Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Alimenty i zasiłek dla samotnej matki

Pracuję na pół etetu, mam zasądzone alimenty od rodziców ex-męża, nawet z tymi alimentami mój dochód na osobe nie przekracza 504zł, czy należy mi się jeszcze dodatek dla samotnej matki ??

2005.4.17 23:33:34

Odpowiedzi w temacie: Alimenty i zasiłek dla samotnej matki (23)

Jestem w 4 miesiacu ciazy. Radosc z tego faktu popsul tatus dziecka, ktory zostawil mnie stwierdziwszy, ze jednak sie nie nadaje na ojca (na poczatku byl oczywiscie zachwycony). Nie zdazylismy zostac malzenstwem. Mam umowe o prace, ktora skonczy sie z dniem urodzenia dziecka, w zwiazku z czym wisi nade mna widmo bezrobocia po urlopie macierzynskim. Pytanie: jak sie ma zasilek dla samotnej matki (ZUS), zasilek dla bezrobotnych (UP) do alimentow, placonych dobrowolnie przez tatusia lub zasadzonych przez Sad? Czy te zasilki sie wykluczaja? Dziekuje za pomoc.

(podwojny singiel)

2003.5.16 0:0:0

Pisząc "zasiłek dla samotnej matki ZUS" miałaś na myśli zasiłek macierzyński ?? Przy wypłacie przez ZUS zasiłku macierzyńskiego nie bierze sie pod uwagę alimentów. Podobna sytuacja ma sie przy zasiłku dla bezrobotnych.
Dochody będą brane pod uwagę przy przyznawaniu zasiłu rodzinnego. Pamiętaj, aby od razu załatwiać to przy macierzyńskim.
Trzymaj się dzielnie !!!
Pozdrawiam serdecznie

2003.5.18 18:11:0

Dzieki sliczne za odpowiedz:) Mialam na mysli chyba zasilek rodzinny, ktory uzalezniony jest od dochodow na osobe. Czy istnieje taka opcja, by nie brano pod uwage dochodow? W tym roku mialam dobrze platna prace, no ale jak wspomnialam, konczy mi sie umowa z dniem narodzin nowego/ej obywatela/lki RP i bede musiala wrocic do domu. Pochodze z malej miejscowosci, gdzie sa okropne klopoty ze znalezieniem pracy. Bede musiala wynajac jakies male mieszkanko, pieniazkow na dlugo nie starczy z macierzynskiego, bo to przeciez tylko 4 miesiace. A co dalej? Jeszcze raz dziekuje za odzew. moj e-mail: 75d@wp.pl

2003.5.20 9:47:53

Mam pytanie jestem matką samotnie wychowującą dziecko mam przyznane alimenty na syna w kwocie 300 zł w tej chwili alimenty wypłaca mi fundusz podobno od maja wszystkie osoby samotnie wychowujące dzieci dostaną obligatoryjnie 170 zł na dziecko bezwzgledu na to czy maja zasadzone alimenty czy nie. Czy pomimo wyplacania tej kwoty bede mogla domagac sie od ojca dziecka wyplacania zasadzonych alimentów? I jeszcze jedna sprawa - ojciec dziecka jest zameldowany u swoich rodziców ale mieszka ze swoją konkubiną. Tam komornik nie może wejść i zrobić zajęcia na poczet długu bo jakmi powiedział nie ma prawa czy może jednak wejść i dokonaćzajęcia w domu rodziców skoro jest on tam zameldowany czy jeśli nie przebywa w tym domu jego rodzice mająprawo nie wpuścić komornika? Prodszę o odpowieź.

(MAGDA)

2004.1.29 0:0:0

jeśli chodzi o ścisłość to od maja kwota ta będzie wypłacana w wysokości 170 zł pod warunkiem, że dochód na członka rodziny nie przekroczy 504 zł. Czy możesz domagać się się od ojca alimentów podczas wypłacania tej kwoty przez ZUS/opiekę społeczną? odp: tak, w każdej chwili masz takie prawo niemniej jednak jak ojciec będzie płacił alimenty to zapewne już nie otrzymasz tych 170 zł. Jeśli nie będzie w dalszym ciągu płacił a będzie to robił ZUS za niego, dług jego bedzie rósł i w pewnym czasie ZUS sam może wszcząć egzekucję długu. A tu już nie będzie żartow. Może za takie coś pójść do paki. Kmornik może zając wyłącznie mienie należące do zobowiązanego. A czy może wejśc do domu jego rodzoców? odp: jeśli jest tam zameldowany na stałe - to tak, ale jaki to skutek przyniesie to już nie wiem. pozdrawiam

2004.1.30 14:31:5

Dziadek dzieci spłacił zaległe alimenty syna przez komornika, poinformował komornika, że będzie płacił także bieżące. Ponieważ przed zniesieniem FA otrzymywałam alimenty z niego, to otrzymałam zasiłek dla samotnie wychowujących dzieci. Teraz mam otrzymać różnicę do wysokości 70 % alimentów Dzwoniłam do Gminy z pytaniem, czy powinnam zwrócić kwotę tego dodatku z powodu otrzymywania pieniędzy od komornika,otrzymałam odpowiedź negatywną. Boję się, że jak popłacę swoje długi- to Gmina zażąda zwrotu. W FA było be z problemów. Komornik otrzymując pieniądze potrącił zadłużenie w stosunku do ZUS i resztę mi wypłacił, a w tym przypadku komornik nie zareagował i całość mi wypłacił. Może ktoś miał podobną sprawę?

2004.10.29 21:53:20

Oczywiście że ci sie należy ,jak i również zasiłek rodzinny na dziecko.

2005.4.18 8:8:7

nie jestem pewna. znow zmienily sie przepisy i teraz prawdopodobnie osoby, ktore otrzymuja aliamnty nie maja prawa do dodatku, nawet jesli ich dochod je do tego wczesniej upowaznial, ale to trzeba sprawdzic.

2005.4.22 12:15:28

Ja również nie przekraczam podstawy na jedną osobę ,pracuje na cały etat i otrzymuje alimenty.Składałam wniosek o rodzinne i zasiłek dla samotnej matki w lutym 2005 i otrzymałam jedno i drugie.

2005.4.23 9:53:18

Ja to zrobiłas ze masz zasądzone alimenty od rodziców eks męza.Ja chciałabym zrobić to samo bo mąz nie płaci , nie ma dochodów.....na jakiej podstwie???/

2005.4.27 14:21:23

Mój eks też nie płaci , nie wiadomo gdzie mieszka i gdzie się podziewa, a w takiej sytuacji można pozwać jego rodziców z art 132 , jeszcze tych alimentów faktycznie nie mam , bo sprawa jest w toku, ale wszystko jest na dobrej drodze bo dziadkowie są dość majętni i nie mają szans się wywinąć. Art. 132. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

2005.4.28 22:50:5

Witam. mam 1400 zł alimentów na 2 dzieci...na mnie nie ma...czy mam szanse dostac jakies dodatki z racji że samotnie wychowuje dzieci?

2007.1.24 22:22:39

szukam autorki tego maila megania nick a mail 75d@wp.pl

2007.4.9 11:43:26

Wiesz majac takie alimenty już nie kombinuj tylko wez się za prace ..

2007.5.29 13:30:29

ale mieszkasz sama, nie z rodzicami czy samą matką? ja mam 200zł alimentów, 48zł rodzinnego i żadnego zasiłku nie dostałam :( powiedziano że mi się nie należy :( teraz pierwszy raz dostałam na niepełnosprawność dziecka (ma 16 miesięcy i epilepsję)

2007.11.27 17:5:15

mój dochód razem z alimentami wynosi 900zł miesięcznie, gdzie mogłabym łozyć papiery o zasiłek dla samotnej matki? mały dużo choruje a o szptalach to już nie chce sobie przypominać, wiadomo pieniędzy brakuje. jeśli ktoś wie to prosze o odpowiedź

2008.8.7 22:45:2

Jeżeli alimenty nie przekraczają 1000zł oba zasiłki (UP,ZUS) należą się całkowicie! Moja koleżanka ma 400zł alimentów i oprócz tego dostaje zasiłek z Urzędu Pracy oraz dla samotnej matki.
Też mam podobną sytuację i walczę o to już od dłuższego czasu.

2008.10.13 12:26:45

Jestem samotną matką ojciec dziecka równiez sie przestraszył tego że bedzie tatusiem
założyłam mu sprawe o alimenty oczywiscie wszystko poszło na moją korzysc... Tatus
zgodził sie na 500 zł bo tyle zasądziłam :) ale niestety nie płaci :(( złożyłam
papiery do sądu okręgowego i beda go ścigac.... Dostaje rodzinne 68zł i miałam przysądzone 170 zł z tytułu samotnej matki lecz nie długo sie nacieszyłam poniewaz gdy tylko zostały mi przysądzone alimenty automatycznie te 170 zł zostało mi odebrane poniewaz mam alimenty i już nie
jestem samotną matką( Głupota i idiotyzm) przeciez nie wyszłam za mąż dalej jestem samotna
tylko tyle że mam przysądzone alimenty których na oczy jeszcze nie widziałam i predko nie zobacze
:((((( Dlatego te wszystkie zasiłki...dodatki to wielka ściema nie warto się łudzic tym że ktoś nam pomoże..

2010.1.25 10:56:32

Do agnieszka1989--- ja również jestem samotna matka 11-o miesiecznej córeczki wrecz od dnia poczecia ponieważ ojciec dziecka przestraszył sie i przypomniał sobie ze jednak kocha inna i ze sie z nia zareczył( po kilku miesiącach spędzonych ze mną)
więc co do tych alimentów jeżeli masz przysądzone 500 zł. i ci ich nie płaci po ik dwóch miesiącach nieuregulowanej kwoty mozesz isc do komornika z wyrokiem oczywiscie i on sie weźmie za ściągniecie długu od ojca a ty z papierami od tego komornika idziesz do urzędu gminy i tam muszą ci wypłacac co miesiac alimenty w kwocie przysadzonej przez sad ale max do 500zł. ze swiadczen alimentacyjnych.

2010.5.8 13:38:16

Witam mam pyatnie! Jestem w 5 tyg ciazy.. tatao dziecka zostawil mnie wybral inne zycie... ja Dopiero mam 20 lat jestem po szkole i raczej nie mam teraz mozliwosci isc do pracy bo teraz ta ciaze przechodze ciezko, czy jest moze mozliwosc by Tatus dziecka placil mi jakies pieniadze w trakcie ciazy? z gory dziekuje za odpowiedz

2010.5.11 21:0:33

Jeżeli samotna matka razem z alimentami ma dochód 550zł to czy może dodatkowo ubiegać się o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

2010.7.26 15:33:9

Witam
Jeżeli matka samotnie wychowuje dzieci, ojciec płaci bardzo niskie alimenty to czy może się ona zgłosić po zasiłek dla samotnej matki?

2010.7.27 11:32:35

Witam mam zasadzone alimenty wyplacane są przez fundusz ojciec dzieci ma zabrane prawa nie interesuje się wgl czy mogę starać się o zasiłek dla samotnej matki???

2018.2.2 13:26:38

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika