Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Odebranie praw rodzicielskich matce

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawy prawne do odebrania praw rodzicielskich matce?

2010.11.4 15:33:54

Odpowiedzi w temacie: Odebranie praw rodzicielskich matce (15)

Zgodnie z art. 111 k.r.o. jeżeli władza rodzicielska nie może byc wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiazki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może byc orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.


Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 par.2 punkt 5 (sąd opiekuńczy może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastepczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone), a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.


Trzeba pamiętać także, że w razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.

2010.11.5 10:46:27

Witam! Złożyłem wniosek o odebranie praw rodzicielskich maatce mojego 2-letniego syna, ktory mieszka ze mną i moją narzeczoną od 1,5 roku. Moja prośba i pytanie to jak uargumentowac chęć pozbawienia a nie tylko ograniczenia praw matce? Chcemy z narzeczoną razem opiekowac się moim synem nie utrudniając tym samym kontaktów biologicznej matce. Syn jest niepełnosprawny a całym leczeniem i rechabilitacje zajmujemy sie jedynie z narzeczoną. Matka dziecka nawet nie zaproponowała nam żadnej pomocy, nadmieniam że alimentów też nie płaci. Czy jesli ona zgodzi sie z moim wnioskiem to mam szanse na wygraną po pierwszej sprawie??

2013.10.29 21:18:54

Dzień dobry,
najprostszy sposób to wykazanie, że matka w sposób trwały nie wykonuje władzy rodzicielskiej (nie uczestniczy w wychowaniu dziecka, nie spotyka się z nim).
Jeśli da się to wykazać, to sprawa może zakończyć się na jednym terminie sądowym.
Od władzy rodzicielskiej trzeba odróżnić prawo do kontaktu z dzieckiem, tutaj ciężko będzie zupełnie pozbawić matkę tego prawa, ale można je istotnie ograniczyć. W zależności od postawy matki sprawa może potrwać krócej lub dłużej.
Sprawy rozpatrywane powinny być odrębnie.
Jeśli potrzebuje Pan pomocy w napisaniu wniosków, zapraszamy do kontaktu: kancelaria @ legate.pl (adres email proszę wpisać bez spacji);

2013.11.3 14:28:57

Jeżeli matka się nie interesuje dzieckiem, to raczej nie będzie szukała z nim kontaktu.

2013.11.4 12:25:52

witam ja mam ogromny proble poniewaz wczoraj wyszlam na dworzec po mojego starszego synka poniewaz przyjechal od cioci nie bylo mnie gora 20 minut zostawilam mlodszego synka z przebranym dziadkiem kiedy wychodzilam z domu to on byl trzezwy i nic nie pil ale kiedy wrocilam to mialam nie zapowiedzianych gocsi to byla pani z opieki spolecznej i pan ktory pracuje przy swiadczeniach rodzinnych powiedzialam im ze kiedy wychodzilam to on byl trzezwy ale ich to chyba nie interesuje powiedzieli ze wisniowka stala na stole w korytarzy a on jest pijany i ze za to sporzadza notatke krora pojdzie do sadu rodziny i nie letnich gdybym wiedziala ze taka sytuacja bedzie miala miejsce to nigdy prze nigdy nie zostawila bym swojego malucha z taka opieka ale bardzo sie boje bo wiadomo ze zrobilam moglam malego zabrac ze soba ale musialam szybko biec po dziecko bo jego ciocia wsiadala odrazu w drugi pociak poprostu myslalam ze szybko bede spowrotem i bylam ale bylo juz za pozno jestem samotnie wychowujaca matka nie raz jest mi ciezko ale staram sie jak tylko moge by moje dzieci mialy to czego ja nie mialam bedac dzieckiem jezeli pyta to co teraz pisze jakis prawnik to blagam z calego serca niech mi pomoze bo nie moge stracic dzieci przez taskprzez takie cos chociaz wiem i zdaje sobie sprawe z tego ze w oczach pracownikow socjalnych wygladalo to zupelnie inaczej

2017.5.17 7:55:54

Witam czy matka może pozbawić praw sama siebie?

2017.6.21 21:30:42

Jestem w związku z mężczyzną który ma dziecko. Jeśli chodzi o moje relacje z jego córką to są bardzo dobre. Nie traktuję jej jak córki. Jeśli chodzi o relacje mojego narzeczonego z matką dziecka są bardzo kiepskie. ona chciałaby najlepiej ograniczyć mu jakiekolwiek prawa. Dziecko jest pod stałą opieką matki a mój narzeczony może zabierać małą w każdej chwili. Jednak ona bardzo utrudnia mu kontakt z nią. Córka jest zadbana, nie chodzi głodna, wręcz przeciwnie matka bardzo często podaje jej do jedzenia jakies fastfoody... Uważamy że nie powinna tak robić, jednak ona nie słucha żadnych uwag ze strony narzeczonego. Dziewczynka ma bardzo dobry kontakt z Narzeczonym i jego rodzicami. niedawno dowiedizałam się że matka dziewczynki chce ograniczyc prawa rodzicielskie i zrobić widzenia. Nie chcę zaszkodzić mojemu partnerowi. Czy to że jest ze mną w związku miało by jakiś wpływ na decyzję sądu? Podkreślam ze moje relacje z małą są przyjacielskie. To cudowne dziecko nie zasługujące na takie "miotanie". osobiście uważam że lepiej by bylo gdyby mała zamieszkała z ojcem bo opiekę nad nią sprawowałaby rodzina a nie obcy ludzie (opiekunka zatrudniona przez matkę )

2017.8.3 16:8:12

Witam moja koleżanka ma problem. Ma dziecko z obecnym partnerem z którym jest dziecko ma 2 latka od małego całe życie z nią. Rozstali się i układała sobie życie na nowo zaszła w ciążę z innym i oddała to dziecko i wróciła do partnera z którym ma to 2 dziecko. Dodam że jest z nim w ciąży a teraz on jej grozi że jej odbierze dziecko. Pytanie moje jest takie czy przez to że oddała dziecko może być to coś istotnego dla sądu by odebrać jej to 2 letnie dziecko

2017.9.18 12:41:44

Cześć. Mam problem z ojcem syna . Ma wyznaczone wizyty ale nie zawsze sie zjawia. Na 15 dni zjawił się tylko 5 razy nie obchodzi go jak syn w przedzkolu czy jest chory . Od jakiegoś czasu dziecko jak to widzi uciekam albo się chowa przednim

2017.10.23 17:17:53

Witam serdecznie mam taką sprawę 19 maja 2017 r. Urodził mi się syn od początku ciąży matka mojego syna przebywała że mną lecz miesiąc przed porodem w czasie mojej nieobecności przeprowadziła się do swoich dziadków od tamtej pory widziałem się z nią u dziadków każdego dnia po pracy w wolne weekendy jeździliśmy na zakupy po rzeczy dla małego w dniu porodu matka dziecka nawet nie oznajmiła mi że rodzi A musiałem zostać w pracy od tamtego momentu ograniczała mi kontakt z sobą A tym bardziej widzenia z moim nowo nagrodzonym synem żeby zapewnić synowi lepsze warunki niż ja posiadalem przy 6 nartach i 5 sióstr wyjechałem za granicę po 2 tygodniach dostałem zdjęcie syna i wiadomość od jego matki że to nie mój syn i ona mnie o tym informowała i do dzisiejszego dnia nie mam żadnych informacji nawet jak się dziecko czuję niedawno wróciłem z zagranicy i od znajomych się dowiedziałem że się wprowadziła od dziadków zamieszkała z innym A co jest najgorsze zaczęła imprezowac i zażywać narkotyki co mogę z tym zrobić A i jest jeszcze jedna rzecz w czasie pobytu w Francji jak byłem ona zrobiła badania dna w tym czasie bo się chwaliła znajomym uw tamtej imprezy tylko nie wiem jak zdobyła moje dna proszę o jakieś podpowiedzi czy mam szansę odzyskać syna z góry przepraszam i dziękuję za każdą informację.

2017.11.22 12:20:15

Witam,Czy jako osoba niepełnoletnia jestem w stanie pozbawić praw rodzicielskich do mnie moją matkę?

2017.12.20 21:14:6

Witam, mam pewien problem.Ponad pół roku temu poznałem kobietę, przez kilka miesięcy okłamywała mnie, że nie ma męża. Lecz prawda okazała się inna. Ta sama kobieta przyznała się po czasie że ma męża który podobno ją (bił.gwałcił.wylewał na nią gorącą herbatę) to podobno miało trwać kilka lat. I dlatego ta kobieta zamieszkała u mnie i zaszła w ciążę i tu też napiszę podobno to dziecko jest moje. A na koniec tej historii ta sama kobieta w jeden dzień zabrała tylko dokumenty własne i dotyczące ciąży i uciekła sobie to tego jej męża który to podobno ją bił itd. Przyznała się w liście że ma ogromne długi przyznała też że prawie we wszystkim mnie stale kłamała. Więc teraz moje pytanie brzmi, co mam teraz zrobić jeżeli to dziecko jest naprawdę moje???

2017.12.21 12:47:13

Witam mam 4 letnia córkę sądowny wyrokiem jest ze mną ale ja pracuje za granica czy mogę złożyć wniosek o to żeby dzziecji mieszkało z tata ?

2018.1.12 12:37:1

Witam mam ogromny problem.Matka mojego wnuczka żyję z moim mężem.Czy można ograniczyć im prawa tz matce i dziadkowi.Bardzo się martwię o wnuczka z uwagi że dziecko niedługo zrozumie i będzie miało traumę na całe życie.Nie chce robić krzywdy dziecku bo ono bardzo kocha matkę jest jeszcze mały i nie rozumie jaką patologie mu tworzy.Matka ma okropny charakter i nie trafiają do niej żadne argumenty.Ewidentnie chodzi o pieniądze.Bo to jest człowiek który zrobi wszystko żeby zniszczyć innych.Zero empatii .

2018.1.20 15:15:27

Witam. chciałbym dowiedzieć się jak można pozbawić matkę praw rodzicielskich, gdyż wyjechała do kochanka za granicę zostawiając dzieci samym sobie (są nieletni) a mnie jako ojcu ograniczyła dostęp do miejsca w którym aktualnie przebywają oraz namówiła ich do nie udzielania mi jakichkolwiek informacji co się w ich życiu dzieje. Nie mam możliwości w chwili obecnej ani zaopiekowania się nimi ani sprawowania władzy rodzicielskiej nad nimi - posiadając pełne prawa rodzicielskie. Martwię się o nie. Są w chwili obecnej pozostawione bez opieki osób dorosłych.

2018.1.28 11:5:15

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika