Forum prawne

zieleń i parkowanie paranoja

witam mieszkam w małej wspólnocie 10 rodzin, wczoraj członek zarządu bez porozumnienia z nikim innym zasadził na "moim" miejscu do pakowania kwiaty i jakies tam drzewka i to ogrodził, po przyjechaniu z pracy rozwaliłem to dosłownie i normalnie sobie wjechałem, zaznaczam ze to nie jest dosłownie moje miejsce parkuje tam kto przyjedzie wczesniej i tyle jakos sie miescimy na tym małym podwórku, osoba która posadziła te kwiaty stwierdziła ze samochody ja trója, czysta paranoja, proszę mi wyjaśnic jak właściwie jest z parkowaniem na podwórku teren należy do gminy, samochód stoi w odległości 3 metrów od budynku, pozdrawiam :)

2006.5.21 20:48:8

Odpowiedzi w temacie: zieleń i parkowanie paranoja (3)

Oczywiście, że naruszyłeś zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu, niż wyznaczone w tym celu - art.49 ust.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym /Dz. U. Nr 58, poz. 515 z późniejszymi zmianami/. Parkować można na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej w miejscach wyznaczonych przez Waszego zarządcę. Wydzielone przez zarządcę stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny być właściwie oznakowane znakami „stanowiska postojowe, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów odnośnie ich oddalenia od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym (rzeczywista odległość powinna wynosić co najmniej 7m).

2006.5.22 10:10:28

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami/ na działkach budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną, co najmniej 25% powierzchni działki należy urządzić jako powierzchnię terenu biologicznie czynnego, jeżeli inny procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem przywrócenia stanu zgodnego z prawem, zarządca wspólnoty mieszkaniowej powinien bez zbędnej zwłoki opracować, zatwierdzić i wdrożyć szczegółowe warunki organizacji ruchu w strefie zamieszkania na przedmiotowej nieruchomości. Chodzi o wykonanie ustawowych obowiązków zarządcy tej nieruchomości wynikających wprost z art. 8 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000r. Nr 71, poz. 838) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 marca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem /Dz. U. Nr 177, poz.1729/.

2006.5.22 10:21:49

Nie do końca macie rację, gdyż te wszystkie przepisy obowiązują , jeżeli droga na tym osiedlu jest droga publiczną , a tak najprawdopodobniej nie jest, jest to droga wewnętrzna , która w świetle obowiązującego prawa nie ma statusu drogi publicznej. Zarządca ma obowiązek wyznaczyć miejsca do parkowania, ustalić organizację ruchu itp. tylko wtedy, gdy umieści znak ,że jest to strefa zamieszkania. Dopóki takiego znaku nie ma na interwencję nie przyjedzie ani Policja ani straż miejska, bo nie mają do tego prawa.Nic Ci nie zrobią , sama to przerabiałam. Pozdrowienia.

2008.10.3 11:28:44

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika