Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zwrot kaucji za wynajem a pokrycie strat

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień dobry,

  potrzebna jest mi porada prawna dotycząca najmu lokaku, a w zasadzie rozliczenia kaucji po jego zakończeniu.

  Byłem stroną wynajmującą mieszkanie. W dniu zdania lokalu okazało się, że podłoga w pokoju (parkiet) jest uszkodzony, a miejscowa naprawa (przetarty lakier do drewna w jednym miejscu oraz kilkudziesięcio centymentrowe głębokie rysy, które znisczyły klepki) nie wchodzi w grę - konieczna jest ronowacja całości.
  Podczas przekazania spisany został protokół zdawczo-odbiory uwzględniający to uszkodzenie, wraz z zapisem, że ja naprawię parkiet w ramach kaucji a jeżeli kwota będzie niższa, to resztę zwrócę na konto najemcy. Nie został jednak określony żaden termin wykonania tej naprawy.

  Gdy orietnowałem się, jaki jest koszt naprawy (cyklinowanie, lakierowanie oraz maeriały) koszt był znacznie wyższy niż podbrana kaucja. W związku z tym poinformowałem najemcę, że w takiej sytuacji kwota ta musi pozostać u mnie jako zadośćuczynienie poniesionych strat. Przez ponad miesiąc czasu nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej.

  Ponieważ koszt naprawy był znaczny (150% kaucji), a ja nie miałem możliwości finansowych by to zrobić (konieczna dopłata do naprawy) odłożyłem ją w czasie (na przyszły rok). W międzyczasie zgłosił się do mnie kolejny najemca, który wynajął lokal w obecnym stanie, lecz uszkodzenie podłogi jemu "nie przeszkadza".

  Poprzedni najemca domaga się ode mnie rozliczenia kaucji, przedstawienia rachunku za naprawę i grozi mi skierowanie sprawy do sądu, jeśli tego nie zrobię. W takiej sytuacji, nie mam rachunku, jendak koszt naprawy jest wyższy niż kaucja. Czy w takiej sytuacji muszę ją zwrócić, czy na podstawie przedstawionych ofert na naprawę parkietu mam prawo do zachowania jej jako zadośćuczynienia za poniesione straty?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane