Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Nowe prawo o alimentacyjne (2017)

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień dobry.

  Czy ktoś wie, jak wyglada dalszą procedura nowego prawa dot. ściągania alimentów? Pojawiły się w mediach artykuły, ale co dalej?

  Odpowiedz Cytuj
 • Zgodnie z proponowanymi przepisami, osoba zobowiązana do zapłacenia świadczeń alimentacyjnych będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku ? jeśli zaległości alimentacyjne będą stanowić równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo opóźnienie w zapłacie zaległego świadczenia innego niż okresowe (wypłacone jednorazowo) wyniesie co najmniej 3 miesiące. Jeśli osoba uprawniona zostanie narażona na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych z powodu nieuregulowanych zobowiązań alimentacyjnych, to dłużnik będzie podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Przyjęto, że jeśli dłużnik, który dopuścił się przestępstwa niealimentacji, zapłaci wszystkie zaległe alimenty przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, to nie zostanie ukarany. Regulacje przewidują, że sąd odstąpi od wymierzenia kary, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego w sprawie "narażenia na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych" ? dłużnik zapłaci w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiać będą przeciw odstąpieniu od jej wymierzenia. Pozytywnym jest zapis o uregulowaniu CAŁOŚCI zaległości. NIe ma jeszcze interpretacji i zastosowania przepisu w praktyce, jednak jest to odejście od tego, że wystarczy płacić chociażby trochę i nieregularnie aby uniknąć odpowiedzialności. Natomiast zapis o tym, że sąd moze odstąpić od karalności kiedy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne i przemawiają za odstapieniem od wymierzenia kary może rodzić luz interpretacyjny, bowiem sądy będą traktować te postepowania jako próbę pogrożenia palcem, a dopiero kolejne będą niosły karalnośc. Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. Pozdrawiam, adw. Małgorzata Woźniak www.separacja-rozwod.pl
 • Reklama

 • Qwerty
  Wysłany: 2017-04-22 14:30:37

  Dzień dobry co z osobami które były wcześniej karane za to przestępstwo. I nadal widnieją np. Przez jakieś pól roku w KRK. Czyli dla Prokuratora są społecznym odpadem. Ponad to. Minister powiedział, że ta norma karna nie będzie dotyczyła osób, które są np.chore bezrobotne. I nie mogą podjąć zatrudnienia . Do tej pory w takich kwestiach rozstrzygał MOPS lb FA. Wzywając na wywiad alimentacyjny. 300.000 tyś dłużników. To wygląda tak jakby mieli wzywać wszystkich alfabetycznie. Bo każdy kto nie płaci 3 miesiące jest winny. Jeśli ureguluje zaległość to zwalnia się z ukarania. Czy to zgodne z artykułem praw człowieka. Tj chyba 4pkt. O nie zamykanie za ,,dlugi" adwokaci zacierają ręce itd.to jasne bo kasa będzie się zgadzać. Ale nie będę dawać wszystkim SDE. Bo nawet tyle nie mam. A są też inni skazani z innych paragrafów ubiegający się właśnie o SDE. Ogólnie ujmując będzie bardxo nie ciekawie. I czy to prawo będzie działać wstecz. Czy od momentu wejścia w życie ustawy. Pozdrawiam
 • qwerty
  Wysłany: 2017-04-22 14:32:25

  Przepraszam za litrówki. Pisałem w telefonie.
 • ciekawa
  Wysłany: 2017-04-22 17:40:03

  Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy najwcześniej mogę złożyć wniosek o alimenty i ograniczenie kontaktu z dzieckiem przez jego ojca. (nie małżonka) Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży, a on w ogóle nie pomaga mi finansowo stąd moje zainteresowanie już teraz.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane