Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Witam,

Na początku dodam, że długo wachałam się nad tym czy tutaj pisać, ale chyba jednak zebrałam się w końcu na odwagę.

Sprawy mają się tak, że mam 30lat i nadal mieszkam z rodzicami.
Moja matka ma poważny problem z alkoholem, na przełomie kilku lat nabrała sporo pożyczek i na jej emeryturze siedzi aktualnie komornik. Do tej pory ze swojej emerytury i moich dodatków ojciec opłacał wszystkie rachunki - ze względu na jej chorobę.
Matka dużo pije i ciągle kombinuje jak wyciągnąć pieniądze na alkohol - jeśli ich nie dostanie to się awanturuje i opowiada wszystkim jak jej źle w życiu itp... długa historia. Ojciec czasami dla świętego spokoju (po kilku dniach awantur daje jej pieniądze niby na jakieś drobne zakupy a ona z tego sobie cichcem wydziela na alkohol (paranoja, wiem).
Ostatnio mój ojciec poważnie zachorował i nie ukrywając jest pod kreską... wraz z moją siostrą zdajemy sobie sprawę z tego, że po ewentualnej śmierci ojca matka zginie... z braku przychodów albo co gorsze zapije się na śmierć. Ja ze swojej najniższej krajowej i ona swojej emerytury nie będzie w stanie się utrzymać... pomijając fakt, że boje się ją zostawić samą na cały dzień jak pójdę do pracy. Ostatnio pomyślałam o tym, aby ją ubezwłasnowolnić - albo zabrać możliwość dysponowania swoimi finansami aby nie miała kasy na alkohol.
Wyczytałam, że w przypadku takiej sprawy potrzebna jest opinia psychologa bądź zaświadczenie z poradni leczenia uzależnień - i tutaj obawiam się kłopotów ponieważ matki za chiny ludowej nie da się wyciągnąć do psychiatry - wiele razy omawialiśmy z nią ten problem i za każdym razem kończyło się to wielką awanturą.
Mam pytanie co mogę zrobić od strony prawnej - jak wygląda to w sądzie. Dodam, że chciałabym aby finansami dysponowała moja siostra ponieważ do niej matka nie pójdzie po kasę a mnie będzie ciągle o nią szarpała.

Proszę o info co mogę zrobić i jak zabezpieczyć moją mamę.
Dziękuję.

2013.10.22 23:4:30

Odpowiedzi w temacie: Ubezwłasnowolnienie alkoholika (1)

Sugeruję Pani złożenie wniosku o przyznanie adwokata z urzędu, żeby poprowadził Waszą sprawę. Sami będziecie mieć kłopot z tym, bo to można załatwić jedynie przez sąd. Natomiast odnośnie alkoholików, to jedynym sposobem jest stanowczość i w żadnym wypadku nie dawanie pieniędzy. Niech sobie opowiada, co chce, robi awantury ,wtedy przydaje się wezwanie policji, żeby zacząć zbierać argumenty na ubezwłasnowolnienie.

2013.10.23 20:42:27

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika