Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wspólny kredyt a rozwód

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mam gorącą prośbę o radę w jak mi się wydaje patowej sprawie. Czy jeśli wykreślę się z księgi wieczystej mojego kupionego do spółki z mężem (niedługo eksmężem) mieszkania, a wcześniej zawrę z nim u prawnika umowę mówiącą, że jeśli w ciągu pół roku on nie spowoduje zwrócenia mi przez bank weksli(będących gwarancją spłaty kredytu) sąd może spowodować przywrócenie stanu poprzedniego (tzn. wpisanie mnie do księgi)? Trochę to zawiłe, już wyjaśniam kontekst sprawy: Niedługo mamy się rozwieść bez orzekania o winie, uzgodniliśmy podział majątku, ale sprawa kredytu na mieszkanie spędza mi sen z powiek. Uzgodniłam z mężem, że mieszkanie, na który wzięliśmy kredyt (pozostało jeszcze 17 lat spłacania) zostanie dla niego, w banku, gdy poprosiłam o wykreślenie mnie z umowy kredytowej i zwrot podpisanych przeze mnie weksli powiedziano, że najpierw mąż musi dostarczyć dokumenty poświadczające jego zdolność kredytową, a ja muszę wykreślić się z księgi wieczystej mieszkania, dopiero wtedy bank rozpatrzy mój wniosek. Widzę w tym jednak pewną pułapkę, a mianowicie bank może stwierdzić, że nie wykreśli mnie z listy gwarantów tego kredytu, a wtedy mnie po wykreśleniu z księgi wieczystej nie pozostanie żaden sposób wywierania wpływu na męża w przypadku gdyby przestał spłacać zadłużenie. Wiem, że wtedy bank po prostu "wejdzie" mi na pensję. W ramach zabezpieczenia, chciałam, aby bank napisał mi coś w rodzaju umowy przedwstępnej, w której zobowiąże się, że gdy ja zrezygnuję z prawa własności zdjęte ze mnie zostaną wszelkie zobowiązania finansowe wobec mieszkania. Oczywiście bank nie chce słyszeć o takim rozwiązaniu, twierdząc, że do podjęcia jakiejkolwiek decyzji potrzebuje potwierdzenia, że mąż jest jedynym właścicielem. Stąd mąż zaproponował spisanie umowy u prawnika, w której byłby zapis, że jeśli ja zrezygnuję z własności mieszkania a on w ciągu pół roku nie spowoduje zwrotu moich weksli, będę miała prawo domagać się w sądzie przywrócenia poprzedniego stanu prawnego, tzn. dopisania mnie z powrotem do właścicieli mieszkania. Nurtuje mnie pytanie, czy faktycznie sąd jest władny do podjęcia takiej decyzji, i czy w razie konieczności taki mechanizm zadziała. Z góry dziękuję za jakąkolwiek radę w mojej mocno "pogmatwanej" sprawie. Pozdrawiam Amelie

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wysokość wkładu małżonków na majątek wspólny

  Jaki powinien być wkład finansowy każdego z rozwodzących się małżonków na pokrycie kosztów utrzymania pozostającego we współwłasności mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym?

 • Kredyt na mieszkanie zaciągnięty wspólnie

  Jak można zapobiec temu, aby po rozwodzie i podziale majątku (żona zatrzymuje mieszkanie wraz z kredytem) niespłacanie przez nią kredytu nie obciążało mnie. Przed rozwodem i podziałem majątku, mieszkanie zostało zakupione ze środków wspólnych.

 • Rozwód a wspólny kredyt mieszkaniowy

  Państwo X wspólnie spłacają kredyt, zaciągnięty pod zakup mieszkania. Jedna ze stron zamierza rozstać się z dotychczasowym partnerem, wiąże ich jednak ww. kredyt. Czy rozwód wpływa w jakiś sposób na sytuację prawną dotyczącą wspólnie zaciągniętego kredytu? Czy w takim przypadku można taki kredyt rozwiązać, czy też warunki umowy kredytowej nie są naruszane w żaden sposób przez orzeczenie o rozwodzie? Jeżeli nie są, to w jaki sposób można odstąpić od kredytu (przynajmniej jedna strona) czy tylko za zgodą drugiej strony, czy może także sama odstąpić od umowy wobec banku? Jakie konsekwencje może taka decyzja rodzić?

 • Nierówne ustalenie udziałów w majątku po rozwodzie

  Sąd orzekł rozwód z wyłącznej winy żony. W trakcie trwania związku dochody męża przewyższały znacznie dochody żony. Czy w tej sytuacji mąż ma prawo domagać się podziału majątku wg proporcji dochodów i czy ma realne szanse na uzyskanie takiego wyroku

 • Kredyt annuitetowy

  Co to jest kredyt annuitetowy?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane