Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak obliczyć zachowek?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam wszystkich forumowiczów,

    Zakończyłam właśnie postępowanie spadkowe, gdzie po śmierci dziadka (1984) całość spadku została podzielona na 3 części (jego żona i 2-ch synów). Swoją 1/3 babcia (zmarła 2002) zapisała w testamencie swojemu wnukowi (syn wuja), wydziedziczając jednocześnie mnie i siostrę (2 córki po zmarłym jednym z synów (1998 ). OK.
    Podobno, pomimo wydziedziczenia, moim i siostry dzieciom należy się zachowek po babci.
    Chciałabym wiedzieć jak to się liczy.
    Jeżeli, załóżmy, wartość całego majątku wynosi 500.000,00 to 1/3 z tego (czyli cześć testamentem babci zapisana wnukowi) będzie jakieś 166.000,00 - jak to dalej liczyć? Zaznaczam, że na czas otwarcia spadku 2-je było nieletnich, a 2-je pełnoletnich. Gdzieś się dowiedziałam, że 1/16 to dla pełnoletnich, a 1/12 dla nieletnich.
    Proszę o radę, bo ucieka mi czas do ewt. złożenia sprawy w sądzie.
    Pozdrawiam, Ola

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane