Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Podział majątku, a roszczenie regresowe

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień dobry.
  Uprzejma prośba o radę.
  Rozwód bez orzekania o winie nastąpił i właśnie się uprawomocnił (w listopadzie br.) Parę miesięcy przed rozwodem podpisaliśmy zwykłą rozdzielność majątkową. Mamy wspólną działkę i dwa kredyty (jeden z nich to kredyt hipoteczny na działkę). Spłacam oba kredyty sama. Nie mamy jeszcze podzielonego majątku (nie stać mnie na kolejnego adwokata, a chciałabym wykazać nierówny wkład, ponieważ były mąż w swoim życiu przepracował może 30% czasu i skutecznie uchylał sie od podjęcia zatrudnienia). Pytanie: Czy mogę wystąpić z wioskiem o solidarną spłatę obu kredytów mimo, iż nie nastąpił podział majątku? Obie raty to koszt 1500 i zwyczajnie brakuje mi pieniędzy na życie dla siebie i dzieci. Uprzejma prośba o rady. Dziękuję.

  Odpowiedz Cytuj
 • Dzień Dobry, Co do nierównych udziałów to popieram Pani stanowisko. Trzeba udowodnić, że nie pracował bo nie chciał, a nie dlatego że nie mógł znaleźć pracy pomimo że jej szukał. Muszą zaistnieć ważne powody aby żądać nierównych udziałów. Natomiast co do kredytu to sąd nie wypowie się na ten temat, bo nie ma uprawnień. Przy podziale majątku wpłacone raty pomniejsza sobie Pani kosztem jego majątku. O umowie kredytowej decyduje bank nie sąd. Sąd podzieli majątkiem w ten sposób, że majątek minus kredyt i to co zostanie podzieli na pół, bądź w przypadku gdy Pani udowodni nierówne udziały to zgodnie z wnioskiem podzieli nie równo. Oczywiście sąd odejmie także wpłacone przez Panią raty kredytu, ale o to trzeba wnioskować. Ponadto, może Pani wystąpić o zwrot czynszu w połowie od męża na sprawie o podział majątku. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak

 • Reklama

 • Dzień Dobry, Co do nierównych udziałów to popieram Pani stanowisko. Trzeba udowodnić, że nie pracował bo nie chciał, a nie dlatego że nie mógł znaleźć pracy pomimo że jej szukał. Muszą zaistnieć ważne powody aby żądać nierównych udziałów. Natomiast co do kredytu to sąd nie wypowie się na ten temat, bo nie ma uprawnień. Przy podziale majątku wpłacone raty pomniejsza sobie Pani kosztem jego majątku. O umowie kredytowej decyduje bank nie sąd. Sąd podzieli majątkiem w ten sposób, że majątek minus kredyt i to co zostanie podzieli na pół, bądź w przypadku gdy Pani udowodni nierówne udziały to zgodnie z wnioskiem podzieli nie równo. Oczywiście sąd odejmie także wpłacone przez Panią raty kredytu, ale o to trzeba wnioskować. Ponadto, może Pani wystąpić o zwrot czynszu w połowie od męża na sprawie o podział majątku. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak www.separacja-rozwod.pl
 • Dziękuję za odpowiedź. Czy zanim podejmę kroki dotyczące podziału majątku mogłabym wcześniej wystąpić z wnioskiem regresowym o to by były mąż zwrócił mi połowę kosztów opłaconych kredytów od rozdzielności majątkowej do np. listopada 2011? Nie ukrywam, że w ten sposób miałabym pieniądze na adwokata.
 • Dziękuję za odpowiedź. Czy zanim podejmę kroki dotyczące podziału majątku mogłabym wcześniej wystąpić z wnioskiem regresowym o to by były mąż zwrócił mi połowę kosztów opłaconych kredytów od rozdzielności majątkowej do np. listopada 2011? Nie ukrywam, że w ten sposób miałabym pieniądze na adwokata.
 • Może Pani to uczynić. Jednak na tę sprawę jeśli się Pani decyduje na adwokata tez musi mieć Pani pieniądze. Ja na Pani miejscu wystąpiła bym o podział majątku od razu, wniosłabym o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak www.separacja-rozwod.pl
 • Iza
  Wysłany: 2017-07-28 21:27:59

  Dzień dobry. Czy w podziale majątku gdzie kredyt jest spłacają 8 lat oprócz różnicy między kwota kredytu a wartością mieszkania sąd na wniosek męża może zasadzie zwrt połowy rat wpłaconych przez okres trwania małżeństwa?

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane