Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Przekształcanie SWPL do OW?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień dobry,
  Mam taki oto dylemat, czy przekształcać mieszkanie z: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność?

  Jak wygląda sytuacja w moim przypadku:
  1. spółdzielnia nie ma długów (jakiś tylko minimalny kredyt na docieplenie w WFOŚiGW w Katowicach) - wszelkie remonty finansuje na bieżąco z funduszu remontowego mieszkańców
  2. spółdzielnia się w miarę stara, oceniłbym ją w skali 7/10. (PS. Poprzednia spółdzielnia w innym mieszkaniu w innym mieście oceniłbym na 3/10) - więc tutaj nie narzekam
  3. Mieszkania nie będę przekształcał na cele biznesowe, zarobkowe etc. - tylko mieszkaniowe.
  4. Wspólnoty tworzyć nie chcę - bo dobrze i w miare sprawnie działa spółdzielnia
  5. Nadal chce zostać jej członkiem, mimo przekształcenia do OW.

  Dlaczego się o to pytam i dlaczego się zastanawiam.

  Głównym i jedynym powodem to jak największa pewność i zabezpieczenie mieszkania od strony prawnej przed jego straceniem nie z mojej winy (a hipotetycznych problemów, winy, kredytów przyszłych spółdzielni).

  Wiadome jest że od ok. 2010 roku (albo kilka lat szybciej) nastał boom z przekształcaniem mieszkań do OW. O ile nie dziwi mnie przekształcanie lokatorskich mieszkań, tak zastanawiam się nad SWPL do OW.

  Ostatnio żona pyta się mnie czy przekształcimy mieszkania, dla bezpieczeństwa np. gdyby z czasem spółdzielnia miała (hipotetycznie) wpaść w problemy finansowe, kredyty nowe i problemy z spłata etc.

  Czy patrząc pod kryteriami w/w (główny - to zabezpieczenie się przed potencjalnym zlym zarządzaniem, kredytami, bankructwem spółdzielni, wierzyciele kredytów spółdzielni etc.) lepiej przekształcić SWPL do OW?

  Da mi to prawnie lepsze zabezpieczenie mieszkania?

  Bo problem jest też że nie widzę nigdzie jasno zapisane, czy jak spółdzielnia ma długi, to wierzyciel może w ramach jej spłaty obciążyć mieszkańców posiadających SWPL? Bo gdzieś czytałem że OW nie, ale SWPL można obciążyć niespłaconymi kredytami.

  Lepiej dla "świętego spokoju" przekształcić SWPL do OW?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.