Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Rozdzielność majątkowa- co daje?

Proszę o radę/informacje osoby, które przeprowadzały kiedyś rozdzielność majątkową (lub wiele na ten temat wiedzą). Chcę przeprowadzić rozdzielność i podział majątku z mężem prowadzącym działalność gospodarczą. Boje się odpowiedzialności za długi męża wobec ZUS i Urzędu Skarbowego wynikające z prowadzenia działalności. Dotąd mieliśmy wspólność ustawową, ja pracuję zawodowo, a mąż prowadzi działalność. Czy przeprowadzenie rozdzielności dzisiaj zabezpieczy mnie przed długami męża? Czy i kogo trzeba informować o fakcie przeprowadzenia rozdzielności (ZUS, US)?

2005.1.26 15:32:39

Odpowiedzi w temacie: Rozdzielność majątkowa- co daje? (17)

jak wyglada sprawa podzialu mieszkania lokatorskiego i placenie czynszu itp.

2005.7.5 9:53:40

Rozdzielność majątkową podpisujesz z mężem u Radcy Prawnego,najlepiej z dodatkowym podpisem świadków.Jeżeli podpiszesz umowę np.dzisiaj,to od dzisiaj NIE odpowiadasz za nowe długi męża ale odpowiadasz za powstałe wcześniej tj.DO dnia podpisania umowy.Jeżeli firma męża to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,to nawet jeśli nie masz rozdzielności majątkowej,jako współmałżonka NIE odpowiadasz za długi firmy,którą prowadzi mąż ze wspólnikami (przynajmniej tak mi powiedziano w Prokuraturze 3 lata temu,może coś się zmieniło od tamtej pory ) Mając rozdzielność nikomu nie musisz jej pokazywać do czasu aż będzie to konieczne,np.ZUS wezwie Cię do uregulowania zaległości.Licz się jednak z tym,że po podpisaniu takiej umowy NIE masz prawa do żadnej nowej rzeczy zakupionej przez męża i odwrotnie,a więc nie stanowią one wspólności majątkowej i nie podlegają podziałowi majątku.Możecie podzielić między siebi tylko to,co kupiliście przed podpisaniem rozdzielności.Pozdrawiam

2005.7.14 21:54:20

Czy i kogo trzeba informować o fakcie przeprowadzenia rozdzielności majątkowej w drodze umowy notarialnej

2007.11.29 13:29:21

radzę przy podejmowaniu decyzji pamiętać też o tym że odpowiada się również za wierzytelności powstałe w rezultacie upadłości firmy męża przez całe 2 lata od daty powstania rozłączności maj.małżonków ziutek

2008.1.9 16:38:59

Mam pytanie: czy jeśli jedna ze stron wyraża zgodę na rozdzielnośc majątkową a druga strona nie wyraża takiej zgody w sądzie to jaka będzie decyzja sądu??? Bardzo proszę o odpowiedź

2008.7.5 21:10:58

Czy może mi ktoś odpowiedziec na to pytanie??????

2008.7.9 2:34:29

Właśnie z tego powodu, że strony nie są zgodne idzie się do Sądu. Przy zgodzie wystarczy udać się do notariusza i aktem notarialnym znieśc wspólnośc majątkową małżeńską. A jaka będzie decyzja Sądu, to zalezy od okoliczności sprawy, dlaczego został złożony wniosek, jakie są przesłanki i czy należy dokonac rozdzielności. Sąd mając na względzie dobro małżonka a często i dzieci może znieść wspólnośc ustawową, aby tylko winny długów musiał je spłacać. Ale na ostateczną decyzję trzeba czekać do zakończenia sprawy w Sądzie, niestety.

2008.7.16 14:14:37

Dziękuję za odpowiedź

2008.7.20 14:44:3

Mój mąż zażądał ode mnie rozdzielności majątkowej, od miesiąca nie wraca po pracy do domu coś się dzieje a ja nie wiem co. Od 3 lat (tyle jesteśmy po ślubie) budujemy dom na jego działce i wszystkie dokumenty są na niego. Dużą kwotę na dom dali moi rodzice. Czy ja mam prawo do tego domu (grozi mi rozwodem) i czy podpisywać rozdzielność. Błagam pomóżcie. Zaślepiona miłością

2008.10.28 18:10:23

absolutnie się nie zgadzaj jak chce odejśc to niech idzie inaczej zostaniesz bez niczego coś o tym wiem

2008.12.6 12:48:16

w ktoryms z artykułow wyczytałam ze rozdzielnosc obowiazuje od momentu podpisania takiej umowy,a nie wstecz

2009.2.27 16:9:27

Mam pytanie " Mój mąż ma spore długi oboje zdecydowaliśmy o podpisaniu rozdzielności majątkowej, żeby wierzyciele nie mogli zabrać nam mieszkania i nasze dzieci miały gdzie mieszkać. Niestety mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, ustaliliśmy że wszystkie dobra zostana przepisane na mnie, jednak z klauzulą iż mój mąż bedzie mógł mieszkać w naszym mieszkaniu dożywotnio. Proszę o poradę, kto w tej sytuacji bedzie musiał spłacac kredyt i jaka jest możliwość w przyszłości wymeldowania na stałe męża z naszego mieszkania.

2009.5.29 10:27:22

czy przy wykupie mieszkania spółdzielczego.powinnam przedstawic u notariusza wyrok o rozdzielnosci majatkowej i zrobic wpis do aktu

2009.11.27 11:8:59

moj mąż od roku nie pracuje.nie otrzymuję wiec srodków na utrzymanie dzieci3.Zaciaga dlugi,których nie może spłacić.Co mogę zrobić?

2009.12.15 22:12:50

W sytuacji opisanej powyżej - jeśli jedno z małżonków zaciąga długi, a drugie chce uniknąć spłaty, należy poważnie pomyśleć o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej. Dobry artykuł na ten temat znalazłam tutaj: http://e-prawnik.pl/opinie-prawne/prawo-rodzinne/jak-skutecznie-wprowadzic-rozdzielnosc-majatkowa-opinia-prawna.html ale jest płatny, więc pokrótce opiszę zawarte w nim porady.


 


Rozdzielność majątkowa może być ustalona na dwa sposoby: zawarcie umowy majątkowej z małżonkiem u notariusza (gdy obydwoje chcą rozdzielności) lub sądowe ustalenie rozdzielności (gdy jedna strona nie zgadza się na to, druga musi złożyć w sądzie odpowiedni wniosek). 


 


Sąd zgadza się na rozdzielność majątkową szczególnie w przypadku, gdy występuje się o nią z powodu alkoholizmu małżonka, marnowania wspólnego majątku, hazardu, rażącej niegospodarności małżonka, hulaszczego trybu życia etc. 


 


Rozdzielność majątkowa zaczyna obowiązywać od dnia podpisania umowy lub od dnia orzeczenia wyroku przez sąd. W niektórych przypadkach jednak sąd może ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą - szczególnie wtedy, gdy małżonkowi żyli od dłuższego czasu osobno.


 


Rozdzielność majątkowa następuje w wyniku:



  • podpisania odpowiedniej umowy majątkowej u notariusza

  • sądowego o rzeczenia rozdzielności

  • automatycznie w przypadku separacji lub rozwodu


 


Dokument potwierdzający ustalenie rozdzielności majątkowej należy przedstawić każdemu z wierzycieli.

2012.11.19 10:1:13

Co ty za głupoty piszesz, u notariusza podpisujesz umowy majątkowe. Poczytaj w necie np. rozdzielność majątkowa

2015.11.15 22:4:39

mam pytanie co sie stanie gdy maz z zona sa w separacji a on nie placi alimentow od pewnego czasu ,nie pracuje, a zona chce wziasc rozdzielnosc majatkowa czy rodzina z ktora jest zameldowany(matka i siostra)moga pokrywac jakies koszty

2018.1.12 18:17:37

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika