Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

CZY KTOŚ SCIAGAL ALIMENTY PRZEZ PROKURATURE????

PROSZE O POMOC. Komornik nie jest w stanie sciagnąć zaległe alimenty- wskazał mi drogę PROKURATURA-co robic??? Jak sie załatwia takie sprawy?

(Olka)

2004.3.17 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: CZY KTOŚ SCIAGAL ALIMENTY PRZEZ PROKURATURE???? (42)

moja droga musisz złożć zawiadomienie o przestępstwie tj. niealimentacji wystarczy że wybierzesz sie na posterunek policji. Musisz wykazać że zachodzi uporczywość ze strony ojca dziecka tzn. że mimo środkow pienieżnych niepłaci alimentów bo niechce . Wówczas jeżeli bedzie zachodziła wyżej wymieniona przesłanka masz sszanse że dojdzie do ukarania tego faceta.Związku z tym idż albo na POlicje i tam żłóż zawiadomienie o popełnieniu przestepstwa albo do prokuratora.Pozdrawiam

2004.3.17 13:46:51

Dziekuje za odpowiedz. Jeszcze pytanie czy wiesz gdzie moge znalesc wzory pism dotyczacych powyzszego tematu? Czyli jak mam napisac taka skarge (doniesienie o przestepstwie)

2004.3.18 23:40:41

niemusisz składać żadnej skargi . Wystarczy że żłożysz ustne zawiadomienie o przestepstwie i zżadasz za protokołowania przez POlicje . Nasteonie do nich należy dalszy bieg postepowania.

2004.3.19 14:34:46

BARDZ Ci dziekuje. Pozdrawiam

2004.3.20 13:38:57

Olu!!
Nie licz na to,że prokurator ściągnie z ojca alimenty.Złożenie informacji o niealimentacji skończyc się może najwyżej wyrokiem <,zreszta w zawieszeniu>
Sądzę,że nie o to Ci chodzi.
Alimety powinnas otrzymywac z funduszu alimenmtacyjnegoTa sprawa winien kieroweać komornik
.Aktualnie tprzepisy dot.alimentacji ulegaja zmianie.
Jeżeli samotnie wychowujesz dziecko nalezny Ci jest zasiłek,wypłacany z Urzedu Miasta

2004.3.22 18:51:31

Dziekuje

2004.3.23 0:32:45

Ola, jak sobie radzisz?
mam nadzieję, że tu zaglądniesz... i napiszesz...
pozdrawiam
ika

2004.8.18 12:10:20

Olu nie rezygn€j ze złożenia sprawy na prokurature ,tylko zrób to bezpośrednio w tym urzędzie nie na policji .Zadzwoń do swojego rejonu i poproś o połączenie z prokuratorem dyżurnym on wszystko powie.Jest troszke biurokracji ,wiec zacznij gromadzić dokumenty.Odpis wyroku sądowego ,opinie od komornika o sytuacji nieściągalnosci,uchylania sie i wysokości długu ,jeżeli masz jakiś dowód że mąż nie chce płacić (nagrana rozmowa telefoniczna)to też jest to mile widziane.Sama jestem w trakcie takiego kroku i mam nadzieje ze to jest w stanie ich przestraszyć ./od Państwa dostaniesz marne grosze i to zawsze ci sie należy ,chodzi o to aby odpowiedział ten kto winny w końcu to są ich dzieci .Trzymam kciuki Powodzenia

2004.9.16 12:8:39

Witam wsyzstkim, przedstawie moj problem. 2 lata temu ( maj 2002 ) sąd zasądził mi alimenty w wysokosci 1000 PLN. W dniu zasądzenia przelałem na konto żony kwotę 5000 PLN. Kilka dni później z powodu załamania psychicznego byłem osobą bezrobotną. Po kilku miesiącach żona dostała dodatkowo 4000 PLN odemnie. W lutym 2003 roku komornik złożył doniesienie do prokuratury o moim uchylaniu się od alimentów ( za okres maj 2002-luty 2003 - żona nie przyznała sie do otrzymania pieniędzy ) . Oprócz 9000 PLN rzeczywiście nie płaciłem alimentów. Rozprawa odędzie się w krótkim okresie i prawnik z urzędu sugeruje iż prokurator rozszerzy oskarżenie o cały okres niepłacenia tj. do czerwca 2004. Po tym okresie płacę alimenty ( w kwocie mniejszej ale jednak ) Prawnik sugeruje abym dobrowolnie poprosił o ukaranie więzieniem w zawieszeniu wraz z naprawieniem wyrządzonych szkód. Dodam iż byłem badany przez biegłych psychaitrów i stwierdzono u mnie niepoczytalność w stopniu nieznacznym w momencie popełnienia "czynu". Czy ten fakt może posłużyć jako podstawa do "wstecznego" obniżenia alimentów - w momencie kiedy się na nie godziłem i potem kiedy ich nie płaciłem. PROSZĘ O POMOC Dodam iz nie byłem nigdy karany.

(OJCIEC)

2004.9.21 0:0:0

Zmień prawnika bo Cię wrabia, do niczego się nie przyznawaj, staraj się udowodnić że jednak te pieniądze dostała i przyjęła. Jak to udowodnisz to będziesz ją mógł oskarżyć o fałszywe składanie zaznań i wyłudzanie po raz drugi kwoty almentów. Jeżeli udowodnisz że te pieniądze odebrała od Ciebie to prawdopodobnie drugi raz wzięła z funduszu alimentacyjnego i tutaj ściga ją FA za nienależnie pobrane świadczenia.Pamiętaj jeżeli do czegokolwiek się dobrowolnie przyznasz to nigdy nie będziesz się mógł odwołać do żadnego sądu. Powiedzą jest Pan dorosły wiedział Pan co robi. Wystąp do sądu o obniżenie wysokości alimentów ze względu na zmienioną sytuację życiową ( utrata pracy i choroba), ponieważ rośnie ci zadłuzenie którego nie będziesz mógł spałacić. Jeżeli nie jesteś winny sytuacji rozpadu małżeństa wystąp o zabezpiczenie alimentów od żony na siebie z powodu braku środków do życia. Jeżeli adwokat nie prowadzi Ci sprawy należycie dbając o Twoje interesy zmień adwokata i żądaj zwrotu pieniędzy. Mam nadzieję że nie znęcałeś się nad rodziną. Powodzenia.

2004.9.22 11:13:57

jestem w podobnej sytuacji zasada nr 1 zarejestruj się jako bezrobotny wtedy śad nie moze cię skażać co do sumy alimentów to poproś o weryfikacje a i oczywiście jeżeli nie płacisz na ten czas to można zecz iż nic ci nikt nie zrobi ( ale czy to warto ) miłego dnia

2004.9.22 13:7:20

Nie dostaniesz obniżenia alimentów wstecz. Dlatego niezwłocznie wnieś ozmianę wysokści alimentów

2004.9.22 16:3:43

Złożyłem już do Sądu o obniżenie alimentów i kwota zasądzona to 300 PLN. Ja mam pytanie jaki dostane wyrok od Sądu. Dodam iż nie mam najmniejszego problemu aby udowodnić iż żona dostała kwotę 9000 PLN. Pozostaje jednak nie spłacona kwota ok. 15000 PLN.

2004.9.22 16:36:51

Możesz powiedzieć iż po stracie pracy ze nie mogłes znależć innej i z tego powodu załamałeś się psychicznie i korzystałeś z porad psychiatry. Ale teraz juz płacisz,wprawdzie w niższej kwocie ale jak wzrosną tobie zarobki to napewno uregulujesz zaległości. Postaraj się choć raz wysłać jej jakieś pieniądze oprócz tych 300 zł z dopiskiem iż jest to spłata zaległych alimentów. Skoro jedak płacisz alimenty to nie możesz zostać ukarany za uchylanie sie od płącenia alimentów bo przeciez je płącisz. A to że byłeś u psychiatry- to w pewnym stopniu może ciebie bronić przed świadomym uchylaniem się od płącenia alimentów. Życze powodzenia no i powrotu do równowagi psychicznej......

2004.9.23 10:24:29

Witam, mój facet ma dziecko z inna kobieta(nie była jego żoną, ale to nie istotne) do marca ubiegłego roku płacił alimenty jednak stracił prace i do tej pory ich nie płaci (po prostu nie mięliśmy, z czego, w międzyczasie wnieśliśmy sprawę o obniżenie alimentów, ale została oddalona), matka dziecka w międzyczasie skierowała sprawę do sadu o tzw. domiar, czyli o pieniądze od ojca mojego chłopaka na dziecko a wczoraj dowiedzieliśmy się ze najprawdopodobniej złożyła donos do prokuratury. Wiadomo - zostaliśmy zastraszeni i teraz musimy wykopać pieniądze z pod ziemi, aby to zapłacić. Ale pozostaje pytanie czy jest sens? Kontaktowaliśmy się wczoraj ze stowarzyszeniem praw ojca i tam powiedziano nam, że jeśli mój chłopak otrzyma do ręki zawiadomienie z prokuratury to wówczas tym bardziej nie należy płacić, bo sad uzna za faktyczne, iż mój facet wymigiwał się od płacenia i dostanie nawet wyższy wyrok. Pytanie do was: czy jeśli nie ma jeszcze tego dokumentu w rękach czy może teraz zapłacić wszystko z odsetkami i w ten sposób uniknie odpowiedzialności czy nawet, jeśli zapłaci to prokuratura i tak zrobi sprawę? Tamta kobieta na pewno tego nie wycofa z prokuratury gdyż robi to specjalnie, aby nam "dowalić" , sama ma męża i wiedzie im się nad wyraz dobrze wręcz wspaniale! Bardzo proszę o odpowiedz

2005.1.9 0:0:0

Przede wszyskim chłopak dostanie najpierw wezwanie na policję (nawet jeśli matka dziecka złozyła zawiadomienie do prokuratury to ona skieruje ją do rozpoznania na policji która przeprowadzi dochodzenie). Jeśli matce dziecka wiedzie się dobrze musicie udowodnić na policji, że dziecko nie znajduje się w niedostatku, a wasza sytuacja uległa zmianie na gorsze. Jesli jednak dojdzie do procesu przed sądem o niealimentację.... warto wcześniej zarejestrować się na bezrobociu, zgłaszać się na wizyty w urzędzie - wtedy sąd nic nie zrobi. Poza tym zgodnie z art. 138 kro - w razie zmiany stosunków można wnosić o zmianę wysokości alimentów. Czyli skoro chłopak stracił pracę jego stytuacja pogorszyła się od dnia ogłoszenia poprzedniego wyroku o alimenty...nie powinno byś problemów

2005.1.13 11:27:27

czytam wszystko o prawie alimentacyjnym gdyz jestem w takiej sytuacji jak wiekszosc matek muj byly maz nie placi komornik zwodzil mnie 4lata prokurator sie smil nie zrobil nic az w koncu prokuratura okregowa przeslala to do sadu bede miala sprawe nie wiem co bedzie ale warto walczyc i zycze wszystkim matka sily i powodzenia

2006.1.15 17:49:27

ja zciagałam przez prokuratora! najpirw musisz iśc na policje zlożyc zwiadomienie o przestępstwie: niealimentacja i uporczywe uchylanie sie od wyroku- polcja poprowadzi dichodzenie i wysle do prokuratury a prokurator do śadu rejonowego wydz. karny i odbędzie sie sprawa karna.na sprawie domagaj sie spłty zaległych alimentów i wyroku. ale najpirw musisz zacząc od pilicji, mozesz złożyc wniosek w prokuraturz ale to i tak trafi na policje w celu przeprowadzenia dochodzenia i sie tylko przedłuzy. Powodzeniaaa

2007.3.26 21:33:45

jeSli były mąż pracuje w Czechach to jest taka sama procedura ściągnięcia alimentów?

2007.9.9 19:58:18

Ja jestem pełnoletnia, ale studiuje i mój ojciec mieszka i pracuje legalnie w Angli od dwuch lat i od tylu lat tez nie moge ściągnąć od niego alimentów! Mogę też z tym iść do prokuratury? Nie znam jego adresu tymczasowego pobytu w Angli! Znam tylko miasto!

2008.7.2 16:41:33

Skoro przelałeś pieniądze na konto żony to przecież potwierdzenia z banku otrzymasz!!! w czym problem - a swoją drogą to masz - małeś "fajną" żonę....

2009.4.8 15:37:39

Przede wszystkim kobieta nie chce wam dowalic ale chce pieniadze dla dziecka od własnego ojca zresztą. Nie jest wa żne jak jej się wiedzie ale ważne jest to , że zarówno ojciec i matka powinni łożyć na dziecko. A Wy jesteście siebie warci.

2009.8.16 19:17:9

mam kilka pytan...
Mieszkam za granica-w Austrii.Dostajemy tutaj zaliczke alimentacyjna.Ojciec dziecka mieszka w polsce i nie placi alimentow-dlatego tez zaliczke aliment.
Pisalam kilka podan-wnioskow do komornika sadowego w sprawie nie placonych alimentow-jednakze bez zadnej odpowiedzi ze strony komornika.Mam pytanie czy dostajac zaliczke alimentacyjna, mam prawo lub obowiazek zglosic do prokuratury ze ojciec dziecka nie placi alimentow?
Jakie postepowania beda wowczas ze strony prokuratury?

Jezeli ojciec dziecka niema zadnych dochodow i nie posiada zadnej wlasnosci-jak moze on spacic wtedy swoj dlug alimentacyjny? Istnieje mozliwosc ze jego rodzice beda musieli za niego wszystko placic??

2010.9.28 13:16:33

Cześć wam wychowuje 3 letnia córeczke nie jestem z jej ojcem od 2 lat mam zasadzone alimenty po 300 zl zglosilam to po 2 miesiacach do komornika ze nie placi podalam mu adres gzie pracuje na czarno. komornik mimo ze jezdzil do bylego i do jego szefa nic nie sciagnal i na dodatek jego szef powiedzial komornikowi ze on u niego nie pracuje. byla u mnie policja w tej sprawie o alimenty bo mimo wezwan sie nie wstawial uciekal przed policja. nie dawno dostalam pismo od policji ze zostal podjety prokuratura rejonowa. czy to moze byc tylko przez alimenty? czy tez moze byc przez to ze kradl i to mu sie uzbieralo? prosze o porade

2011.9.12 18:39:29

czy prokuratura moze sciagnac tylko za alimenty?

2011.9.12 18:57:25

Zamiast rozwiązywać zagadki kryminalne niech Pani złoży pozew do sądu o przyznanie alimentów na syna do jego rodziców. Pracodawcy ojca może Pani zrobić kuku informując Państwową Inspekcję Pracy oraz ZUS o możliwości zatrudniania pracowników na czarno.

2011.9.13 22:1:46

Witam!
Może ktoś mi pomoże,jestem od 2 lat rozwódką,ma dwójkę dzieci. Mój były mąż mieszka w Niemczech,ma zasądzoone alimenty,które przez ponad pół roku nie płacił,mimo że miał pracę legalną.Znalazłam możliwość ściągania alimentów przez kasę federalną,udawało się,aż mój były maż zaczął prace nielegalną i przesatał płacić alimenty,a jak już coś zapłacił,to były to groszowe sprawy. Jego dług urusł już do 20.000 plus odsetki. Czy mimo że od czasu do czasu wpłaca mi groszowe alimenty,nie takie jakie ma zasądzone,to mogłabym go podać do prokuratury? Która droga jest szybsza przez prokuraturę,czy policję?
Prosze może ktoś juz był w takiej sytuacji i ma rozwiązanie

2016.9.8 12:54:38

Witam, to moze I mi ktos podpowie. Przez 11lat ani razu nie otrzymalam alimentow na syna. Sprawa jest u komornika ale wiecie jak to jest... ojciec dziecka mieszka za granica I pracuje nielegalnie. Zalozyl tam druga rodzine, maja dwojke dzieci I z tego co wiem zyja na poziomie. Stac mnie na utrzymanie syna ale chcialabym Aby ten byd....nie czul sie bezkarny . Could moge zrobic?

2016.10.11 18:29:34

bebi odezwij sie , iga022@o2.pl

2016.11.8 21:57:7

Olu nie idź n policję ale od razu złóż doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 209 par. 1 kk. Samo doniesienie oczywiście nie poprawi Twojej sytuacji ze ściągnięciem alimentów ale na pewno pomoże w ich uzyskaniu. Po ewentualnym wydaniu wyroku przez sąd ojciec dziecka miałby tzw. okres próby, w którym to okresie zobowiązany byłby do zapłaty alimentów. Gdy w tym okresie próby się uchylał, masz prawo powiadomić sąd a następnie sąd taką karę odwiesza i zarządza bezwzględne jej wykonanie. Czyli to taki mały bacik. Swoją drogą staraj się o fundusz alimentacyjny. Wszelkich informacji na ten temat udzielają pracownicy Pomocy społecznej Dział Świadczeń. W przypadku, kiedy te alimenty z Funduszu Alimentacyjnego zostałyby Ci przyznane to nie wolno Ci przyjąć bezpośrednio alimentów od ojca dziecka ani od komornika w przypadku gdyby mógł ściągnąć dług.Jest to o tyle ważne, że gdybyś tak robiła jak opisano wcześniej to musiałabyś zwrócić te alimenty do funduszu jako nienależnie pobrane. Jednym słowem: Jak otrzymujemy alimenty z Funduszu to trzymamy się tylko Funduszu.

2016.11.15 22:37:5

Od funduszu ....dobre sobie.Zarabiam 1600 zł i nic nie dostanę bo jestem za bogata !!! Szkoda tylko że nie interesuje ich że z tych pieniedzy muszę zapłacić przedszkole, kupić dziecku ubranka,zrobić opłaty i jeszcze musi nam wystarczyć na jedzenie.

2016.11.24 10:14:57

Witam, a czy ktoś wie jak wygląda już sprawa w Sądzie za nie alimentację? Jestem wezwana jako świadek i nie wiem czego się spodziewać i czego "żądać". Całą procedurę rozpoczął FA, zgłosił sprawę do policji, później byłam wezwana na przesłuchanie, następnie sprawa trafiła do prokuartury a teraz do Sądu.. i teraz czekam na sprawę.

2016.12.5 15:22:53

mam pytanie. sprawa w sądzie o niealimentację w niku której partner dostał wyrok . Płaci sporadycznie na już dorosłą córkę która sama ma dziecko. jej płaci po 60zł miesięcznie tyt. zaległych alimnetów . Ja mam z nim córkę która ma 6 lat. na nią nie dostałam ani złotówki. nie otrzymuje alimentów z Funduszu gdyż nalezę do osób zarabiających średnią krajową. więc Ona jest w kolejce do alimentów...Moje pytanie brzmi co dalej robić ? jest wyrok ...coś tam płaci starszej córce z innego zwiazku..a moja córka nic...co powinnam zrobić by obecne jak i zaległe alimenty nie uległy przedawnieniu? znów zakładać sprawę przez Prokuratora? pierwszy wyrok był w 2015 roku mamy 2017...nie otrzymuję żadnej pomocy od Państwa. co dalej POMOCY?

2017.5.11 12:25:11

dodam że Partner zostawił nas w chwili narodzin córki i nie utrzymuje z nim kontaktu....wiem też że żyje naprawdę w dostatku i w warunkach daleko odbiegających od naszej rzeczywistości...

2017.5.11 12:28:19

po przesłuchaniu na komendzie w sprawie nie alimentacji byłego męża ,trafia to do prokuratury a potem gdzie do komornika jego ???

2017.6.9 9:32:3

Co zrobic jeśli były mąż otrzymuje alimenty na syna a mimo to podał mnie do komornika . Mam wszystkie przekazy pocztowe , jednak ex złosliwy facet pisze , że przez cały 2015r. nie otrzymał alimentów i nie uznaje moich przekazów komornik. Próbował nawet wyłudzić alimenty z funduszu alimentacyjnego ale mu nie wyszło . Napisał pismo do prokuratury też umorzyli postępowanie .

2017.7.12 16:43:50

Witam :-) widzę ,że nie tylko ja mam takie problemy wiekszość ludzi boryka sie z niepłaceniem alimentów.
Jestem w separacji z moim mężęm od listopada 2016 r,w styczniu złożyłam pismo do sądu o rozwód ,mąż nie płacił mi na dzieci pieniedzy od grudnia do dnia dzisiejszego ,mimo że na sprawie rozwodowej która miała miejce w czerwcu ,miał zasadzone zabezpieczenie alimentacyjne w kwocie 1200zł.
Jest koniec wrzesnia ,a mój szanowny małżonek nie płaci mi do tej pory wszczełam egzekucje komornicza ,ale okazało ze nie pracuje i nie maja z czego ściągnąć,pytanie moje brzmi czy udac sie na policje złożycz zawiadomienie o przestępstwie czy czekać az fundusz sam sie do niego zglosi?

2017.9.26 8:18:58

Zlozylam do prokuratury zawiadomonienie o przestepstwie i co zrobili, dostalam pisamo ze umorzylili dochodzenie,za malo jest to ze ojciec dziecka nie placic 9 lat.. Co dalej mozna zrobic?

2018.1.14 10:58:23

Ja też złozyłam zawiadomienie na prokuraturze. zostałam przesłuchana przez policjantkę,po czym dostałam zawiadomienie z prokuratury,że sprawę umorzono. Tak nasze władze obiecywały pomoc matkom i karanie ojców leniów i leserów, a jest,jak zwykle,matka musi zrobić wszystko dla swojego dziecka a ojciec nic. Ja haruję fizycznie za granicą (chociaż mam ukończone studia),bo w Polsce oczywiście nie można godnie zarobić. Po nockach nie mam siły na nic,a muszę zająć się dzieckiem,zrobić zakupy,odrobić lekcje itp. A tatuś,weżmie na weekend kupi jedynie jedzenie i nic go nie obchodzi. i jeszcze nie zostanie za to w żaden sposób ukarany. Jeśli którejś mamie udało się odzyzkać zaległe alimenty,to podziwiam,może trafiła na prokuratora-człowieka,albo kobietę-matkę. Macie pomysł,co dalej zrobić z takim umorzeniem? ps. Tatuś pracuje na czarno i tak nie daje ani grosza na dziecko.

2018.4.4 21:5:40

Magda dużo gadają mało robią.....po jakim czasie dostalas odzew od prokuratury bo ja tez zlozylam zawiadomienie 2 miesiace temu i dalej cisza

2018.5.13 19:44:3

Adwokat Magdalena Rymkiewicz-Aranowska to osoba, na którą można liczyć nie tylko w sprawach rodzinnych. Jej wiedza, doświadczenie i umiejętność pracy z klientem przekładają się na skuteczne rozwiązania. W mojej sprawie adwokat Rymkiewicz-Aranowska była niezwykle pomocna i profesjonalna. Gorąco polecam jej usługi każdemu, kto potrzebuje skutecznej reprezentacji w sprawach rodzinnych. W ofercie Pani adwokat są również płatne porady prawne, kontakt: 509 393 129 https://adwokat-rymkiewicz-aranowska.pl/

2024.3.7 13:17:42

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika