Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Konkubinat a podział majątku

Witam, 2 lata temu mój mąż rozszedł sie z kobieta z która ma 12 letnie dziecko. Kobieta przez 6 mcy odsyłała pieniądze które jej przesyłalismy jako alimenty (musieliśmy ja prosic żeby je przyjeła) nie chciała podziału majatku z racji mieszkania no i oczywiscie utrudniała kontakty z dzieckiem. Jednakze teraz , kiedy my juz jestesmy rok po slubie ona chce pieniedzy.Wszystko jest zapisane na męża.Jak prawo patrzy na taka sytuacje, jaki jest podział majatku w konkubinacie?Czy moze ona po dwóch latach domagac sie podziału ?Prosze pomóżcie

(pepi)

2004.4.16 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Konkubinat a podział majątku (13)

NIE CHCIAŁABYM CIĘ WPROWADZAĆ W BŁĄD ALE OBECNIE WNIOSŁAM DO SĄDU SPRAWĘ O PODZIAŁ MAJĄTKU (Z BYŁEGO MAŁŻEŃSTWA).
PONIEWAŻ PRZED ŚLUBEM PRZEZ 2 LATA ŻYLIŚMY W KONKUBINACIE I WTEDY ZAKUPILIŚMY DOM JEDNAK NA MĘŻA (ZADECYDOWAŁY O TYM INNE PRAWNE PRZEPISY)PODZIAŁ DOTYCZY RÓWNIEŻ TEGO OKRESU I JEST TO MOŻLIWE BO TAK POKIEROWAŁA SPRAWĄ MOJA ADWOKAT WIĘC MYŚLĘ ZE W TYM PRZYPADKU PODZIAŁ MAJĄTKU JESTR JAK NAJBARDZIEJ NA MIEJSCU. NIESTETY ALBO STETY ZALEŻY JAK NA TO SIĘ PATRZY. PROSZĘ SIĘ NIE DENERWOWAĆ JEŚLI PANI MĄŻ MIAŁ MAJĄTEK WSPÓLNY Z BYŁĄ KOBIETĄ TO MUSI JEJ ODDAĆ TO CO JEJ SIĘ NALEŻY .

2004.4.16 21:22:33

Problem polega na tym ,ze niewiemy co jej sie nalezy. wydaje mi sie ,ze ona musi udowodnic swój wkład ...A jak poszła Pani sprawa , wygrana?Zastanawiam sie czy po 2 latach od rozstania ona moze żadac podziału.? Skąd mam wiedzieć ile wtedy warte było mieszkanie bo teraz jest pewnie więcej warte i my równiez włozylismy w nie duzo pieniedzy nie mówiąc o spłacie kredytu?

2004.4.17 19:12:28

Dzień diobry.Sprawy o podział majątku są dość skomplikowane , ponieważ rzeczoznawcy trydno jest ustaslić po 2 latach SPRAWIEDLIWY koszt mieszkania .Następnie koszty samego procesu są duże i jak u nas bywa trwają dlugo.Jeżeli ta kobieta pracwała w tym okresie to będzie ciężko. Miłem bardzo podobną sprawę ale moja '' stara'' NIE pracowa i sobie odpuściła. Za karę widuję syna przez 5 min dwa razy w msc. na klatce schodowej i to wtedy jak nie jest chory, tak MATKA potrafi wysterować dziecko.Pozdrawiam i życzę powodzenia

2004.4.18 7:41:38

Moja sprawa dopiero została złożona w sądzie. z tego co wiem po 2 latach podział majątku nie ulega przedawnieniu Napewno ta kobieta musi udowodnić swój wkład, Musi założyć sprawę w sądzie, a koszt założenia sprawy nie jest mały, więc jeśli to zrobi to z pewnością ma ku temu podstawy.Wartość mieszkania oceni rzeczoznawca sądowy i napewno weźmie pod uwagę stan mieszkania do czasu rozstania pani męża z tamtą kobietą. Bierze się pod uwagę wartość -amortyzacja, ale to skutkuje tylko w przypadku rzeczy materialnych bo mieszkanie napewno zyskało na wartości. Nie chcę za wiele dodawać bo sama wiem tyle ile dotyczy mojej sprawy, która częściowo jest podobnado sprawy opisanej przez panią. najlepiej zaciągnąć porady prawnej i wiedziecć czego się spodziewać.

2004.4.18 11:52:9

konkubinat nie niesie za soba powstania wspólnoty majatkowej tak jak małżeństwo, w związku z tym nie podlega takim samym prawom jak podział majątku małżeńskiego. Z prawnego punktu widzenia konkubinat nie jest żadnym związkiem. Podstawowe pytanie: kto jest właścicielem mieszkania figurującym w akcie notarialnym? jeśli mąż - mieszkanie jest JEGO i tylko jego, natomiast jeśłi konkubina poniosła koszty związane z jego remontem czy wyposażeniem i ma na to dokumenty (faktury wystawione na nią) może domagać się zwrotu poniosionych nakładów ALE NIE MIESZKANIA, do którego nie ma żadnego prawa. Mąż ma prawo poprzez policję domagac się żeby opusciła mieszkanie! Co do alimentów na dziecko - czy są zasądzone wyrokiem sądu? Jeśli tak matka nie ma prawa nie przyjąć pieniędzy. Jeśli to robi weźcie od niej na pismie że nie dnia tego i tego nie przyjeła alimentów. Macie ważny dowód gdyby kiedyś wniosła o wsteczną egzekucję.

2004.4.19 11:58:29

Zakład Energetyczny odciął dopływ energii pomimo że mam zapłacone wszystkie rachunki, ponadto zerwał plomby na skrzynce i bez mojej wiedzy i obecności wszedł na teren pywatny na posesję. Gdy zapłaciłem za ponowne włączenie odcieli na słupie. Co z nimi zrobić jak ich zaskarżyć. Pomocy

2004.9.16 10:52:29

czy istnieje podstawa prawna na poparcie Twojej tezy ? będę zobowiązany za jej podanie

2004.9.17 23:15:8

o ile mi wiadomo to jezeli podzial majatku nie zostal przeprowadzony od razu to teraz rowniez moze wystapic io jego podzial, jednakze w gre wchodzi majatek ktory zostal uzyskany w trakcie trwania malzenstwa

2005.4.11 23:17:44

Witam Mam nieco inne doswiadczenia co do majatku z konkubinatu. Podczas mojego wyjazdu za granice konkubina wymieniła zamki w mieszkaniu i po powrocie uniemożliwiła mi dostęp do mieszkania w którym znajdowały sie moje rzeczy pomimo iż posiadam na wszystkie rzeczy faktury na moje nazwisko prokuratura odrzuciła moje wezwanie do zwrotu pozostawionych rzeczy gdyż stwierdziła iż majątek jest wspólny i podlega podziałowi ze względu na konkubinat.Więc posiadanie dokumentu własności nie jest wystarczające w naszym kochanym kraju gdzie tylko kombinatorzy i oszusci maja sie dobrze.Pozostaje jedynie wytoczenie sprawy o podział majątku który pochłania takie koszty że nie jest to tego warte Byliśmy razem ok 4 lat

2006.1.18 20:4:4

A co zrobić jesli rodzina ma na ,,LEWO" podłączony prąd,wszyscy o tym wiedzą nawet elektrycy i nikt nie może tego przerwać.Czują się bezkarni.Używają prąd nawet do ogrzewania pomieszczeń(także garażu).Bezrobotni,którzy nie mają na życie,są bez dochodu ,muszą płacić bo w przeciwnym razie mają odcinany prąd.Zaznaczam,że w okolicy elektrycy wiedząc o tym fakcie nie robią NIC.Kogo powiadomic,żeby WRESZCIE zajął sie tą sprawą,gdzie napisać???Mnie stac na zapłacenie,ale nie można tolerować takiej sytuacji,że jedni których stać na opłacenie,ogrzewają za darmo nawet garaże.TO PARANOJA.POMÓŻCIE tym,których nie stać na opłaty a muszą opłacać.

2006.11.12 10:22:39

witaj Piotrze, zapewne prokurator oparł sie na jakichś paragrafach, możesz je przytoczyć

2006.11.26 16:8:20

musisz niestety odważyć się na sprzeciw wobec prokuratora. W zażaleniu na decyzje zadaj retoryczne pytanie o podstawę prawną takiego stanowiska, które de facto wynika z układów lub lenistwa prokuratury. Ja już...
daj znać na meila
(imię tiereszkowej)126@wp.pl

2008.12.9 21:55:16

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika