Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

umowa dożywocia

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Czy można oddać mieszkanie spółdzielcze za dożywocie? Przysługuje mi własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Czy mogę oddać go w zamian za dożywocie? Jakie formalności trzeba załatwić, aby przedmiotem umowy dożywocia było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy trzeba będzie założyć księgę wieczystą? Co z prawami do zachowku?

    Odpowiedz Cytuj
  • Moja matka daje mi mieszkanie na umowę dożywocia. Mieszkanie jest odrębna ą własnością. Czy moja żona będzie musiała zapłacić zachowek moim dwom siostrą w razie moje śmierci?
  • Reklama

  • Witam. Mam zamiar zawrzeć umowę dożywocia z synem, mam jeszcze córkę która już ma swoją rodzinę i kontakt ze mną jest niezbyt częsty. Czy jeżeli podpiszę umowę dożywocia z synem, musi on mieszkać ze mną ? Czy może przebywać poza miejscem mojego zamieszkania. Jestem sprawna i na razie nie potrzebuję pomocy ani w robienu zakupów czy remontach ani finansowej, sama sobie dobrze daję radę. może za 10 lat .... sytuacja się zmieni. Czy syn w chwili obecnej musi mi zabezpieczać opiekę, opał, media itp, kiedy ja dzisiaj jestem w stanie sama sobie poradzić. Kto wycenia wartość domu aby odporowadzić podatek 2 % czy musimy szukać rzeczoznawcy ? Bardzo proszę o informację, pozdrawiam serdecznie
  • witam, mam takie pytanie co do osoby która ma umowę dożywocia w domu w którym mieszka też mój narzeczony, jak od strony prawnej wygląda własność domu dla takiej osoby? jest ona bardzo uciążliwa, jakie są sposoby pozbycia się jej?
  • Witajcie serdecznie. Moja prababcia lat 90, przepisuje na mnie mieszkanie na zasadzie umowy dożywocia. Tzn. w skrócie babcia se zyje w teoretycznie \"moim\" mieszkaniu. Babcia będzie tam mieszkała tak jak do tej pory aż do smierci. Bo tka ustalilismy ponad to. Ja babcie odwiedzam, robie zakupy, sprzątam itd. Pytanie brzmi, czy jak już mieszkanie przejdzie na mnie w zwiazku z umową to za to muszę płacić podatek?!
  • Ze swojego przykładu powiem, tak trzeba zapłacić za to podatek. Bo jest to poniekąd darowizna.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.