Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Nowe prawo o alimentacyjne (2017)

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Dzień dobry.

Czy ktoś wie, jak wyglada dalszą procedura nowego prawa dot. ściągania alimentów? Pojawiły się w mediach artykuły, ale co dalej?

Odpowiedz Cytuj
  • Zgodnie z proponowanymi przepisami, osoba zobowiązana do zapłacenia świadczeń alimentacyjnych będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku ? jeśli zaległości alimentacyjne będą stanowić równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo opóźnienie w zapłacie zaległego świadczenia innego niż okresowe (wypłacone jednorazowo) wyniesie co najmniej 3 miesiące. Jeśli osoba uprawniona zostanie narażona na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych z powodu nieuregulowanych zobowiązań alimentacyjnych, to dłużnik będzie podlegał grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. Przyjęto, że jeśli dłużnik, który dopuścił się przestępstwa niealimentacji, zapłaci wszystkie zaległe alimenty przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, to nie zostanie ukarany. Regulacje przewidują, że sąd odstąpi od wymierzenia kary, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego w sprawie "narażenia na niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych" ? dłużnik zapłaci w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiać będą przeciw odstąpieniu od jej wymierzenia. Pozytywnym jest zapis o uregulowaniu CAŁOŚCI zaległości. NIe ma jeszcze interpretacji i zastosowania przepisu w praktyce, jednak jest to odejście od tego, że wystarczy płacić chociażby trochę i nieregularnie aby uniknąć odpowiedzialności. Natomiast zapis o tym, że sąd moze odstąpić od karalności kiedy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne i przemawiają za odstapieniem od wymierzenia kary może rodzić luz interpretacyjny, bowiem sądy będą traktować te postepowania jako próbę pogrożenia palcem, a dopiero kolejne będą niosły karalnośc. Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. Pozdrawiam, adw. Małgorzata Woźniak www.separacja-rozwod.pl
  • Reklama

• Qwerty
    Wysłany: 2017-04-22 14:30:37

Dzień dobry co z osobami które były wcześniej karane za to przestępstwo. I nadal widnieją np. Przez jakieś pól roku w KRK. Czyli dla Prokuratora są społecznym odpadem. Ponad to. Minister powiedział, że ta norma karna nie będzie dotyczyła osób, które są np.chore bezrobotne. I nie mogą podjąć zatrudnienia . Do tej pory w takich kwestiach rozstrzygał MOPS lb FA. Wzywając na wywiad alimentacyjny. 300.000 tyś dłużników. To wygląda tak jakby mieli wzywać wszystkich alfabetycznie. Bo każdy kto nie płaci 3 miesiące jest winny. Jeśli ureguluje zaległość to zwalnia się z ukarania. Czy to zgodne z artykułem praw człowieka. Tj chyba 4pkt. O nie zamykanie za ,,dlugi" adwokaci zacierają ręce itd.to jasne bo kasa będzie się zgadzać. Ale nie będę dawać wszystkim SDE. Bo nawet tyle nie mam. A są też inni skazani z innych paragrafów ubiegający się właśnie o SDE. Ogólnie ujmując będzie bardxo nie ciekawie. I czy to prawo będzie działać wstecz. Czy od momentu wejścia w życie ustawy. Pozdrawiam
  • qwerty
    Wysłany: 2017-04-22 14:32:25

Przepraszam za litrówki. Pisałem w telefonie.
  • ciekawa
    Wysłany: 2017-04-22 17:40:03

Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy najwcześniej mogę złożyć wniosek o alimenty i ograniczenie kontaktu z dzieckiem przez jego ojca. (nie małżonka) Obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży, a on w ogóle nie pomaga mi finansowo stąd moje zainteresowanie już teraz.
  • Mika
    Wysłany: 2017-05-31 19:26:38

Witam jak się ma prawo do takiej sprawy : były zaczął od kilku miesięcy wpłacać zasądzone alimenty do komornika jednakże ma zadłużenie na ponad 150 tysięcy złotych i dana kwota idzie najpierw na zadłużenie a bieżące alimenty rosną co miesiąc ponieważ otrzymuję z funduszu. Czy były podlega nowemu prawu?
  • Kris
    Wysłany: 2017-06-02 00:15:49

Qwerty PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ!!!..chyba że sąd w trybie nadzwyczajnym zdecyduje inaczej.
  • Boss
    Wysłany: 2017-06-02 00:24:45

Mika jasne ze podlega nowemu prawu.Masz otrzymywać od byłego co miesiac okresloną kwotę a nie otrzymujesz od niego tylko od FA.Zatem jesli masz zasądzoną kwotę przez sąd wyższą niz dostajesz z funduszu to były wg nowego prawa nie wywiązuje sie z zasądzonych przez sąd kwot zatem podlega nowemu prawu po 3 miesiącach od 31.05.2017 mozesz zgłosić niealimetację w sądzie na policji lub prokuraturze.Jesli były nie bedzie spłacał też funduszowi alimentacyjnemu to po 3mcach fundusz też go zgłosi do ukarania.
  • Pora_Roku
    Wysłany: 2017-06-02 05:39:49

Alimenty powinnam dostać 10-go. Czyli dopiero 11-go lipca 2017 mogę złożyć wniosek o pomoc w ściągnięciu alimentów wg nowego prawa. A jak ex płaci po 100 zł miesięcznie, to nawet 11-go sierpnia, bo wtedy dług będzie większy niż 3 miesiące. I co? Mam wskazać we wniosku, że zadłużenie to ponad 3 tysiące, nie wspominając, że od 3 lat nie płaci? Co z poprzednim zadłużeniem? Leży nadal tylko w gestii komornika? Bo z tego rozumiem, że ex będzie musiał płacić mi alimenty na bieżąco, a stary dług będzie sobie nadal "wisiał"...:(
  • Mika
    Wysłany: 2017-06-02 17:49:22

Mam zasądzone 500 na syna i od kilku miesięcy tyle mój ex płaci lecz z tytułu zadłużenia u komornika niegdy nie otrzymałam całej kwoty więc w dalszym ciągu otrzymuję z FA .Wg mojej oceny to co ze strachu wpłaca poprostu idzie na zadłużenie a bieżących niestety nie ma i długo nie będzie bo zanim spłaci 150 tysięcy zł . Więc czy pod uwagę będzie brane że spłaca swój dług ? a mimo tego bieżących nadal nie ma ?
  • maria
    Wysłany: 2017-06-03 15:14:03

Jeżeli ojciec dziecka ma już zadłużenie 1200zł a alimenty wynoszą 550zł na 15 każdego miesiąca do czy jeżeli 18 pieniądze nie wpłyną to mogę złożyć zawiadomienie do prokuratury wg nowego prawa - bo tego dnia przekroczy on 3 krotność miesięcznych alimentów? A co jeżeli ja złoże a pieniądze wpłyną np 25 oczywiście do tego czasu prokurator nie zdąży go przesłuchać a on między czasie zapłaci za obecny miesiąc czy prawa zostanie umorzona czy jednak będzie musiał zapłacić żeby uniknąć kary?
  • kaniakol
    Wysłany: 2017-06-07 12:28:08

witam. podłączam się do pytania pani"Pora_Roku". co się dzieje z długiem przed nowymi zasadami. jak je odzyskać? czy przepisy coś nowego tym mówią?
  • sylwia
    Wysłany: 2017-06-08 08:14:54

witam mam pytanie czy to prawda ze jeśli staram się o alimenty z funduszu zanoszę tylko akt urodzenia wyrok i zaświadczenie od komornika a reszte załatwia urząd czy to jest w każdym urzedzie
  • Pora_Roku
    Wysłany: 2017-06-12 07:52:45

Nikt nie wie?
  • Ciekawa
    Wysłany: 2017-06-22 16:54:03

Witam teraz z nowym prawem mam iść na policje i zglosic niealimetację? Co jest do tefo potrzebne?
  • A
    Wysłany: 2017-07-14 21:19:32

Dzien dobry Mam pytanie w sprawie alimentow czy nowe przepisy o alimentach ktore weszly w życie beda obowiązywały wszytkich np nawet sprawy ktore ciagna sie juz jakieś kilka lat czy tylko te sprawy ktore powstaly teraz po wejscu w zycie nowych przepisow o alimentach .
  • Beata
    Wysłany: 2017-08-02 22:41:26

witam chciała bym się dowiedzieć po jakim czasie mogę zglosic nie płacone alimenty do komornika, mój były maż uchyla się od płacenia alimentów ja zarabiam 800 zl ciężko mi wyżyć razem z dwójka dzieci za te pieniądze a mój były maż uchyla się od płacenia .proszę o rade bo już jestem załamana .z góry dziękuje za odpowiedz .
  • Madzik
    Wysłany: 2017-08-18 23:02:41

Ta nowa ustawa to pic na wode.Mój ex ma dług ponad 12000.Założyłam zawiadomienie do prokuratury o przestepstwo niealimentacji. Niestety po miesiącu wszczęcia dochodzenia umozono je. Mój ex dwa miesiące nie wpłaca nic a w trzecim miesiącu wplaca śmieszną kwotę 22 zl. Prokurator stwierdził że musi 3 miesiące nic nie wpłacać, a tak nie ma uchylania się od płacenia alimentów. Dla mnie to jest chore.
  • sweetopen
    Wysłany: 2017-09-11 11:14:56

Hej bedac na policji pani mi powiedziała ze ustawa wchodzi dopiero we wrzesniu i licza sie trzy miesiace po wejsciu ustawy a stary dlug sie nie wlicza. to guzik prawda bo ustawa weszła 31.05. 2017 wiec obowiazuje a dlug stary sie wlicza poniewaz jest to przestepstwo trwale wiec musi zaplacic calosc zadluzenia tak jak jest w ustawie. a jak prokuratura umozy zlozyc odwolanie oni tak nie moga robic jak chca jest ustawa i musza sie do niej stosowac! i nie wolno im popuszczac
  • Ktos
    Wysłany: 2017-11-02 17:53:04

No znam osobę która nie płaci i nie ma pracy a jak znajdzie pracę to pracuje z 3 miesiące i tak ciągle i co ma zrobić?? Na rok pracuje z 5 miesiecy i potem bez pracy jest
  • Anna24180
    Wysłany: 2017-11-11 13:24:38

Witam... chciała bym dowiedzieć się jak wyglada sytuacja jeśli kobieta przekracza na alimenty 9 zł czy jest coś takiego jak złotówka za złotówkę?
  • zainteresowana
    Wysłany: 2017-12-04 11:39:58

witam...otrzymuję alimenty na dziecko 17 letnie - 550/mc. Powinnam zasądzić to już sześć lat temu ale na niekorzyść niestety dziecka i prośbę ojca dziecka tego nie zrobiłam. Do tej pory dostawałam 400/mc. Od miesiąca mam zasądzone alimenty ale ojciec nie może się z tym pogodzić i napisał do mnie abym wykazała mu z potwierdzeniem - paragonami na co została wydana w/w kwota. Nie będę się mu tłumaczyła z poniesionych wydatków bo wiem że wykorzysta to w późniejszym czasie przeciwko mnie. Nie na tym rzecz polega że mam wydać całe alimenty w danym miesiącu tylko żeby dziecko miało pokrycie na późniejsze wydatki bo wiem że ojciec się nie dołoży. Czy może wnieść sprawę do sądu o wykazanie wydatków na rzecz dziecka?
  • maria
    Wysłany: 2017-12-08 20:52:04

witam, od początku otrzymywałam alimenty nieregularnie, ani razu w terminie, na raty raz 100 innym razem 200 kiedyś 2 miesiące nie płacił,ale potem zapłacił 200 i sprawa załatwiona. Ex ma zasądzone alimenty 700 do 10 kazdego mies, czy wg prawa nic z tym nie można zrobić?obecnie zalega za 2 miesiące z tym ze w trakcie wpłacił 200 czyli jak to traktować...brak mi sił dziecku na zimę nic nie kupił wszystko zawsze ja. dziecko do przedszkola nie poszło bo po prostu nie było mnie stać. Były ma firmę transportowa 3 tiry więc jest z czego ściągać - robi to złośliwie. a co na to prawo?

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane