Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Czy mam prawo do spadku ,zachowku związane ze śmiercią ojca gdy za życia przepisał wszystko na mojego brata

Ojciec za życia przepisał na mojego brata jednego z rodzeństwa dom i ziemię(wszystko co miał) Brat od roku jest właścicielem a. Ojciec teraz zmarł , nie zostawił nic matka zmarła (nie było testamentów).czy jako córki mamy prawo np. do zachowku lub jakieś inne.

(dtor)

2001.4.26 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Czy mam prawo do spadku ,zachowku związane ze śmiercią ojca gdy za życia przepisał wszystko na mojego brata (5)

Jeżeli była to umowa darowizny sporządzona notarialnie za życia Pani ojca to niestety nie można

2002.2.11 10:56:40

to co w takim razie oznacza art.993 k.c.:
Przy obliczaniu zachowku nie uwzglednia sie zapisów i poleceń, natomiast dolicza sie do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkowdawcę.

Czy fakt,ze ojcie podarował cały majatek ma tu znaczenie-ze w ten sposób nie ma zadnego spadku?
Ale skoro jest prawo do zachowku i prawo do wliczania darowizn?
Czy ktos wie? Proszę o odpowiedz, dzieki.

2002.6.8 22:27:39

Co było pierwsze,śmierć matki, czy darowizna?
Jeżeli pierwsza zmarła matka, to ustawowo całe rodzeństwo dziedziczy w ró wnych częściach (oczywiście z części matki)

2002.8.28 8:48:24

W numerze z 14 września 2001 r. w dzienniku "Rzeczpospolita - Prawo co dnia" na stronie drugiej ukazała się absolutnie błędna informacja i to paradoksalnie w rubryce - Pomagamy naszym czytelnikom - pod tytułem "Darowizna za życia wyłączająca spadek".

Podobnie w numerze z 7 grudnia 2001 r. w "Gazecie Poznańskiej" radca prawny Marian Jacczak udzielił czytelnikom tak samo błędnej odpowiedzi.

W obu przypadkach podpisany adwokat zwrócił się do redakcji wymienionych czasopism z prośbą o sprostowanie tych informacji, aby ograniczyć do minimum ich negatywne skutki wśród potencjalnych czytelników. "Rzeczpospolita" opublikowała sprostowanie.

Zagadnienie ma jednak znacznie szersze odniesienie, gdyż doświadczony sędzia - mimo wyłożenia zagadnienia w pismach procesowych - na rozprawie i później w wyroku oddalającym powództwo o zachowek ignorował treść artykułów 999,1000 i 1001 kodeksu cywilnego.

Prawidłowa odpowiedź na przedstawione pytanie brzmi bowiem, że spadkobiercy ustawowemu, pozbawionemu przez darczyńcę - późniejszego spadkodawcę - wskutek dokonania darowizny majątku, przysługuje przecież roszczenie o zapłatę zachowku.

Jest to cytat ze strony Adwokatury Polskiej

2003.2.21 15:48:57

A jeżeli zorbie wybieg prawny, gdzie zapisze w akcie darowizny, że darowizna ta nie wchodzi do schedy spadkowej, to co? należny bedzie zachówek czy nawet zachówku nie dostaniesz? pozdro

2005.11.17 22:39:33

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika