Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Nazwisko dla dziecka ze zwiazku nieformalnego

Za niedługo będę rodziła. Ojciec mojego dziecka domaga się by ono nosiło jego nazwisko. (Nie jesteśmy nawet po ślubie cywilnym - jesteśmy całkowicie wolni formalnie). Nie zamierzam z tym mężczyzną zawierać żadnego związku w urzędzie ani nigdzie. Jak również za żadne skarby nie chcę by moje dziecko nosiło jego nazwisko ( z ogromnej masy różnych przyczyn) mieszkając ze mną. Chciałam się dowiedzieć, czy w jakikolwiek sposób może stać się nie po mojej myśli, tj. moje dziecko dostanie nazwisko ojca? Jakie są szanse, że tak się nie stanie? W końcu nie jesteśmy po ślubie... prosze rozwiejcie moje obawy.

2004.10.6 21:2:2

Odpowiedzi w temacie: Nazwisko dla dziecka ze zwiazku nieformalnego (47)

Znam to, więc ci włumaczę.......... Będąc panną, jak to wynika z twego listu, rodząc dziecko, w szpitalu otrzyma ono automatycznie TWOJE nazwosko. potem będziesz musiała ze swoim aktem urodzenia, dow. osobistym i aktem urodzenia dziecka zgłosić się urzędu stanu cywilnego, gdzie dziecko rodziłaś. Dziecko twoje dostanie automatycznie nazwisko twoje. Aby dziecko dostało nazwisko ojca musi on pójść tam z tobą i przed urzędnikiem stwierdzić ze tak jest a TY MUSISZ TO POTWIERDZIĆ. jezeli nie wyrażasz na to zgody twój partner nic sam nie zrobi ma jednak możliwośc by dziecko miało jego nazwisko. Będzie mógł wystąpić na drogę sądową o ustalenie ojcostwa. Jezeli będziesz chciała zaprzeczyć ze to on jest ojcem, ma on możliwość przeprowadzenia badań . Tylko dziwi mnie dlaczego tego nie chcesz. Pomyśl o przyszłości dziecka. Będzie ci łatwiej ubiegać się o alimenty od ojca albo z funduszu. Zastanów się......... Może taka chwila nastąpić a co potem, jak ustalić kto jest ojcem jak w akcie urodzenia bedzie widniało "ojciec nieznany" Z tego co wiem chyba dziecko może nosić twoje nazwisko ale zrób tak by w akcie urodzenia widniało kto jest ojcem. Pozdrawiam

2004.10.7 20:11:28

Nie martw się. Nie może tak się stać bez Twojej zgody.

2004.10.7 22:21:59

Ktoś tu strasznie namącił. Uznanie dziecka a nazwisko dziecka to dwie różne sprawy. Dziecko uznane nie musi nosić nazwiska ojca. Dziecko nosi zawsze nazwisko matki lub męża matki, chyba, że oboje rodzice złożą zgodne oświadcznenia przed kierownikiem USC, że chcą, aby dziecko po uznaniu nosiło nazwisko ojca. Nazwisko nie ma żadnego znaczeniu przy ewentualnej przyszłej egzekucji alimentów, jeśli z aktu urodzenie jasno wynika kto jest ojcem dziecka.

2004.10.8 9:14:11

Dodatkowo polecam lekturę ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego (nazwisko dziecka) oraz odpowiedniego rozdziału w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (pochodzenie dziecka).

2004.10.8 9:18:17

Nie rozumiem tylko dlaczego, mamo, tak Ci strasznie zależy, żeby dziecko nie miało jego nazwiska... Myślałem, że jak ktoś chce, aby mieć z kimś dziecko, to nie ma nic przeciwko temu aby nosilo jego nazwisko....

2004.10.8 17:12:19

Dziecko wcale niemusi nosic nazwiska ojca . Bo niejestescie po slubie. wystarczy tylko ze niepoda pani ojca i sprawa zalatwiona .Wszystkiego dobrego.

2007.5.16 20:45:31

Dzień dobry. Mam pytanie. Za niedługo rodzę. Mój chłopak studiuje i pracuje w Niemczech. Nie jest on Europejczykiem, więc jest na wizie studenckiej. Chciałabym się dowiedzieć o ile to możliwe o nazwisku dla dziecka. Nie jesteśmy po ślubie i w najbliższym czasie jeszcze go nie planujemy. Chciałabym wiedzieć jakie prawa mi i ojcu przysługują gdy dziecko będzie miało moje nazwisko, a jakie jeśli miałoby ojca nazwisko, a jakie jeśli miałoby dwu-członowe (moje i jego). Czy w przypadku gdybym zdecydowała się na nazwisko ojca lub nazwisko dwu-członowe, on musiałby przyjechać specjalnie do Polski podpisywać jakieś papiery, czy jest to możliwe bez tego lub jakąś inną, łatwiejszą drogą. Jeśli chodzi o alimenty to umówiliśmy się, że nie chcemy tego rozstrzygać poprzez sądy, tylko umówiliśmy się między sobą, że będzie mi on wysyłał pieniądze. My jesteśmy razem, i się kochamy. To nie jest tak, że nie jesteśmy razem, ale w życiu różnie bywa, a ślubu nie mamy i narazie nie chcemy... Chciałabym tylko zabezpieczyć się na przyszłość jeśli chodzi o dziecka nazwisko... Bo kto wie co w przyszłości nad czeka, a później mogę tylko kłopotów narobić dziecku i sobie... Dlatego też prosiłabym bardzo mocno o wyjaśnienie mi tego wszystkiego, bo nie bardzo jestem w temacie a chciałabym znać każdy najważniejszy szczegół, by później nie mieć kłopotów, bo czasu się nie cofnie... Z góry bardzo dziękuję! Czekam z niecierpliwością na odpowiedź... Serdecznie pozdrawiam.

2007.6.29 23:59:7

masz pełne prawo nie zgodzić się na nazwisko ojca dziecka, i nikt cię do tego nie zmusi ,ja się nie zgodziłam i dziecko pozostało przy moim nazwisku.

2007.7.13 13:16:36

ja bardzo załuje ze moje dziecko nosi nazwisko ojca .... po jego urodzeniu nie interesował sie nim a teraz jest niedzielnym tatusiem... załuje bardzo przemysl to sobie

2007.8.21 12:13:31

kobieto to ty decydujesz w tej sprawie i ojciec nie ma nic do powiedzenia , a małzeństwem nie jestescie przeciez

2007.12.3 14:46:45

Czy można zmienić nazwisko z ojcowskiego na matczyne? Mój syn nosi nazwisko ojca. Planowaliśmy ślub po porodzie. Życie się troszkę zmieniło i teraz planujemy rozstanie. Mój syn ma nazwisko ojca. Ponieważ będzie mieszkał ze mną, ułatwieniem byłoby aby nosił moje nazwisko. Ojciec na pewno będzie przeciwny. Czy można tą sytuację jakoś rozwiązać, choćby zmieniając nazwisko na 2-członowe (ojca-matki). Czy ojciec musi na to wyrazić zgodę? Czy matka ma prawo do zmiany nazwiska, bez zgody ojca?

2007.12.19 20:53:51

Bardzo proszę o pomoc. Czy można zmienić w nieformalnym związku nazwisko z ojca, na nazwisko łaczone; ojca i matki? Jaka jest procedura? Czy jeśli ojciec, którego nazwisko dziecko nos,i nie wyrazi zgody na taką zmianę, to zmiana jest niemożliwa? Jeśli taka zmiana nastąpi, to czy istnieje możliwość zmiany dwuczłonowego nazwiska dziecka z nazwiska ojca i matki na dwuczłonowe nazwisko ojca i aktualnego męża matki? Błagam o pomoc.

2007.12.19 22:58:37

niestety taka zmiana nie jest mozliwa. jesli ojciec dziecka nie wyrazi na nia zgody to nic nie zrobisz- zwlaszcza jesli je uznal i to jego nazwisko dziecko nosi. ustawa nie przewiduje wogole zmiany na nazwisko dwuczlonowe skladajace sie z nazwiska matki i ojca. jesli jedno z rodzicow ma nazwisko dwuczlonowe -dziecko moze nosic to nazwisko ale "stworzyc" dwuczlonowego z nazwisk dwojga rodzicow nie mozna.

2008.1.25 22:19:27

Mam pytanie. Czy można zmienić informacje o ojcu dziecka? Jeżeli na początku w rubryce ojciec było "nie znany", czy po pewnym czasie można zmienić tą informacje i podać imię i nazwisko ojca? Z góry dziękuje za odpowiedz.

2008.3.4 4:26:11

Nie mialas problemu z alimentami? Bo ja tez nie mam zamiaru mojemu dziecku dawac nazwiska ojca.

2008.7.17 13:1:10

Witam! Mam mały problem i wsumie nie wiem gdzie mam sie zglosci aby go rozwiazac..Mam 19 lat i jestem w 6 miesiacu ciazy,jadnak nie planuje bycia z ojcem dziecka.Chce zeby dziecko nosilo moje nazwisko,ale w jakis sposob nie chce ograniczac kontaktow dziecka z ojcem.Natomiast ojciec dziecka wrecz zada abym dala jego nazwisko dziecku bo to sie jemu nalezy skoro nie mozemy byc razem..i mi mowi ze skoro dam swoje nazwisko to to dziecko nie jest jego.Wydaje mi sie ze nazwisko to tylko sprawa formalna i nie ma zadnej roznicy czy bedzie mialo jego czy moje skoro to nasze wspolne dziecko:/ z drugiej znow strony nie chcialabym trafic z nim do sadu w tej sprawie:/bo to nie ma sensu..nie wiem jak to zalatwic aby obylo sie bez tego...

2009.5.13 16:19:26

WITAM.MAM PEWNIEN PROBLEM,I NIE WIEM GDZIE MOGLABYM UZYSKAC POMOC.JESTEM W ZWIAZKU Z ARABEM I TERAZ SPODZIEWAMY SIE DZIDZIUSIA.JESTESMY SZCZESLIWY,ALE JA JEDNAK WOLE DMUCHAC NA ZIMNE I DAC DZIECKU MOJE NAZWISKO.NIE MAMY SLUBU.MIESZKAMY W ANGLII.CHCIALABYM SIE DOWIEDZIEC JAK TO WYGLADA TUTAJ ZE STRONY PRAWNEJ.CZT JA DECYDUJE JAK BEDZIE MIALO DZIECKO NA NAZWISKO.CZY W RAZIE ROZSTANIA NALEZA MI SIE ALIMENTY OD OJACA DZIECKA,GDY TO BEDZIE MIALA TYLKO MOJE NAZWISKO.?CZY MOGE PODAC W AKCIE URODZENIA DZIECKA MAZWISKO OJCA ,ALE DZIECKU DAC TYLKO SWOJE NAZWISKO?CZEKAM NA ODPOWIEDZ.POZDRAWIAM.

2009.6.16 22:0:44

witam,
Mój chłopak był kiedyś żonaty. Jego żona wyjechała do ANglii i tam bardzo szybko zaszła w ciąże z jakimś mężczyzną. Musiała wrócić do Polski, ponieważ ojciec jej dziecka miał już żonę i dzieci. Naopowiadała mojemu chłopakowi(wówczas jeszcze swojemu mężowi) że po urodzeniu dziecka, jego ojciec przyjechał i uznał dziecko w urzędzie. Jednak po ok miesiącu ta kobieta wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa.... Podczas rozprawy sąd nadał dziecku nazwisko prawdziwego ojca a mój chłopak, zaświadczył że on ojcem nie jest, i że dziecko pochodzi z tamtego związku,
Moje, a właściwie nasze pytanie brzmi, czy można tak jakby 2 razy nadać dziecku nazwisko?? Tamta kobieta twierdziła że ojciec dziecka uznał je w urzedzie a pożniej dodatkowo wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. dla mnie to paradoks. ALbo ona kłamie, albo ja nie znam się na procedurach takiego typu.
proszę o odpowiedz

2009.10.20 9:57:57

Witam. mam troszke głópia styłacje i niezabardzo wiem co robic? Kobieta z która bylem chce mi załozyc sprawe o alimety. Gdyż uwaza ze zamało jej płace (550zł) a mimo to córka nieposiada mego nazwiska. po drugie raczej te piniazki wydaje na siebie . po 3 niema warónków do wychowywania dziecka , 4 mimo to ze ma 18 lat to jeszcze sie "uczy" w mlodziezowym osrodku socjo-terapji(3 klasa gimnazjum). moim zdaniem to niejest zadna szkoła poniewaz zostawila mnie ze swym nauczycielem. na dzien dzisiejszy zastanawiam sie jak moge np.zabrac jej dziecko??

2009.11.13 21:1:8

Witam.. mam straszny problem, z którym nie umiem sobie w żaden sposób poradzić i nie wiem nawet do kogo z tym problemem mogłabym się zgłosić.
Obecnie z ojcem mojego dziecka żyjemy w dobrych stosunkach, jednak pojawiła się jeden mały problem. Ja jestem tydzień przed rozwiązaniem ciąży i nie wiem jakie mam nadać nazwisko dziecku ponieważ jego tata został zatrzymany i przebywa w zakładzie karnym na okres 3 miesiący. Po 3 miesiącach ma dojść do sprawy, w której może dostać wyrok kilku letni ponieważ jest karany z tego samego artykułu, którego wyrok ma w zawieszeniu. Oczywiście uznaje on dzidziusia i bardzo nas kocha ale w jaki sposób on może uznać dziecko skoro przebywa w zakładzie karnym. Chcę aby dzieciak nosił moje nazwisko ale aby był uznany przez swojego ojca ponieważ chciałabym mu pomóc w skróceniu wyroku z uwagi na sytuacje rodzinną w jakiej się znalazłam. Pragnę nadmienić, że jesteśmy w związku nieformalnym. Może ma ktoś informacje jak moja sytuacja odnosi się do świadczeń rodzinnych, co mi się należy.. czy mam szanse otrzymać podwójne becikowe i dodatek 170 pln jako samotna matka jeżeli ojciec dziecka uzna malucha? Czy aby w akcie urodzenia było uznanie dziecka przez ojca potrzebne jest od niego jakieś zaświadczenie. Wiem, że mogłabym się starać o alimenty z funduszy alimentacyjnego ale skoro mamy być razem to po jego wyjściu zatoniemy w długach więc wolałabym tego uniknąć. Prosze o odpowiedź.

2010.3.6 10:34:34

Doskonale cie rozumie-ja w sazie nie zgodziłam se na to by moja corka nosiła dziecko ojca.I czas pokazał,ze miałam racje-ojciec dziecka przestal interesowac sie dzieckiem.W ej chwili jestem mezatka- i moje dziecko manazwisko mojego meza-nadane bez komplikacji.

2010.6.24 14:11:26

[cytat]

Nie rozumiem tylko dlaczego, mamo, tak Ci strasznie zależy, żeby dziecko nie miało jego nazwiska... Myślałem, że jak ktoś chce, aby mieć z kimś dziecko, to nie ma nic przeciwko temu aby nosilo jego nazwisko....

[/cytat]

Mam podobną sytuację też nie chcę aby dziecko nosiło nazwisko ojca. Kiedyś bardzo tego chciałam i razem chcieliśmy mieć dziecko Nasze Dziecko. Przeżyłam poronienie dość szybko bo po 2 miesiącach ponownie zaszłam w ciążę a Moje Kochanie mnie zostawiło z Maleństwem w brzuchu. Jak Maleństwu mam dać jego nazwisko skoro nas zostawił. Mimo, że on chce aby dziecko nosiło jego nazwisko to co z tego a gdzie opieka wychowanie miłość? Ja dam to wszystko naszemu Dziecku razem z moim nazwiskiem.

2014.1.13 20:31:24

i to sie nazywa dyskryminacja ojca , matkom sie wydaje ze fakt ze to one sa w ciązy daje im wieksze prawa do dziecka i ze moga je traktować jak swoja własność a mężczyznę jak dawce spermy i żywy portfel

2014.3.19 17:52:57

a co jesli ojciec kocha dziecko i zalezy mu na nim a matka chce zawszelka cene odebrac mu wszelkie prawa do tego dziecka

2014.3.19 17:55:15

Moje dziecko ma właśnie nazwisko dwuczłonowe, gdyż nie zdecydowaliśmy się na ślub (ale oboje wyraziliśmy na to zgodę).

2015.2.21 12:7:49

http://e-prawnik.pl/forum/domowy/prawo-rodzinne/co-ze-mna-i-z-dzieckiem.html

2015.5.13 15:33:7

ja mam jeszcze gorsza sytuacje bylam mezatka rozstalam sie z mezem po deuch latach rozlaki z nim zaszlam w ciaz ciaze z nowym partmerem maz zmarl gdy bylam w czwsry
artym miesiacu ciazy i mimo ze od naszego rozstania minely ponad dwa lata w papierach to on musial byc wpisany jako ojciec bo nie mielismy ro
zwodu

2016.6.15 11:41:16

Jeżeli kobieta nie chce dać nazwiska dziecku ojca,nie chce alimentów to dlaczego tak to utrudniają?Nic nie dzieje się bez przyczyny,ja też nie chce alimentów od ojca mojego dziecka nic nie chce i nazwiska też nie ,bo nie jest odpowiedzialnym facetem i tyle pozdrawiam

2016.7.11 16:53:25

Mam takie pytanie ale zanim do niego dojdę może po krotne opiszę sytuacje. Byłam młoda,głupia i lekkomyslna. Poznałam chłopaka,zaszłam w ciążę, gdy go o tym poinformowałam ( zniknął) nie miałam rzadnych informacji o nim prócz nr tel i imiena. (Nie próbowałam i nie będę próbować nawiazywac z kim więcej jakiegokolwiek kontaktu). W połowie ciąży poznałam obecnego partnera ale po porodzie wpisałam w akcie urodzenia NN ( nie wiedziałam jak potoczą się nasze losy). No i teraz wygląda to tak: od prawie 3 lat jesteśmy razem i chcielibyśmy aby dziecko nosiło jego nazwisko ( aby był tak ze prawnym opiekunem mojego syna ). Czy jest taka możliwość ? Gdzie ewentualnie szukać takich informacji ? Mamy w planach wzięcie ślubu ale nie prędzej jak 2-3 lata a zależy nam aby partner juz teraz był prawnym opiekunem

2016.8.21 13:35:50

Witam serdecznie mam nadzieję że otrzymam tu jakas sensowna odpowiedz.. a mianowicie jestem pelnoletni i mam dziewczyne ktora ma skonczone 17 lat i wlasnie 18.08 urodzila .. co mysze dalej zrobic ?? Jej rodzice na wszystko wyraza zgode z tm pro lemu nie bedzie .. moja tesciowa jest obecnie opiekunem prawnym mojej dziewczyny jak i urodzonego malenstwa.. co musze zrobic by wziac opieke na siebie??

2016.8.21 15:9:19

Hej wszystkim

2016.9.18 10:22:57

Witam serdecznie.
Może zacznę bezpośrednio, ponieważ by opisać całą historię dotyczącą min tego pytania, musiałaby ktoś poświęcić wiele ochoty i czasu na chociażby przeczytanie...
A więc : MÓJ SYNEK MA 7lat,z jego biologicznym ojcem rozstalam się będąc jeszcze w ciąży,w ciągu tych 7lat, po porodzie nawiązalam z nim kontakt by dopełnić formalności związane z podpisem jako ojciec w urzędzie. On to lekceważył,(wiadomo,że tu chodziło tylko o przyszłość dziecka) Wzajemnie nie chcieliśmy od siebie nic! Mimo moich licznych próśb nie było rezultatu. Po kilku takich próbach wystąpiłam do sądu o stwierdzenie ojcostwa. I ogromnie się rozczarowana gdy sąd oddalal postępowanie ponieważ nie mógł odnaleźć jego miejsca pobytu. (SZOK). NASTĘPNIE POMIJAJĄC WIELE FAKTÓW nadszedł dzień rozprawy i... W tym tkwi moje pytanie :ON PRZYZNAŁ SIĘ DO OJCOSTWA, SĄD NADAL MU TAKIE SAME PRAWA JAK DOTYCHCZAS JEST TO DLA SYNA OBCY CZŁOWIEK, NATOMIAST W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI DO TEGO NADAŁ MOJEMU DZIECKU NAZWISKO obcej kobiety która jest żoną (ojca biologicznego mojego Syna) NIE MA NAPRAWDĘ SPRAWIEDLIWOŚCI Jestem prostym człowiekiem, który nie jest na bieżąco jeśli chodzi o takie sprawy. Ale mimo wszystko z tym się nie mogę pogodzić, że SYNEK nosi Moje i ZUPEŁNIE OBCE NAZWISKO :'( jeszcze żeby było to nazwisko jego ojca, to być może bym starała się zrozumieć, ale WŁAŚNIE JAK I CZY W OGÓLE MOGĘ COŚ Z TYM WSZYSTKIM ZROBIĆ? PROSZĘ O POMOC I PRZEDE WSZYSTKIM ZROZUMIENIE... Dziękuję

2016.9.18 21:0:54

nie jestesmy małzenstwem ale dziecko ma nazwisko mojego partnera.czy moge podac biologicznego ojca o alimenta?

2016.10.4 12:26:47

Każda chce mieć dziecko nie z tym z kim chce być .A JA MYŚLAŁAM ,ŻE DZIECI RODZĄ SIĘ Z MIŁOŚĆI DO PARTNERA A NIE Z PRZYPADKU .

2016.10.5 22:36:8

Mam takie pytanie ale zanim do niego dojdę może po krotne opiszę sytuacje. Byłam młoda,głupia i lekkomyslna. Poznałam chłopaka,zaszłam w ciążę, gdy go o tym poinformowałam ( zniknął) nie miałam rzadnych informacji o nim prócz nr tel i imiena. (Nie próbowałam i nie będę próbować nawiazywac z kim więcej jakiegokolwiek kontaktu). W połowie ciąży poznałam obecnego partnera ale po porodzie wpisałam w akcie urodzenia NN ( nie wiedziałam jak potoczą się nasze losy). No i teraz wygląda to tak: od prawie 3 lat jesteśmy razem i chcielibyśmy aby dziecko nosiło jego nazwisko ( aby był tak ze prawnym opiekunem mojego syna ). Czy jest taka możliwość ? Gdzie ewentualnie szukać takich informacji ? Mamy w planach wzięcie ślubu ale nie prędzej jak 2-3 lata a zależy nam aby partner juz teraz był prawnym opiekunem. prosze o informacje dz

2016.10.7 19:47:12

Witam, mam dziecko ze swoim partnerem. Mieszkamy razem, jestem u niego zameldowana, więc mam pytanie czy gdy dziecko będzie miało moje nazwisko to czy przysługuje mi 500+ i wszystkie dodatki z gminy? Dodaje że partner pracuje, a ja jestem zarejestrowana jako bezrobotna.

2016.10.12 22:57:53

Witam. Była żona mojego męża jest obecnie w ciąży, nie wygląda na to by jej partner się z nią ożenił, czyje nazwisko będzie nosiło dziecko? (była żona pozostała przy nazwisku mojego męża). Czy dziecko będzie mogło mieć nazwisko jej, czyli mojego męża, skoro on nie jest ojcem?

2016.10.24 8:44:18

"mama" akurat do Twego postu się odniosę,otóż to napisałaś "znam się więc wytłumaczę",lecz piszesz brednie ^^,akurat żadnych aktów tu nie potrebuje tylko dowód,nazwisko owszem zostaje po mamie w momencie porodu,dziecku nadają to samo,które mama ma akurat w tym momencie,no ale cóż alimenty? hm też fakt może mieć problem w przyszłości z tym,lecz 2 rzecz no to ona stanowczo lepiej wyjdzie na tym iż da ojca nieznanego,bo wtedy ma 2x tyle co tych pare groszy aimentów :D

2016.10.25 8:11:7

Witam. Mam takie pytanie, będę mieć dziecko z moim partnerem a nie jesteśmy nawet po ślubie cywilnym. Czy jak dziecko będzie miało jego nazwisko to może mi je odebrać? I czy świadczenia pieniężne będzie on pobierał jak będzie miało jego nazwisko? Proszę o pomoc jak powinnam postąpić w takim przypadku.

2016.11.15 7:53:28

Witam, byłam w związku nieformalnym.z ojcem dziecka jednak się rozstaliśmy. Chciałabym zmienić nazwisko syna na moje panienskie bo otrzymało nazwisko ojca. Teraz pytanie czy jak bym miała dziecko z innym mężczyzną też bez ślubu to czy będzie nosiło nazwisko pierwszego byłego partnera? Jak można zmienić nazwisko -chodzi o procedury. I jeszcze pytanie co do długów. Ojciec dziecka ma długi czy w związku z tym że syn nosi jego nazwisko odziedziczy je? Czy zmiane nazwiska można warunkowa w tym żeby syn nie odziedziczył długów?

2017.2.23 12:42:54

witam mam mały problem i nie wiem co mam zrobić w lipcu rodzę dziecko i nie wiem czy jak dam dziecku moje nazwisko czy mogę starać się o alimenty od ojca dziecka. on bardzo nalega żebyśmy poszli i chce uznać dziecko ale jak uzna mi ojcostwo to nie będzie dziecko nosili mojego nazwisko tylko jego proszę pomóżcie mi

2017.4.13 15:23:49

Witam. Mam 6-letniego syna. Jestem samotną matką. Niedługo biorę ślub z moim partnerem. Obecnie dziecko nosi moje nazwisko a w akcie urodzenia nie widnieje żaden ojciec. Jak bedzie wyglądała sytuacja ze zmianą nazwiska dziecka na nazwisko mego męża po ślubie? Co muszę zrobić, gdzie się udać i jak rozmawiać. Z góry dziękuję.

2017.6.17 16:59:59

Witam. Mam pytanie. Czy jeśli mój syn nosi moje nazwisko a jego ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich płaci alimenty a ja obecnie mam partnera z ktoryn planuje slub i który chce nadać mu swoje nazwisko czy po tej zmianie ojciec biologiczny nadal będzie obowiazany płacić alimenty ?

2018.3.18 10:46:44

Witam jestem po rozwodzie mam 3 dzieci które mają nazwisko ojca A mojego pierwszego męża. Chce wziasc ponownie ślub czy dzieci będą mogły zmienić nazwisko na nazwisko ojczyma. Dodam że nie mają 13 lat .

2018.7.11 22:40:45

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika