Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

przeciekający dach w bloku

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, od 1,5 przecieka dach w bloku w wyniku czego notorycznie jestem zalewana, praktycznie każdy wiekszy deszcz powoduje zalanie. Spóldzielnia Mieszkaniowa nic nie robi sobie z moich próśb o remont dachu. Nadmienię, że regularnie opłacam wszystkie zobowiazania do SM, już nie mam siły z nimi walczyć, czy jest jakiś sposób aby wymóc na nich ten remont? czy moge zaprzestać opłacać f. remontowy nie narażajac się na naliczenie odsetek, a może zatrudnić fachowców a fakture przedstawić spółdzielni? czy sa jakieś przepisy obligujące spódzielnie do dokonywania napraw ?
  Pozdrawiam
  Magda

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, mam identyczny problem ja wyżej opisany. Proszę o pomoc lub podpowiedź gdzie i jak mogę zainterweniować? Pozdrawiam Michał
 • Reklama

 • Dach jest częścią budynku, a budynek ? jeśli dobrze rozumiem ? stanowi własność spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z art. 1 ust 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych ?Spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków?. Do obowiązków spółdzielni (zarządu) należy administrowaniem mieniem spółdzielni w tym przeprowadzenie odpowiednich napraw i remontów. Od mieszkańców pobierane są opłaty na fundusz remontowy, z którego finansowane są naprawy ? spółdzielnia ma obowiązek prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego (art. 4 ust. 41 ustawy oraz art. 6 ust 3 ustawy). Również inne przepisy (np. art. 5 ust 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowane) zobowiązują właścicieli budynków do utrzymywania domów o odpowiednim stanie i przeprowadzania bieżących konserwacji, napraw i remontów mających na celu utrzymanie nieruchomości w stanie nie pogorszonym i nie zagrażającym życiu ani zdrowiu mieszkańców oraz osób trzecich. Spółdzielnia zarządza (administruje) nieruchomością, zatem na spółdzielni spoczywa obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i eksploatacji budynku - w tym dachu. Nie bardzo rozumiem dlaczego spółdzielnia odmawia przeprowadzenia napraw. Należy skierować pismo do zarządu ? najlepiej za potwierdzeniem odbioru - i poinformować o cieknącymdachu, domagać się podjęcia napraw w określonym terminie (np. tygodniowym) oraz wskazać na konsekwencje bezczynności spółdzielnie tj. zniszczenie wyposażenia mieszkanie, zagrzybienie itd. W ostateczności konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu. Można też spróbować zawiadomić o sprawie inspekcję nadzoru budowlanego, że obiekt nie jest utrzymywany w należytym stanie.
 • Natinatus
  Wysłany: 2016-11-19 04:46:55

  Witam. Ja mam podobną sytuację lecz z sąsiadem podobna sytuacja bo mieszkam w bliźniaku. Sąsiad ma remont u góry po zalanym mieszkaniu gdyż został O zalane to mieszkanie. Nie wiadomo dlaczego. Kiedy pada w wejściu do Sąsiad a z dachu mapie woda w czasie deszczu boje się ze może tez padać u niego w mieszkaniu a sąsiad mieszka gdzie indziej i przyjeżdża raz na rok do mieszkania na kilka minut. Czy obowiązkiem wymiany dachu bo dachówki sie ruszają należy do właściciela mieszkania czy moim ?
 • atrakcyjna
  Wysłany: 2017-01-22 19:03:24

  Dostałam mieszkanie socjalne gdzie jest b.dóża wilgoć wraz czeknie dach i wszędzie przecieka a burmistsz nic nie raguje na moje skargi wiec niewiem co sstym zrobic tym bardziej ze od tego chorują dzieci ...
 • atrakcyjna
  Wysłany: 2017-01-22 19:05:50

  Dostałam mieszkanie socjalne gdzie jest b.dóża wilgoć wraz czeknie dach i wszędzie przecieka a burmistsz nic nie raguje na moje skargi wiec niewiem co sstym zrobic tym bardziej ze od tego chorują dzieci ...
 • JK
  Wysłany: 2017-10-09 15:45:02

  Pomocy. Mam problem z ciaglym zalwewniem mieszkania i wilgocia na scianach. Mieszkam w bloku i pare lat temu odbyl sie remont ocieplanie calego bloku, wymiana parapetow i maalowanie. Od tamtej pory strasznie zalewa mi mieszkanie po karzdym deszczu. Sciany i sofit sa mokre i pokryte grzybem (mieszkanie bylo remontowanie generalnie od wewnatrz 2 lata temu nowe palene rownanie scian ) teraz to wszysto jest zagrzybione. Zglaszalam to do spodzielni juz od 2 lat ale nikt nie reaguje przysylaja kogos aby obejrzal szkody ale na tym sie konczy. Pan mowi ze nie wie co to jest i nie jest w stanie pomoc. I tak w kolo. Co mam zrobic gdzie zglosic to czy mam isc do prawnika. Nie mam juz pojecia jak ratowac mieszkanie.
 • JK
  Wysłany: 2017-10-09 15:45:50

  Pomocy. Mam problem z ciaglym zalwewniem mieszkania i wilgocia na scianach. Mieszkam w bloku i pare lat temu odbyl sie remont ocieplanie calego bloku, wymiana parapetow i maalowanie. Od tamtej pory strasznie zalewa mi mieszkanie po karzdym deszczu. Sciany i sufit sa mokre i pokryte grzybem (mieszkanie bylo remontowanie generalnie od wewnatrz 2 lata temu nowe palene rownanie scian ) teraz to wszysto jest zagrzybione. Zglaszalam to do spodzielni juz od 2 lat ale nikt nie reaguje przysylaja kogos aby obejrzal szkody ale na tym sie konczy. Pan mowi ze nie wie co to jest i nie jest w stanie pomoc. I tak w kolo. Co mam zrobic gdzie zglosic to czy mam isc do prawnika. Nie mam juz pojecia jak ratowac mieszkanie.
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane