Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

alimenty na ojca

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy sad moze zaakceptowac wniosek o przyznanie mu alimentow placone przez syna ktory nie mieszka i nie pracuje w Polsce nie ma zadnych dochodow w Polsce, a z ojcem nie utrzymuje zadnych kontaktow od ponad 10 lat. Ojciec zostawil rodzine i sie wyprowadzil do innej kobiety. Nie placil tez nigdy alimentow na swoje zostawione dzieci! ( ma ich 3, 2 z nich jest chorych i maja rente) Nie jest tez inwalida i moze pracowac. Ma 60 lat. Czy ojciec moze skarzyc syna o placenie mu alimentow ?

  Odpowiedz Cytuj
 • w skrócie - może. czy sąd przyzna - to bywa różnie. znam podobną sprawę, alimenty nie zostały przyznane mimo dochodów uzyskiwanych przez syna w Polsce - między innymi należy powołać się na naruszenie zasad współżycia społecznego. Poza tym - a może dla sądu przede wszystkim - kolejność alimentacji - najpierw alimenty należą się od małżonka (byłego małżonka), jakkolwiek to zabrzmi (art. 128 i następne kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • marcin
  Wysłany: 2005-02-18 20:53:16

  Uzyskałaś jakąś odpowiedź? jesyem w takiej samej sytuacji. Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • lifetec alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-16 22:37:58

  Chcialabym celowo uniknac placenia alimentow na rzecz ojca alkoholika, ktory nigdy sie nie przepracowywal, lal nas, jak mokre zyto, na dzien dzisiejszy jest bez pracy ( zwolniony dyscyplinarnie za pijanstwo). Cale zycie klepalismy biede, nasza mama urabiala sie po lokcie pracujac caly czas w Polsce a w sezonie letnim na polu w NIemczech. Wszyscy ucieklismy z domu bedac ledwie pelnoletni. Do dzis pamietam, jak po pijaku ganial nas z nozem albo jak godzinami siedzielismy po ciemku w lazience (tylko tam byl zamek w drzwiach), czekajac az mama wroci z pracy. Ulozylismy sobie zycie, ja z bratem i rodzinami mieszkamy w Kanadzie a siostra w Anglii. Ojciec ma 55 lat, twierdzi, ze nalezy mu sie odpoczynek i dzieci powinny na niego lozyc. Czy w takiej sytuacji, nie stawiajac sie na rozprawy (koszty przelotu puscilyby nas z torbami) jestesmy w stanie uniknac placenia tych alimentow? Czy moglby sie domagc alimentow od mojej mamy, jezeli rozwod nastapil z jego winy? Z gory dziekuje za pomoc.
  Odpowiedz Cytuj
 • Ania alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-18 21:31:45

  Jeżeli rozwód z jego winy to mama może od niego żądać alimenty
  Odpowiedz Cytuj
 • JUSTI4983 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-22 13:56:41

  MOZESZ SIE WYRZEKNAC W SADZIE OJCA I ZALOZYC SPRAWE ODREBNA!!! NIZ TA I NIE BEDZIESZ MILA Z TYM CZLOWIEKIEM NIC WSPOLNEGO. ZYCZE POWODZENIA.
  Odpowiedz Cytuj
 • lifetec alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-23 19:13:00

  Wyrzeknac sie ojca???Nie rozumiem, przeciez kazde badanie dna potwierdzi niestety jego ojcostwo. Na jakiej podstawie moglabym sie go wyrzeknac? Na dzien dzisiejszy zapowiedzial, ze pusci nas wszystkich z torbami:))).
  Odpowiedz Cytuj
 • JUSTI4983 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-23 21:53:36

  MOZESZ SIE WYRZEC OJCA MATKI W SADZIE!!!!NAWET BADANIA DNA NIC NIE POMOGA!!!W POZWIE MOZESZ OPISAC CO TWOJ OJCIEC ROBIL I PRZEDSTAWIC SADOWI ZE NIE BYL DLA CIEBIE OJCEM!!!SA TAKIE SPRAWY BO DZIECI ROBIA RODZICA!!!!A WIDZE Z EI TAK MASZ SPRAWE WYGRANA SKOROO ROZWOD TWOICH RODZICOW ODBYL SIE Z WINY OJCA!!!
  Odpowiedz Cytuj
 • litefec alimenty.pl
  Wysłany: 2008-05-03 21:43:55

  idz naprawde sie leczyc ty naprawde jestes chora -jezeli rozwód jest z winy ojca mama powinna zalożyc sprawe o alimenta od ojca
  Odpowiedz Cytuj
 • RR alimenty.pl
  Wysłany: 2008-06-17 09:16:44

  Witam. Niedługo odbywa się sprawa mająca na celu ustalenie czy ojciec jest w stanie spłacić zaległości alimentacyjne. Słyszałem, że w przyszłości ojciec może pozwać mnie o alimenty i dlatego doszedłem do wniosku, że na sprawie mógłbym zaproponować umorzenie należności, z którą on względem mnie zalega jeżeli zrzekłby się prawa do pozwania mnie o alimenty w przyszłości. Czy ktoś z Was byłby mi w stanie podpowiedzieć czego powinienem unikać/na czym się skupić? Jak dokładniej ugryźć ten temat? Z góry dzięki za ewentualną pomoc;-)
  Odpowiedz Cytuj
 • poomex alimenty.pl
  Wysłany: 2008-06-18 07:38:12

  A czy ojciec ma stala prace? Jesli ZUS jest placony regularnie to nie bedzie cie mogl pozwac bo bedzia mial staly dochod - emeryture.
  Odpowiedz Cytuj
 • UK boy alimenty.pl
  Wysłany: 2008-09-12 20:43:59

  Nie zawsze Alimenty są wymiernym zadośćuczynieniem za to co działo się przez te x lat, które przeżyło się z "ojcem". Ja miałem zasądzone alimenty od ojca przez kilka lat i kiedy skończyłem liceum zaczęły się kłopoty : wyjechałem do Gdańska, żeby się dalej uczyć, mój tzw. ojciec przestała płacić alimenty zaraz pod koniec roku szkolnego. Licząc na to, że sąd rozpatrzy to nieporozumienie wyjechałem by studiować. Niestety mój ojciec płacił tylko przez jakieś 3 miesiące więc musiałem podjąć pracę na umowę zlecenie i przenieść się na samym początku studiów na studia zaoczne bo nie byłem w stanie poradzić sobie finansowo, jednakże i to nie wystarczyło i w niedługim czasie musiałem zrezygnować z dalszej nauki. Obecnie przebywam za granicą i moje sprawy prowadzi moja mama. Dzisiaj otrzymałem informację, że muszę spłacić około 1000 zł na rzecz ojca, który nadpłacił alimenty. Niestety tego nie rozumiem i nie potrafię wyjaśnić. Nie w tym rzecz. Przez te całe alimenty mam do tej pory więcej kłopotów niż kiedykolwiek z ojcem miałem, a w dodatku zagroził mi, że niedługo ja będę płacił na niego alimenty. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • DDA alimenty.pl
  Wysłany: 2009-06-24 22:28:32

  Jestem w podobnej sytuacji. Mój ojciec taż znęcał się nad moją rodziną, a teraz żąda alimentów. To był koszmar, którego nie sposób opisać ... Takim "tatusiom" sądy powinny wystawić rachunek za straty materialne, moralne i zdrowotne. Jakim prawem dzieci mają płacić za bestialstwo i pasożytnictwo "rodziców" - przedtem i teraz jako dorośli już ludzie!!! Jeśli ktoś ma pozytywne przykłady na to jakich argumentów użyć, aby nie pozwolić na utrzymywanie przy życiu pasożytów w świetle prawa, proszę o wypowiedź na forum. Pozdrawiam wszystkich DDA
  Odpowiedz Cytuj
 • karorka alimenty.pl
  Wysłany: 2009-08-19 18:51:04

  mam podobną sytuację Właśnie odebrałam pozew o alimenty. Szanowny pan DD który teoretycznie jest moim ojcem zgotował nam istne piekło na ziemi zostawił z olbrzymimi długami moja mame z czwórka dzieci i wyjechał niewiadomo gdzie...nie odzywał sie nie było z nim zadnego kontaktu... błogi spokuj zapanował w rodzinie... skonczyły sie awantury znacanie psychiczne i fizyczne nad rodzina... pomału spłacilismy długi... ale była to cisza przed burza... pijany miał wypadek i jest teraz niepełnosprawny więc chce zebysmy mu placili alimenty i to nie mało bo wkoncu jest kaleka...No i za dwa tygodnie sprawa w sadzie...poszłam po porade do darmowego radcy prawnego...szanse choć nie wielki ma biorac pod uwage kalectwo ma ja jeszcze większe...Bede się powoływać na art. 5 kodeksu oraz na uchwałe sądu najwyższego z1987 r. w której mowa ze '' w razie rażąco niewłaściwego postępowania osoby uprawnionej do alimentów, budzącego powszechną dezaprobatę, dopuszczalne jest oddalenie powództwa w całości lub w części ze względu na zasady współżycia społecznego'' Najgorsze jest jednak to że bede musiała opowiadać w sadzie o tych wszystkich scenach o których tak usilnie próbuje zapomnieć... powodzenie wszystkim którzy mają takie same problemy (:P)
  Odpowiedz Cytuj
 • kosmitka alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-13 19:11:34

  Temat domagania się alimentów na rzecz rodziców jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Dopóki jednak nie zmieni się prawodawstwo w tym zakresie, nadal dzieci - ofiary swoich "rodziców" będą zobligowane do ponoszenia kosztów utrzymania swoich katów, którzy wcześniej (a czasem nadal) znęcali się nad nimi- psychicznie i fizycznie. Takie jest prawo, które głównie dostrzega niedostatek i kiepski stan zdrowia "kochanych tatusiów" , nie dostrzegając (trzeba mieć twarde dowody), że stan w jakim są obecnie jest udziałem ich samych (wieloletnie picie, unikanie pracy skutkujące brakiem renty/emerytury). Na opiekę społeczną (tam zazwyczaj trafiają po pomoc) też nie można liczyć, bo ta kieruje się własnymi przepisami i nie jest zainteresowana często przestępczą przeszłością swoich "podopiecznych". Na początku zazwyczaj wypłaca jakieś zasiłki, udziela pomocy rzeczowej, przyjdzie na wywiad do delikwenta (spotkanie jest zapowiedziane, więc na pewno nie zastanie go pijanego) . Aż pewnego dnia, przychodzi czas na wyegzekwowanie alimentów od dzieci. Pomagają więc "biedakowi" składając w jego imieniu wniosek do sądu. W ten sposób "kochany tatuś" ląduje na garnuszku dziecka, które wcześniej katował. To demoralizujące prawo, które należy zmienić systemowo. Zacznijmy o to walczyć. Jak? Zgłaszać pisemnie swoje problemy naszym przedstawicielom (od tego są) - posłom, senatorom, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, do komisji sejmowych i senackich zajmujących się polityką społeczną, Ministerstwu Sprawiedliwości, organizacjom mającym w tytule polityka społeczna. Te osoby/instytucje mają obowiązek nadania biegu sprawie, przeanalizowania problemu i wprowadzenia zmian ustawodawczych. Nikt nie zadba o nasze interesy, musimy głośno domagać się zmian, zalewać pismami odpowiedzialne za te zmiany instytucje. Bez tego nasze słuszne prawa nie będą respektowane. Podaję przykładowe adresy, gdzie można składać wnioski (żeby wniosek został rozpatrzony, trzeba podać swoje dane: imię nazwisko i adres).: - strona Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: [www.mpips.gov.pl] - Rzecznik Praw Obywatelskich: rzecznik@rpo.gov.pl - Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości: dl-p@ms.gov.pl, - Biuro Ministra Sprawiedliwości: bm@ms.gov.pl - Biuro Prezydenta RP: listy@prezydent.pl - Joanna.Kluzik-Rostkowska@sejm.pl (Komisja Polityki Społecznej) - Izabela.Jaruga-Nowacka@sejm.pl (jw) - Iwona.Guzowska@sejm.pl (jw) - Zdzislawa.Janowska@sejm.pl (jw) - kp-pis@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny PIS) - kp-lewica@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny Lewicy) - kp-po@kluby.sejm.pl (Klub Parlamentarny PO) - listy@sejm.gov.pl (Marszałek Sejmu) - krps@nw.senat.gov.pl (Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej) - SEJM RP: Listy do Sejmu, List do Komisji PSR (Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny) =================== Przekażcie, proszę ten apel i kontakty osobom potrzebującym. Niech wszyscy usłyszą nasz głos ! Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
  Odpowiedz Cytuj
 • Izabela alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-18 15:28:00

  Witam w tak piękny piątkowy dzień dostałam wezwanie i pozew o alimenty od kochanego tatusia kata który przez tyle lat nas bił i znęcał się psychicznie, chce 500zł niezła suma na dzień dzisiejszy jestem osobą bezrobotną na utrzymaniu mamy od stycznia tego roku mam orzeczenie niepełnosprawności z powodów zdrowotnych musiałam zawiesić działalność gospodarczą. Mój ojciec jest alkoholikiem był 2 razy na odwyku jednak to nie dało rezultatu miał wyroki za znęcanie nade mną bratem i mamą,czy będzie dla mnie korzystnie jak wyciągnę z sądu te wyroki? czy może wystąpić z pismem do sądu aby on sam wyciągną sobie je,wiem że za to sie płaci a trochę tego jest a ja mam ciężką sytuacje finansową. co zrobić żeby nie płacić na kata? proszę pomóżcie. z góry dziękuje
  Odpowiedz Cytuj
 • kosmitka alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-18 21:13:59

  Odpis orzeczenia sądowego można pobrać w sądzie, w którym dane orzeczenie zostało wydane. Jako strona postępowania karnego (z podanych informacji wynika, że miała Pani status pokrzywdzonego) ma Pani do tego prawo na podstawie art. 156 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 ze zm.). Trzeba zebrać dokumenty potwierdzające fakt znęcania się ojca nad członkami rodziny, uchylania od płacenia alimentów- jeśli to miało miejsce, leczenia odwykowego, także zeznania świadków, ew. orzeczenia o rozwodzie z jego winy, korespondencję komornika. Proszę przedstawić także wszystkie swoje wydatki-rachunki: na życie, leczenie, inne stałe koszty oraz pobrać zaświadczenie z pośredniaka potwierdzające rejestrację i wysokość zasiłku (jeśli jest). Jeśli Pani sytuacja finansowa i potrzeby uniemożliwiają alimentację , a ojciec dodatkowo okaże się niegodny alimentacji - nie będzie Pani płacić alimentów. Jeśli ojciec jest w wieku produkcyjnym powinien podjąć pracę. Jeśli nie może (ze względu na stan zdrowia) zapewne jest to wynikiem długotrwałego picia - zatem ponosi odpowiedzialność za stan w którym się znalazł. Trzeba to wykazać. Życzę powodzenia. Warto apelować także do instytucji mających wpływ na stanowienie prawa: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej: [www.mpips.gov.pl] - Rzecznik Praw Obywatelskich: rzecznik@rpo.gov.pl - Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości: dl-p@ms.gov.pl, - Biuro Ministra Sprawiedliwości: bm@ms.gov.pl - Biuro Prezydenta RP: listy@prezydent.pl - Joanna.Kluzik-Rostkowska@sejm.pl (Komisja Polityki Społecznej) - Izabela.Jaruga-Nowacka@sejm.pl (jw) - Iwona.Guzowska@sejm.pl (jw) - listy@sejm.gov.pl (Marszałek Sejmu) - krps@nw.senat.gov.pl (Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej)
  Odpowiedz Cytuj
 • Izabela alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-19 21:39:14

  no właśnie rozwód był za porozumieniem bo nie chcieliśmy mieć z nim nic wspólnego i żeby jak najszybciej mieć święty spokój na sprawie mój brat nie pełnoletni wtedy dostał alimenty w wysokości 250 zł ojciec był w tym czasie w więzieniu i nawet tam nie podjął pracy żeby płacić na swoje dziecko mama nie poszła do komornika ani też w żaden sposób nie egzekwowała ich i tak jest do dziś, ja chodziłam do szkoły zaocznie za którą płaciłam 200zł miesięcznie nie dał mi na nic przez całe życie i ja od niego nie chciałam nic i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wspaniały tatuś wyszedł w czerwcu tego roku na wolność i nęka nas jak nie telefonami to straszy gdy mijamy się na klatce czy pod blokiem. O czym informujemy policje, ale on i tak sobie z tego nic nie robi. Czy wyrok alimentów na brata przyda mi się na mojej sprawie? Z góry dziękuję za poprzednią odpowiedz.
  Odpowiedz Cytuj
 • kosmitka alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-20 16:00:53

  Tak, wszystkie orzeczenia i dokumenty będą przydatne. Jeśli nadal ojciec będzie nękał Pani rodzinę lub w inny sposób zakłócał spokój , trzeba dążyć do skazania go za te czyny. Może Pani także skontaktować się z Centrum Praw Kobiet, gdzie z pewnością uzyska Pani poradę: porady.prawne@cpk.org.pl Powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • Izabela alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-21 09:25:53

  a czy rzeczywiście sondownie można się wyrzec ojca?
  Odpowiedz Cytuj
 • kosmitka alimenty.pl
  Wysłany: 2009-09-23 21:02:54

  Nie ma takiej możliwości. Jeśli osoba pokrzywdzona ma poniżej 18 lat, można jedynie wystąpić o pozbawienie praw rodzicielskich ojca. Właściwie,zgodnie z prawem, ojciec w pierwszej kolejności mógłby domagać się alimentów od żony (jesli jest rozwód bez orzeczenia o winie). A może warto jeszcze ubiegać się o zaległe, niespłacone przez niego alimenty na dzieci. Proszę skontaktować się z Centrum Praw Kobiet : porady.prawne@cpk.org.pl lub pod inne adresy wskazane w poprzednich postach.
  Odpowiedz Cytuj
 • witam w jakiej sytuacji należa się alimenty dla ojca? z góry dziękuje za odpowiedzi
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, nie utrzymuje ze swoim ojcem kontaktów od kilku lat. Wiem, że ma długi. Boję się, że ojciec bedzie chciał ode mnie alimenty na swoje utrzymanie. Czy mogę coś zrobić by nie być na nie narażona?
  Odpowiedz Cytuj
 • witam mam pytanie czy jest to mozlwe aby ojciec, który nigdy jie płacił na swoje dziecko teraz gdy dziecko jest dorosłe zażądał od niego alimentów?Jak sie przed tym bronić?Z góry dziękuję
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, mam 21 lat studiuje zaocznie , w pazdzierniku ubiegłego roku odbyla sie sparawa zalozona przez mojego ojca ktory placil na mnie alimenty od moich narodzin( dokladniej placil to FA) , nie mialam z nim zadnego kontaku.Jego stan zdrowi pogorszyl sie z powodu tego nie mogl pracowac jest nie zdolny do wykonywania pracy . Zrzeklam sie alimentow biezacych, ojciec mial placic jedynie zaleglosci okolo 2 tys. Misiac temu otrzymalam wezwanie do sadu gdyz to teraz on zazadal placenia alimentów odemnie. Jak wspomnialam studiuje zaocznie ( 350 zl miesiecznie) Pracuje na umowe zlecenie moje wynagrodzenie to mniej wiecej 600 zl Mieszkam razem z mama ona pracuje w sklepie i zarabia 1000zł Dokladam sie oczywiscie do budzetu domowego . I nie jest nam latwo. Czy sad karze mi placic alimenty na ojca ? Proszę o odpowiedz
  Odpowiedz Cytuj
 • Zasadniczo prawo przewiduje taką możliwość, ale sąd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie. Pod uwagę brane są zarobki oraz możliwości zarobkowe obu stron, stan majątku oraz uzasadnione potrzeby stron. Natomiast będzie Pani miała jeszcze dodatkową możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego broniąc się naruszeniem zasad współżycia społecznego. Jeśli ojciec nie płacił alimentów na Panią, a dodatkowo popadł w ubóstwo z własnej winy (bo nie podejmował się stałej pracy, nadużywał alkoholu itp.), sąd może na Pani wniosek oddalić powództwo ojca o alimenty. Sąd musi rozpatrzyć wniosek Pani ojca, więc otrzymała Pani wezwanie. Czy zasądzi alimenty, to trudno rozstrzygnąć na podstawie tylko tego, co Pani napisała, a nawet znając więcej szczegółów, trudno dać Pani odpowiedź. Decyzja należy do sądu. Pani może składać wnioski i przedstawiać sytuację z Pani punktu widzenia. W ten sposób będzie Pani miała wpływ na decyzję sądu.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane