Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

otrzymuje alimenty, czy ubezpieczenoe zdrowotne nalezy sie

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam

Mam 57 lat. Mąż mnie opuścił. Zamierzam złożyć pozew o rozwod z winy męża. Czy jeśli sąd przyna mi alimenty to będę miała prawo do ubezpiecznia zdrowotnego w zusie (ile by wynosiła składka pobierana z alimentów). Dodam, że nie przysługuje mi prawo do ubezpiecznia zdrowotnego z innego tytułu. Nigdy nie pracowałam. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam
    Matylda

Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Alimenty a inflacja

W 1992 roku sąd rodzinny zasądził na rzecz mojej małoletniej córki alimenty w wysokości 70 zł. W wyroku sąd zamieścił klauzulę dotyczącą corocznej rewaloryzacji alimentów o współczynnik inflacyjny. Ojciec dziecka do dziś płaci alimenty w tej samej wysokości. Czy taki zapis uprawnia mnie do dochodzenia wyższej kwoty alimentów? Jak należy je obliczyć i kto powinien dokonać takiego przeliczenia? Do kogo mam sie udać, aby uzyskać zwaloryzowane świadczenie alimentacyjne (sąd?)

• Alimenty z Funduszu

Ojciec dziecka przebywa za granica i nie płaci alimentów, które uprawniony otrzymuje z Funduszu Alimentacyjnego. Jak można wyegzekwować od osoby stale przebywającej za granicą (Australia), realizację spoczywających na niej zobowiązań alimentacyjnych?

• Osobiste starania o alimenty dorosłego dziecka

Czy mogę starać się o alimenty dla pełnoletniego syna (19 lat), który kontynuuje naukę i jest obecnie na moim utrzymaniu, czy syn musi to zrobić sam?

• Orzeczenie o alimentach i władzy rodzicielskiej

Ojciec złożył wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich matki dziecka z jednoczesnym ustaleniem zamieszkania dziecka u ojca. Do chwili obecnej dziecko zamieszkiwało z matką a ojciec płacił na nie alimenty. Czy podczas posiedzenia sądu w tej sprawie ojciec może złożyć wniosek o uchylenie alimentów i zasądzenie ich od matki dziecka?

• Zerowy podatek

Syn jest na rencie. Podatek wyszedł zerowy. W/g PIT-u z ZUS-u synowi potrącono składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy składki na ub. zdrowotne mogą być potrącane z podatku, którego nie ma i w związku z tym czy poz. 116 PIT-u 37 powinna być umieszczona liczba ujemna, wszak w objaśnieniu tej rubryki jest różnica kwot z poz. 109 i 110 i brak jest uwagi podobnej jak np. w poz.107, że \"jeżeli wynik jest liczba ujemna to należy wpisać zero\". Stosując sie zatem dokładnie do polecenia z poz. 116 powinna tam znaleźć się liczba ujemna. Skutkowałoby to oczywiście większą nadpłatą, bo obejmującą również składkę zdrowotną.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane