Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

dziecko urodzone w uk

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Urodzilam dziecko w Uk, dziecko ma obywatelstwo polskie a jego ojciec - wpisany w akt urodzenia jest obcokrajowcem nie posiadajacym obywatelstwa brytyjskiego ani paszportu. Chcialabym wyjechac z dzieckiem na stale do Polski ale ojciec nie wyraza na to zgody. Straszy mnie ze porwie mi dziecko lub zrobi ze mnie zla matke i odda dziecko do domu opieki. Mam od niego ciagle grozby. Co moge w tym wypadku zrobic? Dodam ze jest on uchodzca i stara sie o paszport na podstawie rodziny w UK - podal do Home Office ze jestesmy malzenstwem co nie jest prawda, dziecko potrzebne jest mu tylko do pozyskania paszportu, nie interesuje sie nim nie lozy na niego. Jakie mam prawa? Bedzie obowiazywalo mnie prawo angielskie, czy ktos orientuje sie w tych kwestaich? I co z moim wyjazdem na stale do Polski? Dziecko ma obywatelstwo polskie.

  Odpowiedz Cytuj
 • Do wystawienia dziecku polskiego paszportu obowiązuje polskie prawo. Taki dokument wydaje konsulat polski.W pozostałych kwestiach obowiązuje prawo angielskie. Musi Pani się tam udać i zapytać, jak to wygląda, jednak obawiam się, że będą wymagali zgody ojca na wydanie dziecku paszportu. Natomiast, jeśli to Pani pomoże ojciec też nie wyjedzie z dzieckiem bez paszportu. Może Pani złożyć sprostowanie w Home Office, że nie jesteście małżeństwem, jeśli to coś wniesie do rozwiązania problemu. Proponuję również zgłosić policji sprawę gróźb i spróbować pozbawić ojca praw rodzicielskich, wtedy dziecko dostanie paszport bez zgody ojca.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Nazwisko dziecka kobiety niezamężnej

  Czyje nazwisko nosić będzie dziecko urodzone przez kobietę niezamężną? Nazwisko ojca czy matki?

 • Domniemanie ojcostwa

  Kto jest domniemanym ojcem dziecka, jeżeli nie pochodzi one ze związku małżeńskiego?

 • Nabycie obywatelstwa polskiego przez urodzenie

  Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko urodzone w Polsce (rodzice nie są obywatelami polskimi) ?

 • Obywatelstwo dziecka

  W 1997 roku wyjechałam za granicę (kraj skandynawski), gdzie wyszłam za mąż i urodziłam dziecko. Jestem nadal obywatelką Polski i chcę, aby moje dziecko również uzyskało polskie obywatelstwo i paszport. Jakie kroki muszę podjąć, aby do tego doprowadzić? Czy po złożeniu w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego aktu urodzenia dziecka, uzyskam dla niego takie same prawa jakie ma dziecko urodzone w Polsce? Czy konieczne jest pośrednictwo konsulatu lub udział polskiego sądu? Czy mogę liczyć (po kilku latach od zdarzenia) na wypłatę świadczeń z ZUS związanych z urodzeniem dziecka?

 • Nabycie obywatelstwa polskiego

  Jakie obywatelstwo posiadają dzieci urodzone w Egipcie z ojca Egipcjanina i matki Polki? Czy dzieci mogą być zameldowane w Polsce na stałe?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane