

  Czy przepisując własnościowe mieszkanie z matki na córkę ta ostatnia musi być zameldowana w tymże lokalu?

 • Mieszkanie spółdzielcze należące do dwóch osób

  Czy osoby nie będące jeszcze ze sobą w stałym związku mogą kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe na współwłasność (po połowie)?

 • Bonifikata za ciemną kuchnię przy wykupie lokalu

  W roku 1998 nabyłam prawo do mieszkania lokatorskiego o powierzchni 37,5 m2. Prawo do tego lokalu nabyłam w drodze zamiany lokalu większego na mniejsze. Zwaloryzowany wkład lokatorski za mieszkanie, które zdałam spółdzielni mieszkaniowej, był znacznie wyższy od wkładu lokatorskiego za mieszkanie do którego nabyłam prawo (różnica w metrażu). Różnicę tę spółdzielnia mieszkaniowa wypłaciła mi w gotówce. Posiadając książeczkę mieszkaniową z wkładem budowlanym postanowiłam zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o przekształcenie mieszkania z lokatorskiego na własnościowe. Jednocześnie wystąpiłam o wystawienie zaświadczenia o wysokości wkładu lokatorskiego, celem przedłożenia w banku, co stanowiło podstawę do likwidacji książeczki mieszkaniowej. W zaświadczeniu wystawionym przez spółdzielnię wkład lokatorski był pomniejszony o 10%. Na moje zapytanie z czego wynika ta różnica odpowiedziano mi, że jest to bonifikata z tytułu mniejszej wartości mieszkania spowodowana tym że lokal posiada ciemną kuchnię (zgodnie z uchwałą zarządu spółdzielni lokatorzy w momencie przekształcenia lokalu z lokatorskiego na własnościowe mają prawo do bonifikaty 10%). W związku z tym jestem stratna około 2900 zł. Czy spółdzielnia ma prawo do odmowy wypłacenia mi tej kwoty lub odmowy przeksięgowania jej na poczet należności za czynsz?

 • Korzystanie z mieszkania przez współwłaściciela

  Czy współwłaściciel (50% udziałów) kamienicy, w której zajmuje dwa mieszkania, musi płacić czynsz za drugie mieszkanie? W jednym mieszka on, a w drugim jego wnuk student. Zarządca sądowy twierdzi, że musi płacić czynsz za to drugie mieszkanie.

 • Obowiązek płacenia czynszu po rozwodzie

  Po rozwodzie, który miał miejsce w lutym br mieszkałem wraz z ex-żoną i dwójką dzieci we wspólnym mieszkaniu (spółdzielcze-własnościowe). Zajmowałem jeden z trzech pokoi przyznany mi przez sąd. Dwa miesiące temu kupiłem na kredyt mieszkanie, do którego się przeprowadziłem i przemeldowałem. Złożyłem też w sądzie wniosek o podział majątku dorobkowego. Ex-żona nie chce płacić czynszu za mieszkanie, w którym od dwóch miesięcy mieszka wyłącznie ona wraz dziećmi, nie płaciła też czynszu wcześniej, gdy po rozwodzie mieszkaliśmy w jednym mieszkaniu. Na dzieci płacę alimenty w wysokości określonej przez sąd. Ex-żona twierdzi, że to ja powinienem płacić czynsz, gdyż jestem głównym najemcą. Sytuacja finansowa ex-żony jest bardzo dobra - może nawet lepsza od mojej. W jaki sposób mogę ją skłonić, aby płaciła czynsz?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane