Reklama
17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów (...)
Co to jest intercyza i dlaczego decydujemy się na jej zawarcie?Intercyza jest to (...)
Niniejszy artykuł jest nieaktualny. Polecamy zapoznanie się z artykułami dotyczącymi (...)
Zalety i wady wyboru metody kwartalnego rozliczenia W praktyce metoda kwartalnego (...)
Wodomierz główny w budynku
Czy w budynku wielomieszkaniowym/komunalnym musi być założony wodomierz główny? Gdy go brak, czy można obliczyć jakoś inaczej ogólne zużycie wody?
Rozliczanie opłat za wodę
Jestem zarządcą dwóch kamienic będących własnością jednego właściciela. Jakiś czas temu w kamienicy "A" właściciel na własny koszt zainstalował we wszystkich wynajmowanych mieszkaniach podliczniki wody, w celu konkretnego i sprawiedliwego naliczania opłat należnych od poszczczególnych najemców lokali. Jak się okazało, system ten jest niekorzystny i niesprawiedliwy dla właściciela, gdyż suma zużyć wszystkich podliczników jest mniejsza od zużycia wskazywanego przez licznik główny o około 15 % i nadwyżka ta obciąża właściciela. Wodociągi wyjaśniły, że jest to zjawisko normalne, wynikające z tak zwanych mikroprzecieków i nadwyżka może być rozłożona na wszystkich najemców. Ci jednak nie chcą słyszeć o dodatkowej opłacie, twierdząc, że będą płacić wyłącznie za wodę zużytą przez nich, zgodnie ze wskazaniem ich podliczników. W tej sytuacji, właściciel postanowił nie wyrażać zgody na zainstalowanie podliczników wody przez najemców jego kamienicy "B", gdzie ryczałt zużycia wody wyliczany jest przez podział ilości zużytej wody w kamienicy na ilość wszystkich mieszkańców po równo. Niektórzy lokatorzy kaminicy "B" domagają się zgody na założenie podliczników, twierdząc, że mają do tego prawo. Czy właściciel ma prawo odmówić najemcy zainstalowania w lokalu podlicznika wody i rozliczania zużycia tego lokatora według podlicznika?
Brak bieżącej wody w mieszkaniu
Czy lokator dokonujący regularnie opłat za bieżącą wodę i ścieki kanalizacyjne po pisemnym poinformowaniu zarządcę - Urząd Komunalny o braku bieżącej wody (awarii), w przypadku i braku interwencji ze strony zarządcy (właściciela) ma prawo nie płacić za wodę do czasu naprawienia?
Prowadzenie parkingu strzeżonego
Co jest wymagane przy zakładaniu nowego parkingu strzeżonego pod działalność komercyjną? Czy prawo stawia jakieś konkretne wymagania dotyczące np. ujęć wody, ścieków itp. Jak to się ma do wymogów ochrony środowiska?
Odcięcie wody przez wynajmującego lokal
Jestem właścicielem kamienicy w której znajduje się jeden lokal użytkowy. Lokator korzysta z lokalu użytkowego na ostatnim piętrze, z przeznaczeniem na pracownię plastyczną, na podstawie decyzji urzędu dzielnicy z dnia 2.11.1976 r. Podczas użytkowania tego lokalu dokonał zajęcia części strychu, bez uzyskania zezwolenia Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz bez zgody właściciela kamienicy (co najmniej od 1992 r.). Wszystkie lokale mieszkalne zostały opuszczone przez lokatorów w ostatnich miesiącach. Chciałbym sprzedać kamienicę całkowicie wolną. Ponadto obawiam się nadchodzącej zimy i związanego z tym niebezpieczeństwa zamarznięcia i pęknięcia rur. Czy mogę wymówić lokatorowi umowę najmu i na jakich warunkach? Czy mogę zamknąć dopływ wody, jako że lokal nie jest lokalem mieszkalnym?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.