Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Rozdzielność majątkowa- co daje?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Proszę o radę/informacje osoby, które przeprowadzały kiedyś rozdzielność majątkową (lub wiele na ten temat wiedzą). Chcę przeprowadzić rozdzielność i podział majątku z mężem prowadzącym działalność gospodarczą. Boje się odpowiedzialności za długi męża wobec ZUS i Urzędu Skarbowego wynikające z prowadzenia działalności. Dotąd mieliśmy wspólność ustawową, ja pracuję zawodowo, a mąż prowadzi działalność. Czy przeprowadzenie rozdzielności dzisiaj zabezpieczy mnie przed długami męża? Czy i kogo trzeba informować o fakcie przeprowadzenia rozdzielności (ZUS, US)?

  Odpowiedz Cytuj
 • jagoda
  Wysłany: 2005-07-05 09:53:40

  jak wyglada sprawa podzialu mieszkania lokatorskiego i placenie czynszu itp.
 • Reklama

 • Bożena
  Wysłany: 2005-07-14 21:54:20

  Rozdzielność majątkową podpisujesz z mężem u Radcy Prawnego,najlepiej z dodatkowym podpisem świadków.Jeżeli podpiszesz umowę np.dzisiaj,to od dzisiaj NIE odpowiadasz za nowe długi męża ale odpowiadasz za powstałe wcześniej tj.DO dnia podpisania umowy.Jeżeli firma męża to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,to nawet jeśli nie masz rozdzielności majątkowej,jako współmałżonka NIE odpowiadasz za długi firmy,którą prowadzi mąż ze wspólnikami (przynajmniej tak mi powiedziano w Prokuraturze 3 lata temu,może coś się zmieniło od tamtej pory ) Mając rozdzielność nikomu nie musisz jej pokazywać do czasu aż będzie to konieczne,np.ZUS wezwie Cię do uregulowania zaległości.Licz się jednak z tym,że po podpisaniu takiej umowy NIE masz prawa do żadnej nowej rzeczy zakupionej przez męża i odwrotnie,a więc nie stanowią one wspólności majątkowej i nie podlegają podziałowi majątku.Możecie podzielić między siebi tylko to,co kupiliście przed podpisaniem rozdzielności.Pozdrawiam
 • staszek
  Wysłany: 2007-11-29 13:29:21

  Czy i kogo trzeba informować o fakcie przeprowadzenia rozdzielności majątkowej w drodze umowy notarialnej
 • ziutek
  Wysłany: 2008-01-09 16:38:59

  radzę przy podejmowaniu decyzji pamiętać też o tym że odpowiada się również za wierzytelności powstałe w rezultacie upadłości firmy męża przez całe 2 lata od daty powstania rozłączności maj.małżonków ziutek
 • Mam pytanie: czy jeśli jedna ze stron wyraża zgodę na rozdzielnośc majątkową a druga strona nie wyraża takiej zgody w sądzie to jaka będzie decyzja sądu??? Bardzo proszę o odpowiedź
 • Czy może mi ktoś odpowiedziec na to pytanie??????
 • paragraf
  Wysłany: 2008-07-16 14:14:37

  Właśnie z tego powodu, że strony nie są zgodne idzie się do Sądu. Przy zgodzie wystarczy udać się do notariusza i aktem notarialnym znieśc wspólnośc majątkową małżeńską. A jaka będzie decyzja Sądu, to zalezy od okoliczności sprawy, dlaczego został złożony wniosek, jakie są przesłanki i czy należy dokonac rozdzielności. Sąd mając na względzie dobro małżonka a często i dzieci może znieść wspólnośc ustawową, aby tylko winny długów musiał je spłacać. Ale na ostateczną decyzję trzeba czekać do zakończenia sprawy w Sądzie, niestety.
 • Dziękuję za odpowiedź
 • Halina
  Wysłany: 2008-10-28 18:10:23

  Mój mąż zażądał ode mnie rozdzielności majątkowej, od miesiąca nie wraca po pracy do domu coś się dzieje a ja nie wiem co. Od 3 lat (tyle jesteśmy po ślubie) budujemy dom na jego działce i wszystkie dokumenty są na niego. Dużą kwotę na dom dali moi rodzice. Czy ja mam prawo do tego domu (grozi mi rozwodem) i czy podpisywać rozdzielność. Błagam pomóżcie. Zaślepiona miłością
 • ktoś;)
  Wysłany: 2008-12-06 12:48:16

  absolutnie się nie zgadzaj jak chce odejśc to niech idzie inaczej zostaniesz bez niczego coś o tym wiem
 • ena_67
  Wysłany: 2009-02-27 16:09:27

  w ktoryms z artykułow wyczytałam ze rozdzielnosc obowiazuje od momentu podpisania takiej umowy,a nie wstecz
 • Halinka
  Wysłany: 2009-05-29 10:27:22

  Mam pytanie " Mój mąż ma spore długi oboje zdecydowaliśmy o podpisaniu rozdzielności majątkowej, żeby wierzyciele nie mogli zabrać nam mieszkania i nasze dzieci miały gdzie mieszkać. Niestety mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, ustaliliśmy że wszystkie dobra zostana przepisane na mnie, jednak z klauzulą iż mój mąż bedzie mógł mieszkać w naszym mieszkaniu dożywotnio. Proszę o poradę, kto w tej sytuacji bedzie musiał spłacac kredyt i jaka jest możliwość w przyszłości wymeldowania na stałe męża z naszego mieszkania.
 • czy przy wykupie mieszkania spółdzielczego.powinnam przedstawic u notariusza wyrok o rozdzielnosci majatkowej i zrobic wpis do aktu
 • moj mąż od roku nie pracuje.nie otrzymuję wiec srodków na utrzymanie dzieci3.Zaciaga dlugi,których nie może spłacić.Co mogę zrobić?
 • W sytuacji opisanej powyżej - jeśli jedno z małżonków zaciąga długi, a drugie chce uniknąć spłaty, należy poważnie pomyśleć o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Dobry artykuł na ten temat znalazłam tutaj: http://e-prawnik.pl/opinie-prawne/prawo-rodzinne/jak-skutecznie-wprowadzic-rozdzielnosc-majatkowa-opinia-prawna.html ale jest płatny, więc pokrótce opiszę zawarte w nim porady.

   

  Rozdzielność majątkowa może być ustalona na dwa sposoby: zawarcie umowy majątkowej z małżonkiem u notariusza (gdy obydwoje chcą rozdzielności) lub sądowe ustalenie rozdzielności (gdy jedna strona nie zgadza się na to, druga musi złożyć w sądzie odpowiedni wniosek). 

   

  Sąd zgadza się na rozdzielność majątkową szczególnie w przypadku, gdy występuje się o nią z powodu alkoholizmu małżonka, marnowania wspólnego majątku, hazardu, rażącej niegospodarności małżonka, hulaszczego trybu życia etc. 

   

  Rozdzielność majątkowa zaczyna obowiązywać od dnia podpisania umowy lub od dnia orzeczenia wyroku przez sąd. W niektórych przypadkach jednak sąd może ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą - szczególnie wtedy, gdy małżonkowi żyli od dłuższego czasu osobno.

   

  Rozdzielność majątkowa następuje w wyniku:

  • podpisania odpowiedniej umowy majątkowej u notariusza
  • sądowego o rzeczenia rozdzielności
  • automatycznie w przypadku separacji lub rozwodu

   

  Dokument potwierdzający ustalenie rozdzielności majątkowej należy przedstawić każdemu z wierzycieli.

 • Co ty za głupoty piszesz, u notariusza podpisujesz umowy majątkowe. Poczytaj w necie np. rozdzielność majątkowa
 • anula
  Wysłany: 2018-01-12 18:17:37

  mam pytanie co sie stanie gdy maz z zona sa w separacji a on nie placi alimentow od pewnego czasu ,nie pracuje, a zona chce wziasc rozdzielnosc majatkowa czy rodzina z ktora jest zameldowany(matka i siostra)moga pokrywac jakies koszty

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane