Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Alimenty na pełnoletnie dziecko

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-02-28 00:00:00

  Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru się wymigiwać od płacenia.

  (pero)

  Odpowiedz Cytuj
 • agula
  Wysłany: 2002-11-26 14:50:01

  Obowiązek utrzymania pełnoletniego dziecka masz tylko wtedy gdy sie ono uczy, do momenty ukończenia studiów wyższych lub skończenia 25 lat.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • krzysztof
  Wysłany: 2003-03-16 15:45:20

  Mam syna który ma 27 lat ,wprawdzie mieszka i studiuje w niemczech ale musze na niego płacic alimenty. A może nie muszę???
  Odpowiedz Cytuj
 • krzysztof
  Wysłany: 2003-03-16 15:45:45

  Mam syna który ma 27 lat ,wprawdzie mieszka i studiuje w niemczech ale musze na niego płacic alimenty. A może nie muszę???
  Odpowiedz Cytuj
 • Koby alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-20 22:13:18

  Polskie prawo nie określa wieku osoby alimentowanej, ktory oznaczalby wygasniecie obowiazku alimentacyjnego! Art. 133 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekunczego z 1964r. mówi, że obowiązek alimentacyjny rodziców zględem dziecka istnieje do momentu, gdy nie jest w stanie się samo utrzymać. Wykładnią tego przepisu zajmował się już Sąd Najwyższy, ktory uznal, ze obowiazek alimentacyjny nie jest zwiazany z wiekiem alimentowanego, ale z jego mozliwoscia do samodzielnego utrzymania sie. Co do odpowiedzi na Pana pytanie to jesli pelnoletnia corka, po ukonczeniu szkoly np. sredniej kontynuuje edukacje w szkole wyzszej w systemie dziennym to ma Pan obowiazek prawny alimentowania jej, gdyz studiujac dziennie nie bedzie w stanie sie sama utrzymac.
  Odpowiedz Cytuj
 • Izunia alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-26 17:14:13

  ja mam podobne pytanko. Mam 23 lata i jestem na 3 roku studiów licencjackich. w lipcu mam obronę. Jednak w styczniu tego roku zawarłam związek małżeński (cywilny). Ale nie mieszkamy z mężem razem i ja nie pobieram od niego żadnych środków finansowych. Mam zasądzone od swojego ojca alimenty w wysokości 150 zł. Dziś dostałam z sądu zawiadomienie i pismo ojca z żądaniem ustania obowiązku alimentacyjnego. Czy zostaną mi one odebrane mimo, że nie mam środków na własne utrzymanie i mieszkam z bezrobotną mamą?
  Odpowiedz Cytuj
 • Ius alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-28 02:00:46

  Prawdopodobnie obowiazek alimentacyjny ojca wobec Pani wygasl, gdyz zawarla Pani zwiazek malzenski. Obowiazek wsparcia finansowego w tej chwili nalezy w pierwszej kolejnosci do Pani meza i sad nie bedzie dochodzil czy Pani z mezem mieszka, czy nie... Jesli Pani nie ma srodkow na utrzymanie moze Pani w tej sytuacji wystapic z pozwem o alimenty, pozywajac meza.
  Odpowiedz Cytuj
 • Kris alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-28 20:17:06

  witam - ja mam pytanie, może ktoś tu udzieli mi jakiejś wiążącej informacji. Czy mogę pobierać alimenty od ojca i do kiedy mogę je dostawać, jeżeli mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym oraz obecnie nie kontynuje nauki, czy jest jeszcze możliwość dochodzenia tego świadczenia? Dodam, że 24 lat nie skończyłem. Wiem tylko tyle, że moge je dostawać bez względu na wszystko, gdy mam orzeczenie o niepełnosprawności ale całkowitej. Czy ktoś będzie w stanie odpowiedzieć mi na te zagadnienia? Z góry dziękuje
  Odpowiedz Cytuj
 • kamilka alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-29 15:40:28

  MAM PYTANIE BYLA BYM WDZIECZNA JAK BY MI NA NIE KTOS ODPOWIEDZIAL OD # TYGODNI NIE MIESZKAM Z MATKA I OJCZYMEM A OD MOJEGO OJCA BIOLOGICZNEGO MAM ZASADZONE @%) ZL ALE ON NIE PLACI WYMIGUJE SIE OD PLACENIE ZRESZTA NIE JESTEM JEDNA NA KTORA MUSI PLACIC!! NIE WIEM JAK MAM SIE UTRZYMAC ALIMENTY MAM I CO DALEJ BEDE MUSIALA NAPISAC PISMO ZOSTALO MI JESZCZE TROCHE NAUKI PO LICEUM ZAMIERZAM ISC NA STUDIA A KARZDY PIENIADZ SIE PRZYDA ! MAM PYTANIE JESZCZE JEDNO CZY JAK BEDENA STUDIACH NIESTACJONARNYCH TAKZE NALEZA MI SIE ALIMENTY?? prosze odpiszcie
  Odpowiedz Cytuj
 • agatka alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-29 16:27:36

  jesli ojciec dwojki dzieci pracuje za granica,dochody duze,zyjemy bez slubu,podajac go o alimenty jakie mam szanse na uzyskanie wysokich alimentow na dzieci i na mnie?poniewaz nie pracuje wcale
  Odpowiedz Cytuj
 • iwa alimenty.pl
  Wysłany: 2008-03-29 21:05:54

  Mam córkę która skończyła 21 lat ,ponoć uczy się zaocznie.Piszę " ponoć" bo najprawdopodobniej podjęła naukę w kolejnej szkole. Mieszka ze swoim chłopakiem, który pracuje.Córa nigdzie ponoć nie pracuje choć mogłaby bo naukę kontynuuje w systemie zaocznym ( sobota-niedziela ).Nie mam z nią kontaktu , ponieważ mnie unika.Dodam , że raz prosiłem poświadczenie nauki od niej ze szkoły i nie otrzymałem.Alimenty płacę nadal i regularnie.na adres matki.Proszę o pomoc-do kiedy muszę płacić i czy w takiej sytuacji muszę nadal płacić ? czy muszę wystosować pismo do sądu o zaprzestanie ? Kto poniesie koszty adwokackie i sądowe w sytuacji , gdy córka będzie miała adwokata ? i kto pokrywa wówczas koszty sądowe ?Dodam że córkę sam przeprowadzałem na ich mieszkanie ,które jest własnością rodziców jej chłopaka.Razem mieszkają już 1.5 roku.Proszę o pomoc-co mam robić.,????????.Ja jestem rencistą z powodu nowotworu złośliwego..
  Odpowiedz Cytuj
 • iwa alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-27 23:09:32

  pani iwo to nie zbieg okolicznosci-wiemy jak jest prawda-ale tupet ma pani
  Odpowiedz Cytuj
 • d997 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-29 12:55:52

  Witam. Mam pytanie. Mam 22lata i uczę się w systemie zaocznym. dodatkowo pracuje na zlecenie ale moje wynagrodzenie brutto jest mniejsze niż ustawowe minimalne. Nigdy nie miałam zasądzonych alimentów, wszystko bylo załatwione "na gębę". Moja mama pisała co roku pismo oświadczając że otrzymywała pieniądze na mnie w kwocie dużo wyższej niż było w rzeczywistości (głupia była i tyle). Ojciec dawał 100 Euro na miesiąc a pismo zawsze chciał chyba tylko po to żeby sobie to odliczyć (mieszka w Niemczech). Teraz przestał płacić bo pracuję. Pomijam fakt że przy tym co on ma to cały czas dawał nam jałomużnę. A za 700 zł nie utrzymam się przecież sama! Mieszkam dalej z mamą. Chciałabym wystąpic do sądu o alimenty. Przynajmniej na szkołę by się przydało. Czy mam szansę cokolwiek otzrymać? Kto poniósłby wtedy koszty sprawy? Ile ewentualnie by to było? Co musiałabym zrobić żeby taką sprawę zalożyć? Jeszcze jedno. Szef zaproponował mi umowę na czas okreslony do końca roku za minimalne wynagrodzenie. Czy jesli mam teraz szansę na alimenty czy to będzie jakąś przeszkodą? Dziękuje za odpowiedź! pozdrawiam!
  Odpowiedz Cytuj
 • agusia alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-29 21:17:02

  Parę dni temu ukończyliśmy z bratem szkołę średnią. Od 8 lat ojciec płaci na nas alimenty, ale nie zamierza tego robić jeśli pójdziemy do pracy w okresie wakacyjnym, ani jeśli będziemy pracować i studiować zaocznie. Zamierzaliśmy z bratem wyjechać na studia (nawet zaoczne) do innego miasta, ale pomimo tego że byśmy pracowali nie będziemy w stanie samodzielnie się utrzymać, żyjąc nawet na najniższym poziomie. Czy ojciec będzie miał obowiązek płacenia alimentów w tej sytuacji? Czy pracująca mama również ma obowiązek pomagania nam finansowo jeśli nie będziemy już z nią mieszkać? Proszę o szybką odpowiedź.
  Odpowiedz Cytuj
 • do goscia alimenty.pl
  Wysłany: 2008-04-29 22:25:27

  dokladnie zgadzam sie z toba alimenty sa do okresu studiów czyli 25 lat o ile sie uczy jezeli syn ma 27 lat to nie musisz płacic alimentów tylko złuz do sądu cywilnego o zaniechanie alimentów-ze względu na jego wiek to juz nie jest twój obowiązek-moja córka zmieniała 2 razy szkołe 2007 poszła do innej szkoly chodziła caly wrzesien a potem to olala.w styczniu skonczyła 18 lat i od kwietnia nie place alimentów bo nie chodzi do szkoly i nie prawda jest to ze tak dlugo mam płacic az znajdzie srodki swego utrzymania bo bedzie miala 30 lat a ja dalej bym placil [uczysz sie to bede placic do 25 lat
  Odpowiedz Cytuj
 • Samija alimenty.pl
  Wysłany: 2008-05-16 17:02:09

  Witam Moje pytanie również dotyczy nie tyle wysokości alimentów tylk faktu czy matka mieszkająca za granicą może przesyłać alimenty na konto bankowe pełnoletniego dziecka czy musi je otrzymywać z potwierdzeniem ojciec z którym to dziecko mieszka? Bardzo mi zależy na odpowiedzi.. z góry dziękuje i Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • ojciec alimenty.pl
  Wysłany: 2008-07-09 10:27:15

  Witam. Moja córka ma 24 lata podobno uczy sie na studiach zaocznych, nie pracuje, ma chłopaka z którym ma dziecko. Nie mam żadnych kwitków potwierdzających że place za jej studia. Ma zamiar przeprowadzić sie do chłopaka z dzieckiem i z nim zamieszkać. Czy ja mam obowiązek płacenia na nią alimentów w takiej sytuacji? i czy jak założę sprawę sądową to kto pokrywa koszty? bardzo proszę o odp. Z góry dziękuje. Pozdrawiam.
  Odpowiedz Cytuj
 • Zdzisław alimenty.pl
  Wysłany: 2008-08-28 20:55:41

  Witam. Chętnie się poradzę u bardziej zorientowanych. Sytuacja jest tak: od wileu lat łożę na utrzymanie dziecka i to bez żadnego postanowienia sądowego. Do tej pory tylko jeden jedyny raz miałem zasądzone alimenty i było to 100 złotych sprzed wielu lat. Oczywiście dzisiaj moje świadczenia są wyższe, adekwatne do warunków rzeczywistosci, ale też bez nadmiernego luksusu. Obecnie mam jednak nieco trudniejszą sytuację. od ponad dwóch lat opiekuję się matkę, która jest niepełnosprawna, została przeze mnie ubezwłasnowolniona i jestem jej opiekunem prawnym. Zakres opieki i wydatki na matke przekraczają znacznie środki, które ona otrzymuje z tytułu emerytury. Leki, środki pielęgnacyjne, a przede wszystkim pieluchy....Ponieważ matka wymaga stałej opieki przebywa u mnie. Opłacam jej mieszkanie, które było zadłużone. I teraz: Dziecko ma 19 lat. Przyjeżdża do mojego miasta. Chce się usamodzielnic, nauczyc życia, postudiowac. Na studia dzienne się nie dostało, pójdzie na studia prywatne, zdaje się w systemie zaocznym. W ramach pomocy dziecku zobowiazałem się do tego, że ja przeniosę się do mieszaknaia matki, a na moje wejdzie dziecko, które chce razem z koleżanką tu zamieszakac. Koszt wynajmu takiego mieszkania to 1000-1200 złotych miesięcznie. Od dziecka oczywiście nie będe brał. Ma się wykazac odpowiedzialnością i zadbac jedynie o uiszczanie opłat za media i czynsz. Zastanawiam się jednak, czy ja mam nadal obowiązek płacenia alimentów? Jesli tak, to nagle okazałoby się, że zamiast 700 złotych plus extra wydatki i kieszonkowe na rzecz dziecka, będę musiał wydatkowac ponad 2000 złotych, bo nie mógłbym wynaj swojego mieszkania. A nawet gdybym chciał tyle wydatkowywac, to jest to obecnie niemożliwe. W ciągu dwóch lat, z powodu opieki nad matką dwukrotnie straciłem już pracę. Spóźnienia, wcześniejsze wyjścia, koniecznośc pójścia do lekarza, który przyjmuje wiadomo w jakich porach, koniecznośc załatwienia spraw sadowych, urzędowych, itd.Są kłopoty z uzyskiwaniem dochodów. Reasumując: Chcę dziecku pomóc. Daję mu możliwośc mieszkania w moim mieszkaniu tylko za opłaty. Uważam, że skoro studia są zaoczne powinno sobie na nie zarobic i na życie, skoro nie potrafiło się dostac na studia dzienne. Uważam też, że nie powinienem dalej płaci alimentów. Czy mam rację?
  Odpowiedz Cytuj
 • WERONIKA alimenty.pl
  Wysłany: 2008-11-07 18:21:15

  Mam 30 lat. Od urodzenia lecze sie na powazna chorobe. Ze wzgledu na wieksza szanse na wyleczenie od 8 lat mieszkam za granicami kraju.Od ostatniej operacji (31.11.07) jestem na zwolnieniu, trzy miesiace temu zostalam zwolniona z pracy. Moja sytuacja ekonomiczna jest krytyczna. Zbliza sie data kolejnej operacji i dalsze leczenie, ktorego koszty przekraczaja moje mozliwosci finansowe. Rodzice sa po rozwodzie, a ojciec nigdy nie uczestniczyl w moim wychowaniu ani leczeniu. Czy moge ubiegac sie o jakakolwiek alimenty z jego strony????
  Odpowiedz Cytuj
 • tata 62 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-11-11 13:33:50

  moja 23 letnia córka 1,5 roku temu wyszła za mąż a 4 lata temu urodziła dziecko izamieszkała z jego ojcem, już wtedy nie uczyła się a,ja do tej pory płacę alimenty .czy jest to zgodne prawem i czy jest możliwe ustanie obowiązku alimentacyjnego 4 lata wstecz.
  Odpowiedz Cytuj
 • mark64 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-11-11 15:49:43

  Złóż wniosek do sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Płacenia alimentów mogłeś zaprzestać w momencie wyjścia córki za mąż. Możesz żądać zwrotu do maks. 3 lat wstecz. Pzdr
  Odpowiedz Cytuj
 • kolor82 alimenty.pl
  Wysłany: 2008-11-11 20:45:50

  Witam! Mam pytanie a moze kilka... Mam 2latk.9m synka sam przebywam w UK synek w PL.Przez 2lat wysylalem 50? na samo dziecko co tydzien.Odkad sie dowiedzialem ze jestem zdradzany i jest w ciazy 3m moja ex dziewczyna.Zostawilem ja wysylajac 160? na dziecko co miesiac nadal.Jezdzeilem 4 razy do roku do synka.Przywozac prezenty ciuszki zawsze!! Za ciuszki zbieram rachunki od kilku...miesiecy poniewaz jej ni ufam!Wzielem kredyt na dom wczesniej w ktorym mielismy razem zamieszkac 2200Zl miesiecznie.Rozstanie z jej oczywistej winy! Staszy mnie sadem ,alimentami angielskimi!!! Czy rzeczywiscie sad w PL moze w jakis sposob zasadzic jej alimenty 1/3 moich anielskich zarobkow czy wogole cokolwiek poza 1000zl.Odebrac mi prawa rodzicielskie? Chodz sadze ze mowi bzdury!!! ale niewiem czego sie teraz moge po niej spodziewac?!Czy sad wezmie pod uwage moje wydatki,nie wspominajac o problemach z kartami credytowymi,debetowymi!Ze place wynajem za dom w UK podatki za dom samochud,rachunki,kredyt,i pozostale rachunki....I na dzien dzisiejszy zycie mi ratuja nadgodziny w pracy.Nie nalezy do biednej rodziny wiec jesli pojdzie do sadu czy jej prawnik moze znalesc furtke by zalatwic jej godne alimenty!:)Ktore mnie zrojnuja!!!dzikuje
  Odpowiedz Cytuj
 • nei alimenty.pl
  Wysłany: 2008-11-12 18:25:25

  Witam.Chciałam się zapytać czy ojciec może zabrać mi alimenty jeśli studiuje zaocznie i zarazem rozpoczęłam staż?Dotej pory studiowałam dziennie i była "cisz"a jak zaczęłam studia zaoczne, ojciec chce zaprzestać płacenia... czy to jest możliwe??
  Odpowiedz Cytuj
 • Pawdzi alimenty.pl
  Wysłany: 2008-12-15 22:03:58

  Witam Niedawno skonczylem 18 lat mieszkam z matka ktora pracuje i zarabia 1000 zl na miesiac. Ja uczeszczam do szkoly, do technikum. Alimenty dostaje moja matka w wysokosci okolo 230 zl. Moj ojciec ma wyksztalcenie podstawowe i nie pracuje. Chcialbym sie dowiedziec czy: 1) Moge dostawac ja alimenty do reki jesli tak to co mam zrobic ? 2) Chcialbym podwyzszyc moje alimenty ale nei wiem jak mam napisac wniosek i gdzie zlozyc ? 3) Czy sad moze podwyzszyc moje alimenty w sytuacji gdy moj ojciec ie pracuje ? Za pomoc bardzo dziekuje. Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Wojtas alimenty.pl
  Wysłany: 2008-12-28 10:16:15

  Witam wszystkich i mam pytanko tak jak wszyscy.Moj syn jest juz pelnoletni jakos nie udalo mu sie skonczyc zadnej skoly poza gimnazjum. Teraz probuje szczescia zaocznie gdyz zostaje ojcem i musi zaczac utrzymywac wlasna rodzinke,wiec pytako w tej sprawie czy ja mam obowiazek dalszego placenia na syna. Dziekuje z gory za odpowiedzi.
  Odpowiedz Cytuj
 • Wojtas alimenty.pl
  Wysłany: 2008-12-28 10:17:23

  Witam wszystkich i mam pytanko tak jak wszyscy.Moj syn jest juz pelnoletni jakos nie udalo mu sie skonczyc zadnej skoly poza gimnazjum. Teraz probuje szczescia zaocznie gdyz zostaje ojcem i musi zaczac utrzymywac wlasna rodzinke,wiec pytako w tej sprawie czy ja mam obowiazek dalszego placenia na syna. Dziekuje z gory za odpowiedzi.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Osobiste starania o alimenty dorosłego dziecka

  Czy mogę starać się o alimenty dla pełnoletniego syna (19 lat), który kontynuuje naukę i jest obecnie na moim utrzymaniu, czy syn musi to zrobić sam?

 • Pełnoletnie dziecko a alimenty

  Czy rodzic może zostać obciążony obowiązkiem alimentacyjnym, jeżeli jego dziecko jest pełnoletnie?

 • Orzeczenie alimentów z urzędu

  Czy Sąd może z urzędu po orzeczeniu rozwodu (bez orzekania o winie stron) przyznać alimenty na dziecko pomimo tego, że żadna ze stron nie wnosi formalnie o przyznanie alimentów?

 • Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

  Płacę regularnie alimenty na rzecz córki na konto jej matki. Obecnie skończyła 18 lat, jest pełnoletnia. Czy mogę wpłacać tą kwotę na konto córki zamiast matki? Co należy zrobić w tym celu? Czy wymagana jest zgoda sądu, może matki?

 • Alimenty na dorosłe dziecko - nadal do komornika?

  Płacę alimenty na dziecko do komornika. Moja była żona nie zgodziła się na płacenie bezpośrednio jej i oddała wyrok sądowy do komornika. Wkrótce dziecko, na które płacę, osiągnie wiek 18 lat i wówczas chciałbym płacić alimenty bezpośrednio na dziecko. Co powinienem zrobić aby z chwilą ukończenia 18 lat alimenty były płacone do rąk dziecka z pominięciem matki? Czy mogę robić przelew pocztowy (bez kosztów komorniczych) na dziecko i jak mam zawiadomić komornika?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane