Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odebranie praw rodzicielskich matce

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy prawne do odebrania praw rodzicielskich matce?

  Odpowiedz Cytuj
 • Zgodnie z art. 111 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska nie może byc wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiazki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może byc orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

  Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 par.2 punkt 5 (sąd opiekuńczy może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastepczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone), a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

  Trzeba pamiętać także, że w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

 • Reklama

 • Witam! Złożyłem wniosek o odebranie praw rodzicielskich maatce mojego 2-letniego syna, ktory mieszka ze mną i moją narzeczoną od 1,5 roku. Moja prośba i pytanie to jak uargumentowac chęć pozbawienia a nie tylko ograniczenia praw matce? Chcemy z narzeczoną razem opiekowac się moim synem nie utrudniając tym samym kontaktów biologicznej matce. Syn jest niepełnosprawny a całym leczeniem i rechabilitacje zajmujemy sie jedynie z narzeczoną. Matka dziecka nawet nie zaproponowała nam żadnej pomocy, nadmieniam że alimentów też nie płaci. Czy jesli ona zgodzi sie z moim wnioskiem to mam szanse na wygraną po pierwszej sprawie??
 • Dzień dobry, najprostszy sposób to wykazanie, że matka w sposób trwały nie wykonuje władzy rodzicielskiej (nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie spotyka się z nim). Jeśli da się to wykazać, to sprawa może zakończyć się na jednym terminie sądowym. Od władzy rodzicielskiej trzeba odróżnić prawo do kontaktu z dzieckiem, tutaj ciężko będzie zupełnie pozbawić matkę tego prawa, ale można je istotnie ograniczyć. W zależności od postawy matki sprawa może potrwać krócej lub dłużej. Sprawy rozpatrywane powinny być odrębnie. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w napisaniu wniosków, zapraszamy do kontaktu: kancelaria @ legate.pl (adres email proszę wpisać bez spacji);
 • Jeżeli matka się nie interesuje dzieckiem, to raczej nie będzie szukała z nim kontaktu.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane