Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Opieka nad dzieckiem.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2004-09-19 00:00:00

  Wziąłem ślub z kobietą, która ma dziecko z innym mężczyzną. Jaka jest sytuacja prawna pomiędzy mną, a dzieckiem? Czy jestem jego opiekunem, czy też muszę się o to starać sądownie, a jeśli tak to jakie warunki muszę spełnić? Ojciec dziecka nie zrzeknie się praw rodzicielskich. Co by się stało z dzieckiem w przypadku śmierci matki, czy by mi je zabrano? Dużo pytań, ale jestem laikiem w sprawach prawnych - pomóżcie proszę.

  (crusader)

  Odpowiedz Cytuj
 • Piotr
  Wysłany: 2004-09-20 11:20:03

  Cześć! Jak wspomniałeś, ojciec nie zrzeknie się władzy rodzicielskiej to znaczy że płaci alimenty. Śmiercią żony się nie przejmuj, kurcze nie po to ją brałeś aby już ją widzieć martwą. Z tego, co mi wiadomo to 13 letnie dziecko ma Swoje prawa może już decydować w Istotnych sprawach. Ojciec dziecka będzie płacił nadal lecz dziecko może zmienić chociażby nazwisko. Inna sprawa jeżeli jesteś dobry dla dziecka i dziecko to uzna jest to plus dla Ciebie w Sadzie gdyż wychowanie i opieka są równie ważne co alimenty, choć bez pieniędzy jest trudno. Nie stwarzaj problemów na przyszłość, bo tylko sztucznie je potęgujesz. Ciesz się tą chwilą którą masz i żyj szczęściem. Gdy dziecko będzie mieć 18 lat ma prawo wyboru, mimo iż tatuś będzie musiał na nie płacić nadal. I jeszcze jedna sprawa Tatusiowie są różni, jak ci będzie zależeć na dziecku zawsze możesz spróbować ugody pozasądowej i przez rezygnacje z kasy na dziecko spróbować ugodowo zostawić je przy sobie. Motywacją może być to że np. Tatuś ma drugą żonę. Chociaż przyznaję że taki tatuś zasługuje na największe potępienie gdyby wybrał kasę. Powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • crusader
  Wysłany: 2004-09-24 09:50:52

  Niestety tatuś dziecka nie płaci alimentów. Żona miała je zasądzone - jednak nie z funduszu, a od niego. Udała się więc do komornika, a on ją odesłał do MOPS-u bo nie może ich ponoć ściągnąć. W MOPS-ie powiedzieli, że nie zapłacą bo alimenty nie były zasądzone z funduszu i koło się zamyka.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Adopcja dokonana przez męża matki

  Jeżeli wezmę ślub z kobietą, która ma dziecko, a którego nie jestem biologicznym ojcem, a w trakcie małżeństwa kobieta umrze, to pod czyją opieką pozostanie dziecko (nie będące pełnoletnie) moją czy ojca biologicznego?

 • Pełnia władzy rodzicielskiej po rozwodzie

  Na czym polega różnica między władzą rodzicielską, a opieką nad dzieckiem? Czy w pozwie rozwodowym można wnieść o przyznanie prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej nad nieletnim dzieckiem jednemu z rodziców przy zachowaniu pełni władzy rodzicielskiej dla obojga?

 • Powrót dziecka z zagranicy

  Jeśli małżonkowie przebywają za granicą wraz z dzieckiem, a nie są obywatelami tegoż państwa, ani dziecko nie jest, to czy każde z nich może wrócić do Polski wraz z dzieckiem bez zgody współmałżonka? Czy wówczas podlegają prawu państwa w którym przebywają, a co oznacza,że np. matka nie może wyjechać z dzieckiem do Polski bez zgody ojca?

 • Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem

  Pani X jest nauczycielem w szkole publicznej. Do sądu wniosła prywatny akt oskarżenia przeciwko Państwu Y. W trakcie roku szkolnego może wykorzystać 2 dni wolnego tzw. opieka nad dzieckiem do lat 14. Czy w trakcie korzystania z tych 2 dni wolnych od pracy jest zobowiązana faktycznie opiekować się dzieckiem, czy też może swobodnie dysponować czasem wolnym od pracy?

 • Opieka nad dzieckiem przed 14 rokiem życia

  Czy gdy dziecko kończy 5 stycznia 2002 r. 14 lat należą się jeszcze dwa dni wolne od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane