Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Podstawa do złożenia pozwu o ustnowienie rozdzielności majatkowej. Art. 52 § 1 k.r.o.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,
  Na wstępie chce przytoczyć podstawę prawna.

  art. 52 § 1 k.r.o.
  (Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej)

  Chciałbym ustalić jakie ważne powody moga być brane pod uwage przez sad?
  Pytam z tego względu że małżonka,razem ze swoim bratem przyjęli darowizne od swojego ojca. Przedmiotem darowizny jest połowa nieruchomości.
  W akcie notarialnym zaznaczone jest ze darowizna na żonę jest na rzecz jej majątku prywatnego (prawo na to pozwala), natomiast brat zony nie pozostaje w związku małżeńskim.
  Gdy zapytałem z jakich powodów zostaje pominięty, usłyszałem ze ja tez mam dostać w przyszlosci spadek i żona tez nie będzie nic z tego miała.
  Przyjąłem to do wiadomość ale uważam cala tą "operacje" za krzywdząca gdyż cały czas prowadzimy wspolne gospodarstwo domowe, mamy wspolne konto w banku i do niedawna tylko i wylacznie moja wyplata wplywala na to konto (Żona pozostawala dwa lata w domu z małym dzieckiem). Obydwoje tez na równi zajmujemy sie naszym dzieckiem.

  Ale do sedna...
  Mam uzasadnione obawy że hipoteka nieruchomości która jest przedmiotem darowizny, w przyszlosci bedzie obciążona kredytami lub innymi zobowiązaniami. Z racji jeszcze młodego, od niedawna pełnoletniego brata żony, ktory niestety nie raz udowodnił kradzieżami i niestety nie tylko, niedojrzałe zachowanie.

  Czy w wypadku gdyby moja żona zostala zobowiązania do spłaty jakichkolwiek pieniedzy spowodowanych długami tej nieruchomości, ja również moge zostać obarczony tym obowiazkiem z racji pozostawania we wspólności majatkowej?

  Nie chce aby moja praca i pieniadze ktore zarabiam stały sie zapleczem lub zabezpieczeniem dla rodziny żony.
  Pracuje na przyszłość mojej rodziny i przede wszystkim mojego dziecka.

  Stąd pytanie czy rozdzielność majątkowa ma tu sens i jakakolwiek racje bytu?

  Dziekuje za uwage i uprzejmie prosze o wskazowki

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane