Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Nazwisko dziecka

Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie pociechą przejawia babcia ze strony ojca niż sam tatuś. Dziecko jednak nosi nazwisko ojca. Jakie istnieją możliwości zmiany nazwiska dziecka na nazwisko matki, jak przedstawia się sprawa praw rodzicielskich ojca, wreszcie jak prawa owe ograniczyć czy nawet odebrać. Proszę o pomoc.

(_Gabriel)

2003.7.21 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Nazwisko dziecka (58)



Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie pociechą przejawia babcia ze strony ojca niż sam tatuś. Dziecko jednak nosi nazwisko ojca. Jakie istnieją możliwości zmiany nazwiska dziecka na nazwisko matki, jak przedstawia się sprawa praw rodzicielskich ojca, wreszcie jak prawa owe ograniczyć czy nawet odebrać. Proszę o pomoc.

2013.10.5 21:34:47

Witam,

sporo kwestii zostało poruszonych. Jeśli biologiczny ojciec uznał dziecko i rodzice złożyli zgodne oświadczenie woli co do nazwiska dziecka, a tak pewnie było w tym przypadku, to nie ma podstaw do zmiany nazwiska dziecka. Jedyna furtka to pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka i wtedy możliwa jest zmiana nazwiska bez jego zgody poprzez przysposobienie dziecka przez męża matki. Przykładowo: Pan jako mąż matki dziecka przysposabia je i dziecko otrzymuje nazwisko Pana i matki dziecka. Biologiczny ojciec dziecka może wyrazić zgodę na jego przysposobienie i wtedy nie ma konieczności pozbawiania go władzy rodzicielskiej, gdyż na mocy takiego oświadczenia, złożonego przed sądem, władza i prawo do kontaktów mu nie przysługują. W razie problemów z samodzielnym rozwiązaniem sprawy pozostajemy do dyspozycji: kancelaria @ legate.pl (adres bez spacji)

pozdrawiam

2013.10.6 13:37:0

witam ja mam taką nietypową sytuację,aż wstyd o tym napisać bo gdy tylko o tym myślę robi mi się niedobrze.Mam partnera,który nie powiedział mi o swojej przeszłości,ma dziecko ze swoją kuzynką(ich mamy są siostrami)uznał to bo myślał że tak powinien nie zglosił tego nigdzie.Teraz chcemy wejść na drogę sądową,czy są jakieś szanse na unieważnienie tego?

2013.11.6 10:56:21

Dzien dobry, pisze z taka sprawa, syn urodzil sie w 2009 roku i przyjal nazwisko Zys czyli moje matki dziecka. Po 2 tyg syn przyjal nazwisko ojca Pajór. W 2011 roku wziwlismy slub i syn oraz maz zmienili nazwisko na Zys. Od tego roku od lipca jestesmy z mezem po rozwodzie. Teraz byly maz zmienia nazwisko na swoje Pajór i chce zmienic nazwisko synowi. Ja jednak nie chce aby syn mial nazwisko ojca , od rozwodu widzieli sie kilka razy,byly maz zalega z alimentami, nie interesune sie synem. Czy moge cos zrobic aby dziecko mialo tylko moje nazwidko oczywiscie Ojcostwo bylego meza wpisane we wszystkich dokumentach,

Prosze o pomoc

2016.11.18 12:26:13

Witam od dziewieciu lat muj obecnie jusz morz wychowuje nie zwoje dziecko.. Dziecko biologiczny ojciec zmarl jak by to wyglodalo z daniem nazwiska... Bo dziecko ma moje panienskie

2017.4.10 13:43:9

A ja, moi drodzy byłam sprytniejsza i nie zgodziła się na nadanie dziecku nazwiska ojca. Przeszłam przez piekło przez swoją upartodc, ale bardzo mi to ułatwiło życie. Biologiczny ojciec nawet nie widnieje w żadnych dokumentach. Jak to zrobić zanim urodzimy dziecko? Proste. Rodzimy w innym mieście i ojca niema przy porodzie. W szpitalu niepodajemy ojca sprawa załatwiona.
Ja mam inny problem. Chcę, żeby biologiczny ojciec uznał dziecko, ale nie dawał nazwiska. Płaci na dziecko jak chce, a my potrzebujemy stabilizacji. Prawa rodzicielskie nie mają znaczenia, bo nie bronię Mu widywać dziecka. Mieszka za granicą, więc wizyty są sporadyczne.
Ktoś był może w podobnej sytuacji? Proszę o rade

2018.6.18 12:13:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika