Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zmiana głównego najemcy (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu)

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Moj brat posiada spoldzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszlanego w SM. W mieszkaniu tym w rzeczywistosci zamieszkuje ja wraz z moim meżem. Brat chce nam odstąpić swoje mieszkanie (w którym faktycznie nie zamierszkuje). W jaki sposób można tą sprawę załatwić zgodnie z prawe - czyli czy, kiedy i w jaki sposób można przenieść prawo do lokalu?

  Odpowiedz Cytuj
 • kluck
  Wysłany: 2004-11-26 13:03:58

  Brat nie może ci odstąpić tego mieszkania. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne (art. u ust.3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Może je natomiast przekształcić na prawo własnościowe i wtedy sprzedać (podarować) tobie.
 • Reklama

 • AGA
  Wysłany: 2004-12-08 12:43:56

  rodzice mojego męża zrzekli sie spóldzielczego prawa do lokalu, a on (będąc tam zameldowany) został przyjety w poczet członków i została wydana na niego decyzja, sądzę, że przy najblizszych członkach rodziny wspólnie zamieszkujących mozliwe jest"przepisanie" tego prawa na inną osobą, aczkolwiek rzeczywiście prawo to jest niezbywalne. Trzeba sie dowiedzieć w spółdzielni , oraz sprawdzić zapisy statutu spółdzielni
 • Magda
  Wysłany: 2005-06-11 11:41:46

  spółdzielcze lokarotskie najlepiej przekształcić w wodrębnioną własność i przepisać w formie darowizny, to niewielkie koszty, albo od razu przenieść udziały w spółdzielni na rzecz innej osoby zgodnie z ustawą o mieszkaniach spółdzielczych, tyko najpierw zameldować te osoby, a po wpłacie członkowskiego zmieni się głównego lokatora. Spółdzielcze lokatorskie też jest własnością członka spółdzielni trzeba tylko znać prawo spółdzielcze!
 • dagi12
  Wysłany: 2007-07-30 22:04:39

  A jeśli głównym najemcą jest moja mama (obecnie jej nie ma), to czy ja jako osoba tam zameldowana mogę wykupić mieszkanie spółdzielcze???
 • dagi12
  Wysłany: 2007-07-30 22:05:53

  A jeśli głównym najemcą jest moja mama (obecnie jej nie ma), to czy ja jako osoba tam zameldowana mogę wykupić mieszkanie spółdzielcze???
 • ldana
  Wysłany: 2008-02-12 13:32:11

  Jestem NAJEMCA mieszkania spoldzielczego od 2006,to mieszkanie zamieszkuje od 1989r.Chciala bym wykupic to mieszkanie ale z bonifikata dla pracownika.Pracuje do tej pory czy mam szanse po zniszce wykupic.To mieszkanie zajmuje z 3 dzieci.
 • bronekk@interia.
  Wysłany: 2008-09-13 21:22:14

  wnieś do SM podanie o przeniesienie spółdzielczego prawa do lokalu na siebie. brat ma wyrazić zgodę na podaniu + podpis. jeśli żonaty - to żona też "wyrażam zgodę" i nr Dow. osob. jeśli dzieci ich są po 18lat i więcej - dopisek jak wyżej. ty masz wnieść w treści podania klauzulę/deklarację o stanie ew. długów, wierzytelności oraz swojej zdolności do ponoszenia ciężarów utrzymania mieszkania. dobrze jest w 1-2 zdaniach dopisać w jakim stanie technicznym jest na dzień przejęcia - mieszkanie.wniesione podanie powinno być rozpatrzone pozytywnie przez najbliższe posiedzenie zarządu S.M. dla członków najbliższej rodziny taka furtka prawna się otworzyła po ostatniej nowelizacji prawa sp. z 07.07.2007r. ja aktualnie borykam się z podobnym problemem. pozdro. - bronek.
 • A jeśli głównym najemcą jest moja mama (obecnie jej nie ma), to czy ja jako osoba tam zameldowana mogę wykupić mieszkanie spółdzielcze???
 • Anna
  Wysłany: 2016-08-23 14:00:07

  Witam, Proszę o radę i rozwianie wątpliwości: Teść jest głównym lokatorem mieszkania spółdzielczego mieszka w nim wraz z żoną ale zameldowany jest jeszcze mój mąż i brat ale de facto nie mieszkają w tym mieszkaniu. Teść lata temu narobił sobie szamba i wisi na nim komornik więc o wykupie mieszkania nie ma mowy. Czy po śmierci teściów mój mąż ma możliwość nabycia prawa do tego lokalu na tych samych warunkach co jego ojciec? Jakie kroku trzeba wykonać i czy będzie trzeba wpłacać jakiś wkladvfinansowy do spółdzielni?
 • pomocny
  Wysłany: 2017-02-14 09:56:00

  Poczytaj sobie blog tego adwokata to znajdziesz odpowiedź http://www.prawo-budowlane.com.pl/
 • Monika
  Wysłany: 2017-10-16 21:38:55

  Witam czy mozna dopisac pasierba do umowy mojego mieszkania komunalnego,tak aby widnial na decyzji?
 • Gocha2014
  Wysłany: 2018-01-23 00:16:52

  Czy siostra może przepisać mieszkanie komunalne na drugą siostrę która zamieszkuje już to mieszkanie ponad dwa lata
 • yogi
  Wysłany: 2018-02-12 16:52:33

  Żona jest głównym najemcą mieszkania i członkiem spółdzielni a ja lokatorem. Obecnie mieszkanie ma spłacony kredyt i będzie możliwość wykupu za tzw złotówkę. Jest jednak taka sprawa że żona ze względu na zajęcia komornicze obawia się wykupu żeby komornik mieszkania nie zajął i nie zlicytował. Czy można to mieszkanie wykupić na członka rodziny np mamę lub bratanka i czy musi on być członkiem spółdzielni z jakimś stażem, czy też wystarczy go zameldować?
 • Agula
  Wysłany: 2018-02-18 06:04:06

  W mieszkaniu mieszka główny najemca wraz rodzina i chcez zameldować kogoś spoza rodziny jak to wyglada prawnie ? Jakie dokumenty trzeba mieć ? Jak długo może trwać załatwianie formalności ? I co w sytuacji jeśli główny najemca chciał bys sie wymeldowac a zamieszkująca i zameldowana tam osoba poznać w mieszkaniu ponosząc wszystkie koszty utrzymania a rodzina głównego najemcy nie chce tego mieszkania ? Jakie były by koszty takich formalności ? MiesZkanie gmine z zadłużeniem.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane