Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ustawowe odsetki od alimentów - proszę o pomoc

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • zasądzono mi alimenty w wysokości 150 zł/m-c, plus jednorazowo 600 zł dla matki dziecka, od dnia 04.10.2005 wraz z ustawowymi odsetkami. Proszę o pomoc - ile wyniosą takie odsetki i jak to policzyć. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz Cytuj
 • padme_06
  Wysłany: 2006-02-28 12:13:28

  Odsetki są ustalane w przypadku zwłoki. Nie piszesz szczegółów taki jak czy te odsetki są uwzględnione w wyroku czy jest to po poroostu adnotacja standartowa na klauzuli wykonalności. Podam Tobie tylko prosty przykład, komornik od kwoty 600 zł nalicza 0.05 zł za każdy dzień zwłoki.(czyli 5 groszy za dzień). Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • dzięki bardzo za odpowiedź, mam zasądzone alimenty wsteczne od dnia złożenia pozwu 4.10.05r płatne do 10tego każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień zwłoki. wyczytałem, że do 15.10.05 wynosiły one 13,5% w skali roku, a od 15.10.05 wynoszą 11% w skali roku. nie mam jednak pojęcia jak to policzyć. a, i jesli zapłacę te alimenty bez odsetek to czy przestaną być naliczane i czy nie wyskoczą mi jakieś odsetki od odsetek bo w tym kraju wszystko możliwe. jeszcze raz dzięki
  Odpowiedz Cytuj
 • padme_06
  Wysłany: 2006-03-01 18:53:19

  pamiętaj jedno ze alimenty i odsetki od nich to nie jest oprocentowanie tak jak w banku, ( w skali roku tyle i tyle...). Radziłabym wypłacić matce tak ja należy czyli kwotę 600 zł jednorazową (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś + odsetki za każdy dzień jak pisałam) oraz kwotę 150 zł w każdym miesiącu. Jeśli od X. 2005 jeszcze tego nie zrobiłeś radzę to zrobić jak najszybciej, dlatego że komornik złączy kwotę a od tego odsetki są większe jak i kwota którą komornik co miesiąc bierze dla siebie czyli 15 % co miesiąc od każdej wyegzekwowanej kwoty.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odsetki od nieterminowego płacenia należności

  Jestem studentem AE. Spóźniłem się z opłatą za semestr. Czy Uczelnia ma prawo naliczania odsetek za zwłokę zapłaty za semestr?

 • Sposób naliczania odsetek

  Otrzymałam notę odsetkową za 23 dni zwłoki w zapłacie czynszu. Od kwoty około 2300 zł naliczono odsetki 40 zł, a według odsetek ustawowych wynosi to około 17 zł. Czy mają prawo naliczać odsetki wg swoich wewnętrznych ustaleń? Czy każdego obowiązują tylko odsetki ustawowe?

 • Odsetki umowne

  Czym się różnią odsetki umowne od odsetek ustawowych? Rozumiem że ustawowe są określanie w ustawie, a gdzie można uzyskać informację o odsetkach umownych?

 • Ustawowe odsetki

  Jeżeli umowa najmu nie zawiera wzmianki odnośnie naliczania odsetek od niezapłaconego w terminie czynszu, to czy mimo to wynajmujący może naliczać odsetki?

 • Podstawa naliczania ustawowych odsetek

  Powstało zadłużenie z tytułu "czynszu" (koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy). Na jakiej podstawie naliczane są odsetki od takiego zadłużenia, czy powinny być one należne - nie ma przecież żadnej umowy, która by regulowała te kwestię?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane