Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

jak wysokie alimenty?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Jak wysokich alimentów mogę się domagać ?? Jeżeli ojciec dziecka zarabia 10 razy więcej ode mnie, to czy mogę wnosić o wyższe alimenty aby dziecku zapewnić lepszy poziom życia? czy sąd wyznacza alimenty tylko w wysokości \"potrzebnej do życia\" ?

  Odpowiedz Cytuj
 • Sąd wyznacza alimenty biorąc pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka oraz dochody zobowiązanych do alimentacji. Sprawa jest rozstrzygana pod względem całościowej sytuacji.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Chce złożyc pozew o alimenty od mojego ojca. Jakie warunki muszę spełnić, i ojak wysokie alimenty można wnioskować ? Uczę się obecnie w technikum, czy zarobki matki będą brane pod uwagę?
  Odpowiedz Cytuj
 • Treścią obowiązku alimentacyjnego jest dostarczanie uprawnionemu środków utrzymania (bieżących potrzeb konsumpcyjnych: wyżywienie, ubranie, koszty utrzymania mieszkania, wypoczynku, koszty leczenia, opieki, rehabilitacji), a w miarę potrzeby także środków wychowania (służących rozwojowi fizycznemu i umysłowemu, w tym mieści się kształcenie, troska o zdrowie i zapewnienie dóbr kultury). Zatem kryterium przyznania alimentów od ojca to istnienie usprawiedliwionych potrzeb, których samemu nie jest się w stanie pokryć. Oboje rodzice mają obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka, zatem zarobki matki będą brane pod uwagę. Gdy chodzi o wysokość alimentów to jest ona pochodną usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Sprawy o alimenty, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą do właściwości rzeczowej sądu rejonowego (art. 17 pkt 4 KPC), wydział rodzinny i nieletnich (art. 12 § 1 pkt 3 USP). Powództwo o roszczenie alimentacyjne wytoczyć można według miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (właściwość przemienna ? art. 32 KPC). Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 2 KSCU strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów jest zwolniona od kosztów sądowych.
  Odpowiedz Cytuj

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane