Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Czy muszę zgodzić się na wywiad środowiskowy???

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam!



    Moja mama jest rozwiedziona z ojcem. Ja i siostra jesteśmy już pełnoletni. Ojciec z nami nie utrzymuje kontaktu. Ostatnio przyszedł do nas list, że mamy zgłosić się do GOPS-u, aby wypełnić wywiad środowiskowy.

    Jak udało nam się dowiedzieć, Ojciec stara się o zasiłek i potrzebują wiedzieć, czy my go utrzymujemy w jakikolwiek sposób.

    Dla mnie i dla siostry jest to zamknięty rozdział w życiu. Nie chcemy wracać do spraw związanych z Ojcem.

    Czy musimy zgłosić się na ten wywiad środowiskowy?

    Możemy ponieść jakieś kary za niewstawienie się?



    Proszę o odpowiedź!






    Odpowiedz Cytuj
  • Prawdopodobnie chodzi o tzw. wywiad alimentacyjny. Takie wywiady przeprowadzane są na podstawie art. 103 ustawy o pomocy społecznej u osób, które zgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz kodeksem rodzinnym i opiekuńczym są zobowiązane do pomocy (np. rodzice, dzieci, dziadkowie, wnuki). Jestem pracownikiem OPS i w swojej ponad 10-letniej praktyce nie spotkałam się z sytuacją, żeby na podstawie tego wywiadu kogoś zobowiązano do płacenia alimentów. W zasadzie jest to czysta formalność (moim zdaniem zbędna biurokracja), ale jeżeli nie zgadzasz się na podanie swoich dochodów, uważasz, że ojciec cię skrzywdził, możesz przedstawić pracownikowi socjalnemu sytuację i złożyć oświadczenie, że nie wyrażasz zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Wprawdzie OPS może w takiej sytuacji wystąpić do sądu, ale nie spotkałam się jeszcze z taką sytuacją i nie sądzę, żeby się do tego posunął. Aha i jeszcze jedno - to, że OPS przeprowadza u was taki wywiad nie oznacza, że ojciec wystąpił o alimenty. Prawdopodobnie ojciec ubiega się o stałe, bądź okresowe świadczenie (np. zasiłek stały, okresowy, usługi opiekuńcze) i OPS z własnej inicjatywy sprawdza czy nie jesteście w stanie mu pomagać. Wywiad zawiera dane na temat sytuacji dochodowej rodziny, członków rodziny, ponoszonych wydatków (np. opłat), dotychczasowych form pomocy na rzecz osoby, stosunku do tej osoby itp. Nic strasznego ale decyzja należy do ciebie. Pamiętaj, że pracownicy OPS to też ludzie, z wieloma problemami się stykają i myślę, że są w stanie zrozumieć waszą niechęć do tego wywiadu. Pozdrawiam.
  • Reklama

  • Dziękuję za tak rzetelną pomoc!
  • Dawid
    Wysłany: 2016-11-15 21:34:52

    Witam. Chciałbym odświeżyć temat. Mój teść stara się o jakiś zasiłek bo jest po wylewie. Jedna z jego córek nie chce mieć wywiadu środowiskowego w obawie, że będzie musiała płacić na rzecz swojego ojca. Czy jest taka możliwość, żeby ktoś ją do tego zmusił ? Ona pracuje ( chyba za najniższą krajową ) a jej mąż jest górnikiem. Mają dwie córki. Nikt z rodziny nie robił z tym problemu, oprócz niej. Taka sytuacja blokuje możliwość, aby teść dostał wspomniane świadczenie.
  • teresa
    Wysłany: 2017-10-17 11:01:28

    qabsolutnie nie zgadzac sie na wywiad srodowiskowy ,chodzi tylko o wyciagnieceie pieniedszy na rzecz ojca gdyz dla mopsu spada wtedy obowiazek pomocy a jak zaczna nacgodzic to nie skacza .najlepiej napisac oswiadczenie ze nie jest sie zwiazanym w zaden sposob ani ze nie chciecie kontaktu z ojcem i nie macie zadnych wiezi ,ajesli zapytaja to trzeba powiedziec ze wprost nie chciecie jestescie dorosle macie swoje zycie i nie interesujecie sie ojcem a zadne prawo nie ma prawa was zmusic do zamknietych kontaktow z ojcem .nie mozna do tego zmuszac .ja tez tak zrobilam i dali mi spokoj .moga straszyc sadami ale wtedy trzeba stanowczo sie postawic i powiedziec ze sie zglosi na policje wtedy opduszczaja .mops nie ma dobrych intencji ani nie niesie pomocy .ojciec jest osoba dorosla samodzielna i w pelni wieku .a kazdy ma prawo do swojego zycia doroslego i prywatnosci .nie dajcie sie dziewczyny.
  • ania
    Wysłany: 2017-11-09 13:15:55

    Witam mam pytanie moja mama ma emeruturę po ojcu ale podupałą na zdrowiu i wymaga opieki z mopsu (moja pomoc jej nie odpowiadała).Otrzymałam pismo o przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego ale nie chcę żadnych wywiadów jakie czekają mnie konsekwencje jeżeli są jakieś ze strony MOPS?
  • mopsiara
    Wysłany: 2018-02-07 11:46:52

    Jestem pracownikiem socjalnym i stwierdzam, że wywiad alimentacyjny jest przeprowadzony na podstawie przepisów z ustawy o pomocy społecznej. Ma on na celu sprawdzenie czy rodzice lub dzieci mają możliwość udzielenia pomocy w jakikolwiek sposób swojemu członkowi rodziny. Ja do tej pory nie miałam problemu z przeprowadzeniem tego wywiadu i stwierdzam, że dużo osób przychodzi i wprost mówi o swojej sytuacji. Nie dziwię się tej niechęci do tego rodzaju pism. Sama niejednokrotnie tłumaczę, że często to wymagana formalność a osoba, na rzecz której ma być przeprowadzona alimentacja nie występuję z tego rodzaju roszczeniem. Pracownik socjalny jest zobligowany do takich działań i wysyłania pism z prośbą o alimentację. Do tej pory nie słyszałam, aby ktoś z moich koleżanek po fachu była aż tak uparta, aby pisać do sądu. Pracownik socjalny to też człowiek.
  • justyna
    Wysłany: 2018-02-28 08:11:35

    A czy pracownik MOPS na prawo żądać od osoby z którą przeprowadza wywiad środowiskowy na rzecz alimentów na rodzica wyciągu z konta? Co jeśli wydam tylko ustne oświadczenie o dochodach?
  • Beata
    Wysłany: 2018-03-12 08:55:28

    w sutuacji ustnego oświadczenia MOPS wystąpił do mojego pracodawcy BEZ MOJEJ ZGODY i WIEDZY o informacje o dochodach, złożyłam skargę ponieważ i tak zrobili to pól roku od wywiadu zostałam przez kierowniczkę przeproszona
  • Joanna
    Wysłany: 2018-04-17 10:15:48

    Witam, u mnie sytuacja wygląda tak, że rodzice z którymi już od dawna nie mieszkam (mam swoją rodzinę w tym 2 dzieci) zgłosili się o pomoc do OPS. Pani, która się zajmuje ich sprawą chce żebym się z nią spotkała. Co może ode mnie chcieć? Rodzice zapewniają, że to tylko rutynowa rozmowa i nie mam się czym martwić. Czy na pewno? Ja i mój mąż jakoś sobie radzimy i nie korzystamy z żadnej pomocy (poza 500+ na drugie dziecko) ale nie stać nas też na to aby wspierać finansowo moich rodziców. Czy będziemy musieli dawać jakieś zaświadczenia, oświadczenia?

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane