Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,

  Na początku dodam, że długo wachałam się nad tym czy tutaj pisać, ale chyba jednak zebrałam się w końcu na odwagę.

  Sprawy mają się tak, że mam 30lat i nadal mieszkam z rodzicami.
  Moja matka ma poważny problem z alkoholem, na przełomie kilku lat nabrała sporo pożyczek i na jej emeryturze siedzi aktualnie komornik. Do tej pory ze swojej emerytury i moich dodatków ojciec opłacał wszystkie rachunki - ze względu na jej chorobę.
  Matka dużo pije i ciągle kombinuje jak wyciągnąć pieniądze na alkohol - jeśli ich nie dostanie to się awanturuje i opowiada wszystkim jak jej źle w życiu itp... długa historia. Ojciec czasami dla świętego spokoju (po kilku dniach awantur daje jej pieniądze niby na jakieś drobne zakupy a ona z tego sobie cichcem wydziela na alkohol (paranoja, wiem).
  Ostatnio mój ojciec poważnie zachorował i nie ukrywając jest pod kreską... wraz z moją siostrą zdajemy sobie sprawę z tego, że po ewentualnej śmierci ojca matka zginie... z braku przychodów albo co gorsze zapije się na śmierć. Ja ze swojej najniższej krajowej i ona swojej emerytury nie będzie w stanie się utrzymać... pomijając fakt, że boje się ją zostawić samą na cały dzień jak pójdę do pracy. Ostatnio pomyślałam o tym, aby ją ubezwłasnowolnić - albo zabrać możliwość dysponowania swoimi finansami aby nie miała kasy na alkohol.
  Wyczytałam, że w przypadku takiej sprawy potrzebna jest opinia psychologa bądź zaświadczenie z poradni leczenia uzależnień - i tutaj obawiam się kłopotów ponieważ matki za chiny ludowej nie da się wyciągnąć do psychiatry - wiele razy omawialiśmy z nią ten problem i za każdym razem kończyło się to wielką awanturą.
  Mam pytanie co mogę zrobić od strony prawnej - jak wygląda to w sądzie. Dodam, że chciałabym aby finansami dysponowała moja siostra ponieważ do niej matka nie pójdzie po kasę a mnie będzie ciągle o nią szarpała.

  Proszę o info co mogę zrobić i jak zabezpieczyć moją mamę.
  Dziękuję.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sugeruję Pani złożenie wniosku o przyznanie adwokata z urzędu, żeby poprowadził Waszą sprawę. Sami będziecie mieć kłopot z tym, bo to można załatwić jedynie przez sąd. Natomiast odnośnie alkoholików, to jedynym sposobem jest stanowczość i w żadnym wypadku nie dawanie pieniędzy. Niech sobie opowiada, co chce, robi awantury ,wtedy przydaje się wezwanie policji, żeby zacząć zbierać argumenty na ubezwłasnowolnienie.

 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane