Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Alimenty dla pełnoletniego dziecka

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Dzień dobry! Jak długo rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów dla dziecka, które właśnie ukończyło szkołę średnią, zdało maturę i ma zamiar rozpocząć studia zaocznie ze względu na podjętą przez nie prace?

    Odpowiedz Cytuj
  • Dzień dobry, rodzic jest zobowiązany płacić alimenty, dopóki obowiązek alimentacyjny nie zostanie uchylony orzeczeniem sądu. Jeśli dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie, rodzic może wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Jeśli obowiązek zostanie uchylony z datą wsteczną, dziecko może być zobowiązane do zwrotu części już pobranych świadczeń. Bez dokładnej analizy sytuacji rodzica i dziecka nie sposób stwierdzić czy w tej sprawie zachodzą podstawy do złożenia pozwu o uchylenie alimentów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
  • Reklama

  • Czy zatem można stwierdzić, że osoba, która pobierała świadczenia alimentacyjne i nie zgłosiła tego, że ma już swój stały dochód może zostać pociągnięta do odpowiedzialności? Rodzic, który płacił alimenty może domagać się pełnej kwoty do zwrotu, czy tylko częściowo?
  • Dzień dobry aby rodzic mógł dochodzić zwrotu jakiejkolwiek kwoty, musi najpierw doprowadzić do uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, a więc w tym celu powinien najpierw złożyć pozew do sądu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • Monika R.
    Wysłany: 2018-04-24 10:48:55

    Dzień dobry. Czy wpisując kwotę alimentów do pozwu należy podać dochód z PIT czy miesięczne pobory otrzymywane na konto pozwanego.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane