Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Co zrobic jesli byly maz nie placi

Witam wszystkich serdecznie. Mam takie pytanie. Związałem się z kobietą (nie jesteśmy małżeństwem), która jest rozwiedziona i ma 11 letniego syna, który jest chory i pozostaje pod opieką specjalisty. Jego ojciec już od pół roku nie płaci alimentów w śmiesznej wysokości (300zł). komornik stwierdził, że ustalenie jego adresu jest niemożliwe ponieważ po tym jak wymeldowali go rodzice mojej Kobiety z domu nigdzie sie nie zameldował. Doskonale wiem gdzie on pracuje, ale on ma umowę o dzieło która jest mu już przedłużana od 3 lat !!!! Matka dziecka pracuje jako kasjerka w hipermarkecie i zarabia 700zł co nie wystarcza na utzrymanie jej i dziecka. Czy ktoś może mi powiedzieć co można zrobić ?? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam Rafał

2005.9.15 13:15:24

Odpowiedzi w temacie: Co zrobic jesli byly maz nie placi (8)

Komornik może zająć wynagrodzenie z tytułu pracy na Umowę o Dzieło.

2005.9.16 10:43:49

Drogi Rafale,jeżeli związałeś się z kobietą z przeszłością która ma dziecko to zdawałeś sobie chyba sprawę, że będziesz chciał utrzymywać to dziecko. Dziwię się że szukasz wspólnika do wychowywania dziecka.Moja rada to: mama dziecka powinna zmienić pracę na lepiej płatną, ty powinieneś zacząć wydajniej pracować.Pozdrawiam. Anna

2005.9.16 15:28:20

Witam, musze przyznac,ze jest to zachowanie bardzo czesto sie pojawiajacy u osob zobowiazanych do alimentacji. Napisales, ze komornik stwierdzil brak zameldowania zobowiazanego, w tym przypadku osoba uprawniona badz przedstawiciel ustatawowy, opikun, matka jest uprawniony do wutoczenia powodztwa o alimenty w dalszej kolejnosci, czyli do rodzicow, swego bylego meza. Sad moze, ale nie musi zasadzic alimenty z data wsteczna. Co do pracy zobowiazanego o umowe o dzielo nalezalo by sprawdzic to zrodlo dochodu przez osobe uprawniona, jak komornik, w przypadku potwierdzenia sie faktu wykonywania pracy, ubranym w ubranie robocze(zdjecie), zeznanie jednego ze wspolpracownikow, wtedy mamy szanse na wyegzekwowanie tych naleznosci. Mozna wniesc sprawe do sadu przez prokuratora o niealimentacji syna, podajac miejsce przeslania wezwania, gdzie zobowiazany wykonuje prace, a nawet jego pracodawcy, Komornik ma prawo zajecia prawojazy zobowiazanego. Uchylanie sie pracodawcy z tego tytulu , ze zobowiazany do alimentacji ma wierzytelnosc wzgledem niego, jak i fakt jego zatrudnienia za znacznie nizsza place, badz harytatywnie lub placenie jego wyplat z gory, dotyczy to nawet zatrudnienia o najblizcy i przyjaciol. Tych wymowek zarowno sad jak i komornik nie powinien wziasc pod uwage, w tym przypadku komornik lub sad kieruja sie do Spoldzielni Rzemieslniczej, badz innej rownie wiarygodnej Instytucji w celu ustalenia w przyblzeniu mozliwosci zarobkowych w takiej instytucji. Bardzo waznym jest potwierdzenie faktu wykonywania pracy na czarno. Jak juz wyrzej wspomnialam w.w. organy zatrzymuj jego prawojazdy. Fakt pozostawania w stosunku nie malzenskim nie ma tu nic do znaczenia. Z calej tej sytuacji nasuwaja sie dodatkowe pytania z mojej strony; Czy dziecko ma orzecznie lekarskie o znaczym stopniu niepelnosprawnosci, czy uczeszcza do szkoly poza miejscem jego zamieszkania: wtedy by byla mozliwosc ustaalenia swiadczen z tego tytulu od panstwa, jezli dochod na jedna os. nie przekracza rocznie miesiecznie netto503zl. Jak rowniez czy byl jiz orzeczony rozwd, i po jakiej stronie zostala orzeczona wina rozpadu malzenstwa. Streszczenie: 1. Niemozliwosc ustalenia zameldowania zobowiazanego, jego obowiazki alimentacyjne przechodza na dalszych stopniem Rodzicow, a wprzypadku tu braku jakiego kolwiek zrodla dochodow, jego rodzenstwo 2. Bardzo ciezkie do udowodnienia zatrudnienia go na czarno, badz na podstawie umowy o dzielo, prz potwierdzeniu jego miejsca zatrudnienia, wtedy mozna wytoczyc sparawe przez prokuratora ( prosze zapytac sie jakie dowody w sparawie bylyby niepodwazalne co do ustalenia wykonywania pracy, czy umowa, czy fotografia zobowiazanego swiadczacego prace, w tym temacie naprawde nie jestem pewna, ale warto sie najipierw dowiedziec za nim podejmie sie jakiekowiek kroki, czy placenie jakich kolwiek skladek do ZUS?). Prosze byc ostroznym bo na pracodawcy z tytulu zatrudnienia pracownika na czarno, ukrywania tego faktu grozi kara grzywny. Zalozmy, ze zobowiazany zostanie zdemaskowany, orzeczenie sady bedzie najprawdopodobnie w zawieszeniu z obowiazkiem wyrownania zaleglych rat alimentacyjnych i placenia ich regularnia w przszlosci. Obecie nowe regulacje oslabily pomoc matkom samotnie wychowywujach dzieci, dlatego te wyzej postawione przez ze mnie pytania sa m.in. dodatkowym zrodlem dochodu dla syna i samotnie wychwywujacej matki, ktore nie wylaczaja prawa do alimentow. Zycze powodzenia i zapraszam z dalszymi pytaniami. Pozdrawiam Elica

2005.9.18 8:40:35

Pozwolilam sobie zajrzec do wypowiedzi swoich bylych poprzednikow i zgodze sie o zajeciu wynagrodzenia, ale najpeirw on musi byc udowodnony, stwierdzone ze takie jakie jakikolwiek istnieje ( emerytura, enta, zasilek dla bezrobotnych), w przypadku braku zatrudnienia a ustalenia pobytu tymczasowego komornik kieruje sie do Urzedu pracy o sprawdzeniu rynku pracy wzglednie jego zatrudnienia, jezeli brak jest miejsc pracy, wtedy czekaja zobowiazanego roboty publiczne. Rownierz teraz zostala wciagnieta w caly porces niealimentacji instytucja spoleczna, ktora sprawdza warunki bytowe uprawnionego-syna jaki zobowiazanego-jego ojca. Z drugiej wypowiedzi mam niestety bardzo duze watpliwosci, byc moze ja jestem w bledzie, ale moim zdaniem: Stwierdziles Rafale, ze zyjesz z Matka syna, pozwole sobie ujac metafory "na kocia lape"?, jezeli tak, to z tego tytulu nie powinny Cie obciazac zadne zobowiazania alimentacyjne, chyba ze moralne, z wlasnej inicjatywy(w tym przypadku prawo polskie jest bardzej laskawsze dla zwiazkow poza malezenskich od angielskiego, z koleo prawo polskie jest bardziej surowsze, jesli chodzi o uzyskanie jakiego kolwiek ze swiadczen) W innym swietle sie przedstawia sprawa konkubenta, jesli zawarles zwiazek malzeniski masz zobowiazanie wtedy wzgledem syna jaki i on pozniej wzgledem Ciebie, wg.zasad wspolzycia spolecznego. Z powazaniem Elica

2005.9.18 8:59:37

Nie zgodzę się z Tobą wogóle. Mówisz o kobiecie z przeszłością jakby była trędowata. Uważam, że na ojcu dziecka ciązy obowiązek i to bezwzględny płacenia alimentów i jestem pewna, że obecny partner tej kobiety ma prawo zadawac takie pytania i dobrze że tak robi bo z pewnością prócz finansów daje uczucie, oparcie i dom temu dziecku. Porusza mnie zawsze historia, gdzie kobiety z dzicemi sa traktowane jak z niższej półki a gadka o lepiej płatnej pracy to już przesada, bo dzień w pracy, a potem praca w domu i opieka to też praca na rzecz dziecka. A w grę wchodzi jeszcze prawo. Jeżeli uważasz że kwota alimentów jest wystarczająca dla dziecka, a właściwie uwazasz ze to "nowy " tatuś powinień dziecko utrzymywac to jestes w błędzie i z pewnością do czasu aż ciebie samej taki los spotka.

2005.9.18 17:45:19

Świeta racja! Podstawowym i jedynym obowiązkiem tatuśka w tej sytuacji jest systematyczne placenie alimentów. Nikt nie zwolni go od obowiązku! Komornicy czasem mogliby działac skuteczniej. Generalnie sprawy alimentacyjne traktuja niestety - jako produkt uboczny, bo daja im małe zyski! A i prawo pozwala skutecznie migac sie tatuśkom od placenia. Przykre, ale prawdziwe. Każde dziecko ma dwoje rodziców i żadna matka nie powinna zwolnić ojca dziecka przynajmniej od materialnej odpowiedzialności! A Tobie należą sie brawa i wsparcie, że zdecydowałeś sie współwychowywać dziecko swojej konkubiny. Pozdrawiam Kasia

2005.9.18 21:47:39

Jezeli Pana przyjaciólka ma klłopoty z alimentami ,to może złożyć doniesienie do prokuratury o przestępstwo-czyli ,ze ojciec dzieci nie łoży na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.Można podać miejsce pracy lub pracodawcy.Sprawa i dochodzeniem zajmie sie policja-sprawa skończy się w Sądzie,otrzyma wyrok ,dozór kuratora sądowego i w jego interesie bedzie aby alimenty płacić.

2005.9.24 20:31:8

WITAM Jak mam napisa pozew o alimęty na rzecz dziadków

2006.8.3 14:23:56

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika