Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprawa o przymusowe, odwykowe leczenie męża

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam! Mam być świadkiem w sprawie o skierowanie mojego męża na leczenie odwykowe pod przymusem. Stronami w sprawie są mąż i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do której rok temu skierowałam wniosek. Biegli już stwierdzili uzależnienie, ale mąż nie zgadza się na leczenie. Sprawa toczy się w sądzie rodzinnym - mamy dwuletniego synka. Mąż często wszczyna awantury. Chciałabym wiedzieć, czy kiedy będę zeznawać, mogę prosić sąd o wyjście z sali męża, ponieważ obawiam się, co będzie po powrocie do domu. I czy to byłoby dobre posunięcie dla mnie? Mam jeszcze bardziej prozaiczne pytanie: jak mam zwracać się do sędziego - np. Panie Sędzio, czy Wysoki Sądzie? Może ktoś z Państwa przeżył już podobne doświadczenie i udzieli mi odpowiedzi. Dziękuję.

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Opieka nad uzależnionym małżonkiem

  Jak zmusić żonę do podjęcia leczenia odwykowego. Jest uzależniona już od około 5 lat. Była na jednej kuracji, po niej dwa miesiące spokoju i wszystko zaczęło się od nowa. Praktycznie od trzech lat nie pracuje.

 • Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

  Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza na alkohol. Ja jestem starszym człowiekiem i choć z nią rozmawiam, to rozmowy są bezskuteczne. Widzę jak niszczy swoje zdrowie, ale nie wiem jak jej pomóc. Chciałbym, jeśli to możliwe złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie, bo ona dobrowolnie się nie podda na pewno. Czy mogę złożyć taki wniosek do Sądu Rejonowego, a jeśli tak czy opłata jest wysoka od takiego wniosku?

 • Skierowanie na przymusowe leczenie

  Czy osoba bliska może wystąpić do sądu o wydanie nakazu leczenia alkoholika?

 • Przymusowe leczenie psychiatryczne

  Jakie obowiązki ciążą na lekarzu kierującym osobę na przymusowe leczenie psychiatryczne?

 • Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

  Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział brała również jej dziewiętnastoletnia córka. Wcześniej bywały u niej awantury, nieraz kończyły się siniakami zadanymi jej przez męża. Jakiś czas temu powiedział, że jej nie uderzy, bo zostawia ślady. Tym razem po raz pierwszy wezwał Policję. Policja interweniowała, pouczyła. Rozmawiali z nią i jej mężem. Ona nie słyszała tej rozmowy. I pojechali. Doszły do niej słuchy, że Policja zgłosiła ten incydent do AA. Ma przyjść do niej policjant z pracownikiem z AA na wywiad i jeżeli nie zgodzi się ona na dobrowolne leczenie odwykowe, skierują ją przymusowo. Czy po takiej interwencji Policja miała prawo, bez wiedzy mojej koleżanki i jej męża, zawiadamiać AA? Dodam, że to była pierwsza interwencja Policji. Przecież małżeństwa się kłócą i różnie niekiedy bywa, ale ogólnie są dobrą parą, za wyjątkiem niektórych kłótni. Dla mojej koleżanki jest ważne, żeby Policja nie wtrącała się w jej życie osobiste. Co może zrobić ona sama lub jej mąż, aby jeżeli faktycznie mieli prawo nasłać na nią kontrolę policji i urzędnika z AA (jeżeli nie mają takiego prawa, proszę o podanie mi przepisów, aby w razie czego miała się na co powołać), by uniknąć tej przykrej wizyty u nich w domu? Czy ma prawo nie wpuścić do domu tej komisji? A jeżeli już wpuści do domu, to czy ma prawo odmówić kuracji odwykowej? W ogóle na jakiej podstawie Policja zgłosiła ten incydent do AA? Na podstawie jednej interwencji? W ogólnie co ma zrobić, aby uniknąć tej całej sytuacji? Mąż ją przeprosił, że wezwał Policję, a ona jest pewna, że nie dojdzie nigdy więcej do takiej sytuacji w domu,ażeby musiała interweniować Policja.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane