Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Czy mam prawo do spadku ,zachowku związane ze śmiercią ojca gdy za życia przepisał wszystko na mojego brata

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2001-04-26 00:00:00

  Ojciec za życia przepisał na mojego brata jednego z rodzeństwa dom i ziemię(wszystko co miał) Brat od roku jest właścicielem a. Ojciec teraz zmarł , nie zostawił nic matka zmarła (nie było testamentów).czy jako córki mamy prawo np. do zachowku lub jakieś inne.

  (dtor)

  Odpowiedz Cytuj
 • aniamich
  Wysłany: 2002-02-11 10:56:40

  Jeżeli była to umowa darowizny sporządzona notarialnie za życia Pani ojca to niestety nie można
 • Reklama

 • Agusia
  Wysłany: 2002-06-08 22:27:39

  to co w takim razie oznacza art.993 k.c.: Przy obliczaniu zachowku nie uwzglednia sie zapisów i poleceń, natomiast dolicza sie do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkowdawcę. Czy fakt,ze ojcie podarował cały majatek ma tu znaczenie-ze w ten sposób nie ma zadnego spadku? Ale skoro jest prawo do zachowku i prawo do wliczania darowizn? Czy ktos wie? Proszę o odpowiedz, dzieki.
 • Sylwia
  Wysłany: 2002-08-28 08:48:24

  Co było pierwsze,śmierć matki, czy darowizna? Jeżeli pierwsza zmarła matka, to ustawowo całe rodzeństwo dziedziczy w ró wnych częściach (oczywiście z części matki)
 • ameki
  Wysłany: 2003-02-21 15:48:57

  W numerze z 14 września 2001 r. w dzienniku "Rzeczpospolita - Prawo co dnia" na stronie drugiej ukazała się absolutnie błędna informacja i to paradoksalnie w rubryce - Pomagamy naszym czytelnikom - pod tytułem "Darowizna za życia wyłączająca spadek". Podobnie w numerze z 7 grudnia 2001 r. w "Gazecie Poznańskiej" radca prawny Marian Jacczak udzielił czytelnikom tak samo błędnej odpowiedzi. W obu przypadkach podpisany adwokat zwrócił się do redakcji wymienionych czasopism z prośbą o sprostowanie tych informacji, aby ograniczyć do minimum ich negatywne skutki wśród potencjalnych czytelników. "Rzeczpospolita" opublikowała sprostowanie. Zagadnienie ma jednak znacznie szersze odniesienie, gdyż doświadczony sędzia - mimo wyłożenia zagadnienia w pismach procesowych - na rozprawie i później w wyroku oddalającym powództwo o zachowek ignorował treść artykułów 999,1000 i 1001 kodeksu cywilnego. Prawidłowa odpowiedź na przedstawione pytanie brzmi bowiem, że spadkobiercy ustawowemu, pozbawionemu przez darczyńcę - późniejszego spadkodawcę - wskutek dokonania darowizny majątku, przysługuje przecież roszczenie o zapłatę zachowku. Jest to cytat ze strony Adwokatury Polskiej
 • doluje
  Wysłany: 2005-11-17 22:39:33

  A jeżeli zorbie wybieg prawny, gdzie zapisze w akcie darowizny, że darowizna ta nie wchodzi do schedy spadkowej, to co? należny bedzie zachówek czy nawet zachówku nie dostaniesz? pozdro
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane