Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Spłata części domu na rzecz rodzeństwa - konieczność?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,
    Mamy taki problem.
    W domu mieszka moja teściowa oraz ja z żoną, szwagierka wyprowadziła się z mężem na "swoje". Połowa domu jest teściowej, natomiast 1/4 domu jest mojej żony i pozostała 1/4 domu formalnie wg aktu notarialnego należy do szwagierki. Szwagierka oczekuje, że spłacimy jej 1/4 domu i będziemy mieć dokładnie połowę dla siebie. Ja z żoną jednak nie planujemy mieszkać w tym domy jeszcze dłużej niż kilka lat, do momentu aż kupimy własne mieszkanie. Dodatkowo nie zajmujemy całej połowy domu (pokój w którym mieszkała szwagierka jest pusty), ale nie możemy powiedzieć, że nie użytkujemy dokładnie 1/4 domu. Moje pytanie, czy istnieje obowiązek, że musimy spłacić jej część domu? Czy może wystarczyłoby nie korzystać z odpowiedniej części domu i dopiero po śmierci rodziców, gdy całość będzie do podziału sprzedać dom i podzielić na pół kwotę ze sprzedaży.

    Odpowiedz Cytuj
  • Dzień dobry, skoro szwagierka "oczekuje, że ją Państwo spłacicie", to jak mniemam chce abyście Państwo dobrowolnie nabyli przysługujący jej udział. Jeśli tego nie uczynicie, będzie jej przysługiwało prawo wystąpienia na drogę sądową z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
  • Reklama

  • Dziękuję za odpowiedz.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane