Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odebranie praw rodzicielskich matce

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy prawne do odebrania praw rodzicielskich matce?

  Odpowiedz Cytuj
 • Zgodnie z art. 111 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska nie może byc wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiazki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może byc orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

  Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 par.2 punkt 5 (sąd opiekuńczy może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastepczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone), a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

  Trzeba pamiętać także, że w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Witam! Złożyłem wniosek o odebranie praw rodzicielskich maatce mojego 2-letniego syna, ktory mieszka ze mną i moją narzeczoną od 1,5 roku. Moja prośba i pytanie to jak uargumentowac chęć pozbawienia a nie tylko ograniczenia praw matce? Chcemy z narzeczoną razem opiekowac się moim synem nie utrudniając tym samym kontaktów biologicznej matce. Syn jest niepełnosprawny a całym leczeniem i rechabilitacje zajmujemy sie jedynie z narzeczoną. Matka dziecka nawet nie zaproponowała nam żadnej pomocy, nadmieniam że alimentów też nie płaci. Czy jesli ona zgodzi sie z moim wnioskiem to mam szanse na wygraną po pierwszej sprawie??
  Odpowiedz Cytuj
 • Dzień dobry, najprostszy sposób to wykazanie, że matka w sposób trwały nie wykonuje władzy rodzicielskiej (nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie spotyka się z nim). Jeśli da się to wykazać, to sprawa może zakończyć się na jednym terminie sądowym. Od władzy rodzicielskiej trzeba odróżnić prawo do kontaktu z dzieckiem, tutaj ciężko będzie zupełnie pozbawić matkę tego prawa, ale można je istotnie ograniczyć. W zależności od postawy matki sprawa może potrwać krócej lub dłużej. Sprawy rozpatrywane powinny być odrębnie. Jeśli potrzebuje Pan pomocy w napisaniu wniosków, zapraszamy do kontaktu: kancelaria @ legate.pl (adres email proszę wpisać bez spacji);
  Odpowiedz Cytuj
 • Jeżeli matka się nie interesuje dzieckiem, to raczej nie będzie szukała z nim kontaktu.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zachowania patologiczne dziecka

  Czy zniszczenie własności jednego małżonka - przez drugiego na oczach ich 14-letniego dziecka pociągnie za sobą skutek w postaci ograniczenia praw rodzicielskich? KR wspomina o podobnej sytuacji, gdzie działanie na szkodę drugiego rodzica, (u którego dziecko mieszka) jest zabronione - rodzice są po rozwodzie kilka lat, a ten incydent nie jest pierwszym - ojciec stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec matki - obecnie dziecko idzie w ślady ojca. Sprawa została zgłoszona policji, jednak wiem, że sprawca nie zostanie ukarany (niska! szkodliwość społeczna czynu). Czy w tej sytuacji sprawę będzie rozpatrywał sąd rodzinny? Na policji powiedziano, że tak. Co zrobić, by czuć się bezpiecznym?

 • Stawiennictwo w sprawie o pozbawienie praw rodzica

  Matka ma dziecko z Afrykaninem przebywającym we Francji. Chce wnosić o pozbawienie ojca praw rodzicielskich przed polskim sądem. Jak ma wyglądać cała procedura od strony obecności ojca na rozprawie w sądzie polskim. Musi on przyjechać z Francji do Polski na swój koszt? A jeśli nieznany jest matce jego adres pobytu albo ojciec zwyczajnie nie przyjeżdża na rozprawę? Jeśli nie ma on legalnego pobytu we Francji, to na jakich zasadach ma się stawić w sądzie w Polsce? Czy jego obecność jest konieczna?

 • Zrzeczenie się władzy rodzicielskiej

  W pozwie powódka wystąpiła o odebranie mi praw rodzicielskich. Czy zrzeknięcie się tych praw (jestem w związku z inną kobietą) może wpłynąć w jakiś sposób na decyzję sądu co do wysokości przyszłych alimentów?

 • Prawa do dziecka żony

  Jakie są prawa do dziecka mężczyzny, będącego mężem matki, który nie jest jego ojcem, ale w praktyce pełni wszelkie obowiązki należące do ojca. Biologicznemu ojcu przysługują pełne prawa rodzicielskie, ale nie interesuje się on dzieckiem, natomiast odebranie mu tych praw drogą sądową nie jest możliwe.

 • Wina rozkładu pożycia małżeńskiego a władza rodzicielska

  Rozwodzę się z żoną. Mamy wspólne dziecko. Czy ewentualne orzeczenie o mojej winie rozkładu pożycia małżeńskiego, może przesądzić o przyznaniu władzy rodzicielskiej matce dziecka?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane