Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

uciążliwy współlokator-właściciel

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. 2,5 miesiąca temu wynajęłam pokój w 4-pokojowym mieszkaniu. Jeden z nich zajmuje młody właściciel, któremu jest wiele do zarzucenia.

  - stale, mimo wielu upomnień ze strony każdego z lokatorów oraz interwencji policji narusza spokój mieszkańców oraz ciszę nocną przez głośną muzykę (jest DJ?em, ma basy, które poruszają meble)
  - dopuszcza się drobnych kradzieży nieswoich produktów w kuchni bez przyznania się do tego (wszystkie rzeczy niewymagające przechowywania w lodówce trzymamy już w pokojach)
  - pali w łazience, w kuchni, mimo wielu upomnień
  - zostawia po sobie bałagan i brud w kuchni, butelki po alkoholu (dużo pije), pety po papierosach porozrzucane po szafkach i stole
  - zalegał z rachunkami za prąd, czego skutkiem było odcięcie go na 1 dzień i 1 noc
  - pod niesłusznymi bezpodstawnymi oskarżeniami wypowiadał wcześniejszym lokatorom umowy w trybie natychmiastowym (oskarżenie1: kradzieże z lodówki; oskarżenie2: zalanie jego laptopa na domówce) bez zwrotu kaucji
  - dodatkowo, jeden lokator wypowiedział właścicielowi umowę zgodnie z zapisem (wypowiedzenie jest dwumiesięczne, umowa z każdym z lokatorów podpisana jest na okres do końca lutego b.r.) ? 2 miesiące przed wyprowadzeniem się. Wynika z tego, że wyprowadziłby się w styczniu ? miesiąc przed zakończeniem umowy. Właściciel w związku z tym zażądał od niego, że zapłacił mu połowę czynszu za wcześniejsze zerwanie umowy (mimo że w umowie nie ma takiego zapisu).

  Na wszystkie w/w zarzuty mam dużo dowodów, i wielu świadków. Ostatnio zaczęło właścicielowi przeszkadzać, że zwracam mu uwagę odnośnie w/w zachowań, w związku z czym, aby pozbyć się niewygodnej lokatorki, zaczął oskarżać mnie o to, że wchodzę do jego pokoju (bezpodstawnie oczywiście), i straszy policją i sądem. Wiem, że nadużywa, nie tylko alkoholu. To trwa około miesiąca, czuję niepokój przebywając w mieszkaniu, bo nie wiem do czego może być zdolny. Wracając zastanawiam się co tam zastanę, i co mi jeszcze zginie. W umowie jest zapis, że w przypadku wypowiedzenia w trybie natychmiastowym przez dowolną stronę (właściciel/najemca), kaucja pozostaje bezzwrotna. Jest tam też napisane, że podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy, co w pośpiechu i zaniedbania z mojej strony nie nastąpiło.

  1. Czy taka umowa jest zgodna z prawem?
  2. Czy w przypadku bezpodstawnych zatrzymań kaucji mamy do czynienia z przestępstwem/wymuszeniem? Dodam, że właściciel jest bezrobotny, i co miesiąc parę dni przed terminem zapłaty za czynsz prosi nas (lokatorów) o częściową zapłatę.
  3. W umowie jest napisane, że wynajmujący jest właścicielem lokalu, do czego mam wątpliwości. Jeśli jest to faktycznie niezgodne z prawdą, czy może ponieść za to konsekwencje prawne?
  4. Czy w/w zarzuty na właściciela mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia przeze mnie umowy w trybie natychmiastowym i odzyskania kaucji?
  5. Czy brak protokołu zdawczo-odbiorczego może wpłynąć na zatrzymanie przez właściciela części kaucji pod niesłusznym pretekstem zniszczenia czegoś przeze mnie?

  Dodam, że napisałam rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (przed określonym w umowie czasem, ale ze zwrotem kaucji), znalazłam dwie osoby na moje miejsce, ale właściciel nie zgodził się na podpisanie jej. Jaki w tym przypadku byłby najlepszy krok z mojej strony? Chciałabym się stąd wyprowadzić, bo naprawdę się boję. Takie same odczucia ma współlokator. Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz Cytuj
 • Nie rozumiem dlaczego ten właściciel nie chce podpisać ci tego rozwiązania umowy. Nie znam sie na kwestiach prawnych więc nie doradze w temacie legalności umowy i zapisów w niej ale doradze ci jako człowiek jak najszybciej sie stamtąd wyprowadź bo szkoda nerwów a nie wiadomo jakie historie ten człowiek wam jeszcze zafunduje.
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane