Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak długo należy płacić alimenty

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-03-16 00:00:00

  Mam 21-letniego syna, ktory dwa lata temu miał zdawać maturę. Nie został do niej dopuszczony. W tej chwili chodzi do CKU. Zajęcia ma dwa razy w tygodniu, po południu. Jak długo mam obowiązek płacenia alimentów? W jednej z wypowiedzi przeczytałem, że sąd rozpatruje możliwości finansowe ojca biorąc pod uwagę jego wykształcenie, dochody itd.Czy ojciec ma obowiązek płacenia na dorosłe, zdrowe dziecko, któremu się nie chce uczyć i pracować? Przecież jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat młodzieniec może twierdzić, że nie może znaleźć pracy. Czy gdy ukończy 30 lat nadal będę musiał płacić? Co na to prawo?

  (Darek)

  Odpowiedz Cytuj
 • -
  Wysłany: 2003-09-16 00:00:00

  Witam szanownych grupowiczow i prosil bym o pomoc. Skonczylem 26 lat i zaprzestano mi wyplacania alimentow, co mnie nie dziwi bo sa takie przepisy. Chcialbym sie jednak dowiedziec jak to sie ma w odniesieniu do osob niepelnosprawnych, gdyz sedzina zapewniala mnie ze alimenty powinienem otrzymywac caly czas. Prosil bym o pomoc w tej sprawie bo za moja rente socjalna nie dam rady wyzyc i kazdy grosz jest dla mnie wazny. Pozdrawiam serdecznie
  (tetrus)
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • mikawi
  Wysłany: 2003-09-16 15:12:49

  Po pierwsze: czy otrzymywaleś alimenty od rodzica bezpośrednio, czy przez FA? Po drugie: jaki jest stopień twojej niepełnosprawności? czy oznacza całkowitą niezdolność do podjęcia jakiejkolwiek pracy?
  Odpowiedz Cytuj
 • -
  Wysłany: 2004-02-23 00:00:00

  Mąż wyprowadził się z domu, zostawiając mnie i 6 letniego syna bez środków do zycia. Ja nie pracuję - w moim mieście panuje duże bezrobocie i pracy nie znajdę z dnia na dzień ( do tej pory mąż utrzymywał rodzinę - ja zajmowałam się dzieckiem i domem). Dowiedziałam się ze mogę złożyć wniosek o alimenty, w związku z tym mam pytanie - jak długo trwa takie postępowanie i jaką kwotę powinnam wpisać na wniosku.
  (youtka)
  Odpowiedz Cytuj
 • szymon
  Wysłany: 2004-02-23 14:31:18

  Alimenty są płacone od potrzeb uprawnionego i możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. A więc musisz dokładnie wyliczyć jakie ponosisz koszty utrzymania siebie i dziecka. I w pozwie to wykazać. Jesli chodzi o alimenty na dziecko, to mąż alimentuje do czasu kiedy dziecko się nie usamodzielni. Jesli chodzi o Ciebie to dopóki pozostajesz w nim w związku małżeńskim. Chyba, że był orzeczony rozwód, ale z tego co piszesz to nie. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-16 15:32:14

  Max. do 26 - tego roku życia możesz płacić alimenty na syna, jeżeli będzie się uczył.
  Odpowiedz Cytuj
 • zazula
  Wysłany: 2004-03-17 16:35:28

  Nie istnieje granica wiekowa. Obowiązek alimentacyjny trwa dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zwyczajowo przyjmuje się, że po ukończeniu np. studiów jest samodzielne. Niemniej jednak może być i tak, że nie znajdzie pracy i będziesz musiał je alimentować nadal.
  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-17 17:25:40

  Owszem, istnieje granica wiekowa. Pozdrówka.
  Odpowiedz Cytuj
 • Lilka
  Wysłany: 2004-03-17 20:17:41

  czy jest na to podstawa prawna tzn na granice wiekowa?
  Odpowiedz Cytuj
 • Zazula
  Wysłany: 2004-03-18 14:11:41

  Nigdzie w Kodeksie Rodzinnym nie jest określona granica wiekowa. Podaj podstawę prawną. Pozdr.
  Odpowiedz Cytuj
 • szymon
  Wysłany: 2004-03-18 15:19:23

  alimentujesz dziecko do czasu kiedy ono z własnych przychodów lub majątku nie bedzie w stanie samodzielnie się utrzymać, lub także w czasie zdobywania przez niego wykształcenia. W Kodeksie nie ma górnej granicy wiekowej, ale co Eliza napisała przyjmuje się wiek 26 lat, jako wiek w którym przy normalnym trybie nauki zgdonym z programami szkół jest w stanie zdobyć wykształcenie pozwalające mu zdobyć pracę. Ten wiek można obniżyć zgodnie z Art. 5 KC, jeśli udowodni się, że uprawniony do otrzymania świadczeń alimentacyjnych, sam zrezygnował z przychodu lub majątku albo zaniedbał na tyle swoje wyształcenie, że powtarza np. jakąś klasę lub rok na studiach po to aby otrzymywać alimenty. W Twoim wypadku masz obowiązek alimentowania syna, ale ze względu na częstotliwość jego wykładów i resztę czasu mógłby poświecić na poszukiwaniu pracy, masz szanse wyłącznie na dużą obniżkę. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Darek
  Wysłany: 2004-03-18 22:45:04

  Dziękuję za informacje, które od Ciebie uzyskałem. Czy mógłbyś zamieścić wspomniany Art.5 KC, ponieważ interesuje mnie jego dokładna treść.
  Odpowiedz Cytuj
 • Ania
  Wysłany: 2004-03-19 17:40:30

  Darku, proponuję ci wnieść wniosek do sądu o zmniejszenie rat alimentacyjnych. Sąd zawsze ma brać pod uwagę także argumenty zobowiązanego do płacenia alimentów, spróbuj. Powodzenia. A na marginesie, nie magranicy wieku do której będziesz musiał łożyć na syna.
  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-19 20:04:45

  Nie ma w kodeksie, ale w praktyce sądów jest właśnie granica 26 lat. Szymon wyjaśnił to szczegółowo.
  Odpowiedz Cytuj
 • jula
  Wysłany: 2004-06-06 19:21:57

  alimenty otrzymuje od ojca mam grupe umiarkowana i koncze wlasnie studia /jula/
  Odpowiedz Cytuj
 • ilona
  Wysłany: 2004-06-22 20:24:18

  alimenty dla niepelnosprawnych do konca zycia
  Odpowiedz Cytuj
 • jane
  Wysłany: 2004-06-22 20:28:46

  witam z tego co wiem to doputy dopuki sie nie usamodzielnisz, czyli bedziesz sie w stanie sama wyzywic
  Odpowiedz Cytuj
 • chyba twój mąż miał racje ,skoro ty naewt nie wiesz co sie w takich wypadkach powinno należec dziecku ,chyba jeszcze żyjesz w XVIIII wieku ,w dzisiajszych czasach nawet blondynki to wiedza ,nie ośmieszaj sie piszac taka prośbe
  Odpowiedz Cytuj
 • sigrzegorz@vp.pl
  Wysłany: 2005-09-12 19:20:58

  nie widze odp
  Odpowiedz Cytuj

 • Wysłany: 2009-06-24 18:43:36

  wez w koncu do roboty
  Odpowiedz Cytuj
 • Jak długo będę musiał płacić alimenty na córkę? Czy jeśli nie podejmuje ona nauki po skończeniu szkoły średniej a chce podjąć pracę, to czy wtedy automatycznie nie muszę płacić alimentów? Czy muszę w tej sprawie iść do sądu i załatwiać formalności typu przedłożyć dokumenty z Urzędu Skarbowego? A co jeśli córka pracuje i chce uczyć się w szkole policealnej zaocznej, za którą się płaci?
  Odpowiedz Cytuj
 • Sytuacja dotyczy bliskiej mi osoby. Jest ojcem trójki dorosłych już dzieci, na które nadal musi płacić alimenty. Zadne z nich się nie uczy ponadto dwoje z nich z racji stanu zdrowia dostaje świadczenia(rentę socjalną) a trzecie ma już swoją rodzinę. Z powodu jego sytuacji finansowej nie był w stanie płacić zasądzonych kwot, dlatego też sprawa trafiła do komornika. Jak można zakończyć naliczanie alimentów, bo sprawa wydaje się patowa. Komornik twierdzi że nie są naliczane już żadne pieniądze za bieżące miesiące ale pisma które przychodzą wskazują że jednak tak. Ponadto czy jest szansa na odzyskanie niesłusznie wypłaconych pieniędzy dzieciom za okres, w którym już im one nie przysługują? Sprawą od kilku miesięcy zajmuje się prawnik który do dnia dzisiejszego właściwie nie zrobił nic dlatego też proszę o pomoc jak można wybrnąć z tej sytuacji
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane