Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odebranie praw rodzicielskich matce

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy prawne do odebrania praw rodzicielskich matce?

    Odpowiedz Cytuj
  • Zgodnie z art. 111 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska nie może byc wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiazki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może byc orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

    Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 par.2 punkt 5 (sąd opiekuńczy może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastepczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone), a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

    Trzeba pamiętać także, że w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

  • Reklama

  • Witam! Złożyłem wniosek o odebranie praw rodzicielskich maatce mojego 2-letniego syna, ktory mieszka ze mną i moją narzeczoną od 1,5 roku. Moja prośba i pytanie to jak uargumentowac chęć pozbawienia a nie tylko ograniczenia praw matce? Chcemy z narzeczoną razem opiekowac się moim synem nie utrudniając tym samym kontaktów biologicznej matce. Syn jest niepełnosprawny a całym leczeniem i rechabilitacje zajmujemy sie jedynie z narzeczoną. Matka dziecka nawet nie zaproponowała nam żadnej pomocy, nadmieniam że alimentów też nie płaci. Czy jesli ona zgodzi sie z moim wnioskiem to mam szanse na wygraną po pierwszej sprawie??
  • Dzień dobry, najprostszy sposób to wykazanie, że matka w sposób trwały nie wykonuje władzy rodzicielskiej (nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie spotyka się z nim). Jeśli da się to wykazać, to sprawa może zakończyć się na jednym terminie sądowym. Od władzy rodzicielskiej trzeba odróżnić prawo do kontaktu z dzieckiem, tutaj ciężko będzie zupełnie pozbawić matkę tego prawa, ale można je istotnie ograniczyć. W zależności od postawy matki sprawa może potrwać krócej lub dłużej. Sprawy rozpatrywane powinny być odrębnie. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w napisaniu wniosków, zapraszamy do kontaktu: kancelaria @ legate.pl (adres email proszę wpisać bez spacji);
  • Jeżeli matka się nie interesuje dzieckiem, to raczej nie będzie szukała z nim kontaktu.
  • ewelina
    Wysłany: 2017-05-17 07:55:54

    witam ja mam ogromny proble poniewaz wczoraj wyszlam na dworzec po mojego starszego synka poniewaz przyjechal od cioci nie bylo mnie gora 20 minut zostawilam mlodszego synka z przebranym dziadkiem kiedy wychodzilam z domu to on byl trzezwy i nic nie pil ale kiedy wrocilam to mialam nie zapowiedzianych gocsi to byla pani z opieki spolecznej i pan ktory pracuje przy swiadczeniach rodzinnych powiedzialam im ze kiedy wychodzilam to on byl trzezwy ale ich to chyba nie interesuje powiedzieli ze wisniowka stala na stole w korytarzy a on jest pijany i ze za to sporzadza notatke krora pojdzie do sadu rodziny i nie letnich gdybym wiedziala ze taka sytuacja bedzie miala miejsce to nigdy prze nigdy nie zostawila bym swojego malucha z taka opieka ale bardzo sie boje bo wiadomo ze zrobilam moglam malego zabrac ze soba ale musialam szybko biec po dziecko bo jego ciocia wsiadala odrazu w drugi pociak poprostu myslalam ze szybko bede spowrotem i bylam ale bylo juz za pozno jestem samotnie wychowujaca matka nie raz jest mi ciezko ale staram sie jak tylko moge by moje dzieci mialy to czego ja nie mialam bedac dzieckiem jezeli pyta to co teraz pisze jakis prawnik to blagam z calego serca niech mi pomoze bo nie moge stracic dzieci przez taskprzez takie cos chociaz wiem i zdaje sobie sprawe z tego ze w oczach pracownikow socjalnych wygladalo to zupelnie inaczej
  • 3053
    Wysłany: 2017-06-21 21:30:42

    Witam czy matka może pozbawić praw sama siebie?
  • migotka4342
    Wysłany: 2017-08-03 16:08:12

    Jestem w związku z mężczyzną który ma dziecko. Jeśli chodzi o moje relacje z jego córką to są bardzo dobre. Nie traktuję jej jak córki. Jeśli chodzi o relacje mojego narzeczonego z matką dziecka są bardzo kiepskie. ona chciałaby najlepiej ograniczyć mu jakiekolwiek prawa. Dziecko jest pod stałą opieką matki a mój narzeczony może zabierać małą w każdej chwili. Jednak ona bardzo utrudnia mu kontakt z nią. Córka jest zadbana, nie chodzi głodna, wręcz przeciwnie matka bardzo często podaje jej do jedzenia jakies fastfoody... Uważamy że nie powinna tak robić, jednak ona nie słucha żadnych uwag ze strony narzeczonego. Dziewczynka ma bardzo dobry kontakt z Narzeczonym i jego rodzicami. niedawno dowiedizałam się że matka dziewczynki chce ograniczyc prawa rodzicielskie i zrobić widzenia. Nie chcę zaszkodzić mojemu partnerowi. Czy to że jest ze mną w związku miało by jakiś wpływ na decyzję sądu? Podkreślam ze moje relacje z małą są przyjacielskie. To cudowne dziecko nie zasługujące na takie "miotanie". osobiście uważam że lepiej by bylo gdyby mała zamieszkała z ojcem bo opiekę nad nią sprawowałaby rodzina a nie obcy ludzie (opiekunka zatrudniona przez matkę )
  • Mini252
    Wysłany: 2017-09-18 12:41:44

    Witam moja koleżanka ma problem. Ma dziecko z obecnym partnerem z którym jest dziecko ma 2 latka od małego całe życie z nią. Rozstali się i układała sobie życie na nowo zaszła w ciążę z innym i oddała to dziecko i wróciła do partnera z którym ma to 2 dziecko. Dodam że jest z nim w ciąży a teraz on jej grozi że jej odbierze dziecko. Pytanie moje jest takie czy przez to że oddała dziecko może być to coś istotnego dla sądu by odebrać jej to 2 letnie dziecko
  • oto
    Wysłany: 2017-10-11 11:55:51

    Mój prawnik mi doradzil ze lepiej najpierw organiczyc a potem odebrac bo podobno sady tak chcetnie nie odbieraja. Ale to mowil mi na podstawie analizy mojej prywatnej sytuacji, wiec nie mowie ze na 100% u ciebie bedzie to najlepsze rozwązanie. Jak chcesz to se skontaktuj z prawnikiem z legaleo http://legaleo.pl/
  • A
    Wysłany: 2017-10-23 17:17:53

    Cześć. Mam problem z ojcem syna . Ma wyznaczone wizyty ale nie zawsze sie zjawia. Na 15 dni zjawił się tylko 5 razy nie obchodzi go jak syn w przedzkolu czy jest chory . Od jakiegoś czasu dziecko jak to widzi uciekam albo się chowa przednim
  • Mati
    Wysłany: 2017-11-22 12:20:15

    Witam serdecznie mam taką sprawę 19 maja 2017 r. Urodził mi się syn od początku ciąży matka mojego syna przebywała że mną lecz miesiąc przed porodem w czasie mojej nieobecności przeprowadziła się do swoich dziadków od tamtej pory widziałem się z nią u dziadków każdego dnia po pracy w wolne weekendy jeździliśmy na zakupy po rzeczy dla małego w dniu porodu matka dziecka nawet nie oznajmiła mi że rodzi A musiałem zostać w pracy od tamtego momentu ograniczała mi kontakt z sobą A tym bardziej widzenia z moim nowo nagrodzonym synem żeby zapewnić synowi lepsze warunki niż ja posiadalem przy 6 nartach i 5 sióstr wyjechałem za granicę po 2 tygodniach dostałem zdjęcie syna i wiadomość od jego matki że to nie mój syn i ona mnie o tym informowała i do dzisiejszego dnia nie mam żadnych informacji nawet jak się dziecko czuję niedawno wróciłem z zagranicy i od znajomych się dowiedziałem że się wprowadziła od dziadków zamieszkała z innym A co jest najgorsze zaczęła imprezowac i zażywać narkotyki co mogę z tym zrobić A i jest jeszcze jedna rzecz w czasie pobytu w Francji jak byłem ona zrobiła badania dna w tym czasie bo się chwaliła znajomym uw tamtej imprezy tylko nie wiem jak zdobyła moje dna proszę o jakieś podpowiedzi czy mam szansę odzyskać syna z góry przepraszam i dziękuję za każdą informację.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane