Forum prawne

Darowizna służebność a alimenty

Witam,
Babcia 1996 roku przekazała darowizną cały swój majątek dwójce swoich dzieci. Pierwsze dziecko (1) otrzymało 93% majątku, a drugie dziecko (2) - 7%. W akcie darowizny dziecko nr 1 potwierdziło prawo służebności dla babci mieszkania będącego min. przedmiotem darowizny. 10 lat później dziecko nr 1 sprzedało 1/5 darowizny budując dom z pozyskanych środków oraz resztę 4/5 przekazało swojej córce (w tym owe mieszkanie obciążone służebnością na rzecz babci). Dziecko nr 2 przekazało swoją część majątku własnym dzieciom.
Do chwili obecnej babcia zamieszkiwała w mieszkaniu wynikającym ze służebności. Obecnie wnuczka babci (córka dziecka nr 1) chce zmusić babcie do pójścia do DPSu. Dodatkowo otrzymała w gminie informację, że ponieważ jej dochód z pracy jest bardzo niski, a dochód wnuczków ze strony dziecka nr 2 jest powyżej średniej krajowej to wnuczkowie ze strony dziecka nr 2 będą obciążeni odpłatnością za dom pomocy społecznej.
Proszę o poradę czy tak faktycznie będzie i czy jest jakaś możliwość, aby to wnuczka ze strony dziecka nr 1, która de facto jest obecnym posiadaczem majątku darowanego przez babcie dziecku nr 1 (93%) ponosiła odpłatność za jej pobyt w DPS. Bardzo proszę o pomoc, bo czuje, ze nie dość, ze praktycznie moja rodzina została przez babcie wydziedziczona (7% majątku) to jeszcze kuzynka chce przerzucić na mnie ciężar finansowy pomocy babci, a to ona ma 3 domy, masę ziemi, sady a ja spłacam kredyt za mieszkanie i musiałam praktycznie sama na wszystko zarobić. Biorę nawet pod uwagę, żeby nie zabrać babci z DPS i nie wynająć jej opiekunki, a potem wystąpić o alimenty od kuzynki. nie wiem jednak czy to jest realne. Dodam jeszcze, że problem wyniknął z tego, że kuzynka chce się wprowadzić do domu gdzie obecnie mieszka babcia.
Pozdrawiam

2020.1.22 20:52:59

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Darowizna służebność a alimenty

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika