Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

jak wysokie alimenty?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Jak wysokich alimentów mogę się domagać ?? Jeżeli ojciec dziecka zarabia 10 razy więcej ode mnie, to czy mogę wnosić o wyższe alimenty aby dziecku zapewnić lepszy poziom życia? czy sąd wyznacza alimenty tylko w wysokości \"potrzebnej do życia\" ?

  Odpowiedz Cytuj
 • Sąd wyznacza alimenty biorąc pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka oraz dochody zobowiązanych do alimentacji. Sprawa jest rozstrzygana pod względem całościowej sytuacji.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Chce złożyc pozew o alimenty od mojego ojca. Jakie warunki muszę spełnić, i ojak wysokie alimenty można wnioskować ? Uczę się obecnie w technikum, czy zarobki matki będą brane pod uwagę?
  Odpowiedz Cytuj
 • Treścią obowiązku alimentacyjnego jest dostarczanie uprawnionemu środków utrzymania (bieżących potrzeb konsumpcyjnych: wyżywienie, ubranie, koszty utrzymania mieszkania, wypoczynku, koszty leczenia, opieki, rehabilitacji), a w miarę potrzeby także środków wychowania (służących rozwojowi fizycznemu i umysłowemu, w tym mieści się kształcenie, troska o zdrowie i zapewnienie dóbr kultury). Zatem kryterium przyznania alimentów od ojca to istnienie usprawiedliwionych potrzeb, których samemu nie jest się w stanie pokryć. Oboje rodzice mają obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka, zatem zarobki matki będą brane pod uwagę. Gdy chodzi o wysokość alimentów to jest ona pochodną usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Sprawy o alimenty, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą do właściwości rzeczowej sądu rejonowego (art. 17 pkt 4 KPC), wydział rodzinny i nieletnich (art. 12 § 1 pkt 3 USP). Powództwo o roszczenie alimentacyjne wytoczyć można według miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (właściwość przemienna ? art. 32 KPC). Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 2 KSCU strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów jest zwolniona od kosztów sądowych.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Osobiste starania o alimenty dorosłego dziecka

  Czy mogę starać się o alimenty dla pełnoletniego syna (19 lat), który kontynuuje naukę i jest obecnie na moim utrzymaniu, czy syn musi to zrobić sam?

 • Alimenty a wyjazd dziecka za granicę

  Jestem 5 lat po rozwodzie płacę alimenty w wysokości 300 zł miesięcznie. Córka moja nie korzysta z tych pieniędzy, ponieważ była żona wyszła ponownie za mąż w Niemczech (za Niemca) i tam zamieszkała wywożąc bez mojej zgody córkę. Alimenty, które płacę odbiera była teściowa i ona z nich korzysta. Czy mam obowiązek płacenia alimentów podczas gdy dziecko nie mieszka w kraju? Czy była by możliwość otwarcia jakiegoś konta w banku na córkę i wpłacania tych pieniędzy, żeby w przyszłości dziecko mogło z nich korzystać (obecnie żyją sporo powyżej przeciętnej niemieckiej rodziny) lub jakieś inne rozwiązanie?

 • Zabezpieczenie w sprawie o podwyższenie alimentów

  Mam 14-letniego syna. Ma zasądzone alimenty w wysokości 400 zł (wyrok sprzed 10 lat). Wydaję na dziecko ok. 2000 zł miesięcznie, a ojciec dziecka zajmuje wysokie, eksponowane stanowisko i mógłby płacić więcej niż to, co zasądzone. Ja także mam dość wysokie dochody. Ostatnio na rozprawę czekałam kilka miesięcy. Chciałabym, aby ojciec dziecka płacił wyższe alimenty najszybciej, jak to możliwe. Czy mogę zwrócić się do Sądu o zabezpieczenie środków na utrzymanie dziecka w wyższej kwocie, niż zasądzone do czasu rozprawy, i jak to zrobić?

 • Zastosowanie zasady równej stopy życiowej

  "Zasada równej stopy życiowej oznacza natomiast, że dziecko ma prawo do życia na poziomie i standardzie co najmniej takim jak jego rodzic. Oznacza to, że jeżeli możliwości (i standard życia) osoby zobowiązanej do alimentacji są wysokie, zasądzone zostaną wyższe alimenty w stosunku do sytuacji, gdyby ta osoba miała mniejsze możliwości i standard życia." Czy ta zasada działa odwrotnie tzn. jeśli były mąż i dzieci żyją na dużo wyższej stopie życiowej niż ja, osoba zobowiązana do alimentacji, to czy sąd powinien to wziąć pod uwagę, czy to w ogóle nie ma znaczenia? Obawiam się, że alimenty nie będą wykorzystane na potrzeby dzieci (były mąż grywał w przeszłości w kasynie). W jaki sposób mogę zażądać rozliczania z tych alimentów?

 • Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka i żony

  Czy obowiązek alimentacyjny dzieli się na obowiązek wobec współmałżonka po rozwodzie, o którym piszą Państwo oraz obowiązek wobec dziecka? Czy jest to jedna i ta sama kategoria?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane