Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak długo należy płacić alimenty

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-03-16 00:00:00

  Mam 21-letniego syna, ktory dwa lata temu miał zdawać maturę. Nie został do niej dopuszczony. W tej chwili chodzi do CKU. Zajęcia ma dwa razy w tygodniu, po południu. Jak długo mam obowiązek płacenia alimentów? W jednej z wypowiedzi przeczytałem, że sąd rozpatruje możliwości finansowe ojca biorąc pod uwagę jego wykształcenie, dochody itd.Czy ojciec ma obowiązek płacenia na dorosłe, zdrowe dziecko, któremu się nie chce uczyć i pracować? Przecież jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat młodzieniec może twierdzić, że nie może znaleźć pracy. Czy gdy ukończy 30 lat nadal będę musiał płacić? Co na to prawo?

  (Darek)

  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-16 15:32:14

  Max. do 26 - tego roku życia możesz płacić alimenty na syna, jeżeli będzie się uczył.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • zazula
  Wysłany: 2004-03-17 16:35:28

  Nie istnieje granica wiekowa. Obowiązek alimentacyjny trwa dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zwyczajowo przyjmuje się, że po ukończeniu np. studiów jest samodzielne. Niemniej jednak może być i tak, że nie znajdzie pracy i będziesz musiał je alimentować nadal.
  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-17 17:25:40

  Owszem, istnieje granica wiekowa. Pozdrówka.
  Odpowiedz Cytuj
 • Lilka
  Wysłany: 2004-03-17 20:17:41

  czy jest na to podstawa prawna tzn na granice wiekowa?
  Odpowiedz Cytuj
 • Zazula
  Wysłany: 2004-03-18 14:11:41

  Nigdzie w Kodeksie Rodzinnym nie jest określona granica wiekowa. Podaj podstawę prawną. Pozdr.
  Odpowiedz Cytuj
 • szymon
  Wysłany: 2004-03-18 15:19:23

  alimentujesz dziecko do czasu kiedy ono z własnych przychodów lub majątku nie bedzie w stanie samodzielnie się utrzymać, lub także w czasie zdobywania przez niego wykształcenia. W Kodeksie nie ma górnej granicy wiekowej, ale co Eliza napisała przyjmuje się wiek 26 lat, jako wiek w którym przy normalnym trybie nauki zgdonym z programami szkół jest w stanie zdobyć wykształcenie pozwalające mu zdobyć pracę. Ten wiek można obniżyć zgodnie z Art. 5 KC, jeśli udowodni się, że uprawniony do otrzymania świadczeń alimentacyjnych, sam zrezygnował z przychodu lub majątku albo zaniedbał na tyle swoje wyształcenie, że powtarza np. jakąś klasę lub rok na studiach po to aby otrzymywać alimenty. W Twoim wypadku masz obowiązek alimentowania syna, ale ze względu na częstotliwość jego wykładów i resztę czasu mógłby poświecić na poszukiwaniu pracy, masz szanse wyłącznie na dużą obniżkę. pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Darek
  Wysłany: 2004-03-18 22:45:04

  Dziękuję za informacje, które od Ciebie uzyskałem. Czy mógłbyś zamieścić wspomniany Art.5 KC, ponieważ interesuje mnie jego dokładna treść.
  Odpowiedz Cytuj
 • Ania
  Wysłany: 2004-03-19 17:40:30

  Darku, proponuję ci wnieść wniosek do sądu o zmniejszenie rat alimentacyjnych. Sąd zawsze ma brać pod uwagę także argumenty zobowiązanego do płacenia alimentów, spróbuj. Powodzenia. A na marginesie, nie magranicy wieku do której będziesz musiał łożyć na syna.
  Odpowiedz Cytuj
 • Eliza
  Wysłany: 2004-03-19 20:04:45

  Nie ma w kodeksie, ale w praktyce sądów jest właśnie granica 26 lat. Szymon wyjaśnił to szczegółowo.
  Odpowiedz Cytuj
 • sigrzegorz@vp.pl
  Wysłany: 2005-09-12 19:20:58

  nie widze odp
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Koniec płacenia alimentów

  Mój syn mieszka w Niemczech, ma skończone 26 lat i studiuje. Jak długo jeszcze muszę mu płacić alimenty? Czy istnieje granica przyzwoitości, która chroni rodziców przed dziećmi, które chcą studiować do późnej starości?

 • Zamążpójście córki a alimenty od ojca

  Czy ojciec jest nadal zobowiązany do płacenia alimentów córce po wyjściu przez nią za mąż, jeśli córka cały czas studiuje?

 • Alimenty do rąk pełnoletniego dziecka

  Syn kończy w kwietniu 18 lat i płacę na niego alimenty. Czy po uzyskaniu pełnoletniości przez uprawnionego do alimentów można mu doręczyć bezpośrednio alimenty?

 • Alimenty do rąk dorosłego dziecka

  Przy rozwodzie orzeczonym bez winy stron zostały zasądzone alimenty na korzyść małoletniego syna płatne do rąk Matki. Jednakże Syn mój jest obecnie pełnoletni (ma 19 lat) i chciałbym zacząć płacić alimenty bezpośrednio jemu. Czy mogę to zrobić sam, czy musi być jakaś decyzja sądu, czy też jest jakiś przepis mówiący o tym, że po uzyskaniu pełnoletności dziecku można (należy?) płacić alimenty bezpośrednio, czy musi na to wyrazić zgodę Matka dziecka? Nie chciałbym tu w jakikolwiek sposób uchybić obowiązkowi alimentacyjnemu. Alimenty płacę regularnie, za pośrednictwem stałego zlecenia bankowego na konto Matki dziecka i chciałbym płatność tę przenieść na konto Syna.

 • Utrzymywanie dorosłego, studiującego dziecka

  Jestem 20-letnia studentką studiów dziennych, nie pracuję. Istnieje możliwość, że zgłoszę ojca-alkoholika na komisję alkoholową. On, w rewanżu, może mnie wyrzucić z domu. Czy według prawa, ojciec może przestać mnie utrzymywać?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane