Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

część domu jako spadek po matce ?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, proszę o podpowiedź w rozwiązaniu problemu : Ojciec i matka wybudowali dom. Mieli wspólność majątkową. Matka zmarła w 1997 roku nie pozostawiając testamentu. Ojciec (kilka lat po śmierci matki) darował dom mojej siostrze aktem notarialnym. Już po tej darowiznie, odbyło się w sądzie postepowanie o nabycie praw do spadku. Nabyłem prawo do 1/3 spadku po matce. Nie była wnoszona sprawa o dział spadku. W księdze wieczystej domu: 1-szym właścicielem domu był wpisany jedynie mój ojciec, a 2-gim jest teraz wyłącznie moja siostra. Czy część domu należy mi się jako spadek po matce ? Czy ojciec, po śmierci matki, miał prawo darować cały dom mojej siostrze ? Pozdrawiam Pegaz.

  Odpowiedz Cytuj
 • Kasia
  Wysłany: 2004-12-17 19:10:16

  Witaj Po matce nalzey Ci sie 1/6 domu, czyli 1/3 spadku. Ojciec nie mogl darowac siostrze calego domu. Kasia
 • Reklama

 • Aramis
  Wysłany: 2004-12-20 09:33:59

  Jak doprowadzić do tego bym został wpisany do KW jako współwłaściciel domu ? Czy konieczne będzie wniesienie sprawy o dział spadku po matce ? Pozdrawiam Aramis.
 • b a
  Wysłany: 2004-12-20 11:46:01

  Art. 10kc: 1.W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. 2. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu albo zarządzenie tymczasowe sądu. Do wydania zarządzenia tymczasowego nie jest wymagane uprawdopodobnienie, że roszczenie jest zagrożone.
 • Miał prawo
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane