Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Czy należy się zachowek

Witam serdecznie.

Chciałbym zadać kilka pytań na temat zachowku. Po pierwsze przedstawię bardzo przykrą sytuację, która miała miejsce w mojej rodzinie.

Sytuacja "czeski film". Wnuczka która otrzymała cały spadek po babci wykańcza po kolei moją rodzinę, nie wspominając, że wcześniej wykończyła swojego męża.

Sprawa wygląda następująco:
Babcia z dziadkiem mieli dwojga dzieci ? syna i córkę. Córka nie żyje ponad 20 lat, został syn. Natomiast córka babci miała 2 synów i jedną córkę ? wnuczkę, która otrzymała cały majątek.

Babcia zmarła ponad miesiąc temu, dziadek nie żyje 10 lat. Cały majątek dziadków (dom + działka) został zapisany ponad 20 lat temu na wnuczkę. Jako, że mieszkaliśmy z babcią po sąsiedzku opiekowaliśmy się z nią od kilku lat, natomiast wnuczka zaglądała średnio raz na 2-3 miesiące i tego samego dnia jeszcze wyjeżdżała. 4 lata temu babcia zaznaczyła, że jak umrze, to wnuczka ma się podzielić pół na pół z jedynym synem który babci został. Wszystko było pięknie ślicznie, wujek był kochany, najlepszy, bo się zajmował babcią. Niestety ponad miesiąc temu babcia ciężko zachorowała i po 2-3 tygodniach zmarła w szpitalu. Natomiast wnuczka pokazała swoje ?ja?. Najpierw wyzywając i oczerniając wujka. Dom i działkę szybko sprzedała nic nie mówiąc. Zero kontaktu. Nowemu właścicielowi, który wiedział w czym rzecz (bo z rodziny) sprzedała dom za niecałą połowę jego wartości, pokazując, że to ona jest jedynym właścicielem tego domu, a wujek nie ma nic do gadania. Nie jest realne, żeby dom (parter+piętro), 2 garaże i 11 arów działka było warte 45000zł (sama działka jest warta około 35-40 tys).

W zwiazku z powyższym nasuwa mi się kilka pytań.

Jako, że babci wolą było, aby wnuczka podzieliła się na pół z wujkiem chciałbym się dowiedzieć czy wgl. przysługuje zachowek. W tej sprawie nie jest kwestią pieniądz, lecz honor i szacunek, którego wnuczka za grosz nie posiada, a babci całe życie mydliła oczy. Nic nie zrobiła, bezczelnie oczernia, wykańcza psychicznie. Babcia zaznaczała, że jeśli oszuka i wprowadzi kłótnie w rodzine to będzie się w grobie przewracać. Niestety wszystko się tak potoczyło. W przypadku gdy należy się zachowek to jak oszacować jego wysokość? Majątek babci około 100-120tys. 1/2 to 50-60tys, babcia miała dwojga dzieci czyli połowa z połowy (1/4)? W przypadku, gdy na papierku od sprzedaży jest kwota 45tys. to z tego oblicza się zachowek czy z faktycznej wartości domu, obliczonej przez np. rzeczoznawcę? Z tą akcją 45tys. możliwe, że jakiś przekręt podatkowy może być. Ostatnim pytaniem, które zadam to jakie mogą być w przybliżeniu całkowite koszty, które związane są z założeniem, prowadzeniem oraz zamknięciem rozprawy.

Pozdrawiam serdecznie. Z góry dziękuje za cierpliwość i odpowiedź.

2018.4.23 14:10:18

Odpowiedzi w temacie: Czy należy się zachowek (4)

Wydaje mi się ze należy sie zachowek bo o to roszczenie mozna ubigac sie do 5 lat od smierci spadkodawcy. Jeśli chodzi o koszty to wpłacasz do sądu 5 procent wartości kwoty o jaką sie ubiegasz od spadkobiercy, czyli 5 procent z 25 000 czyli 1250 zł. Jesli chodzi o kwote zachowku to jest polowa z polowy.

2018.4.24 0:21:43

Dzięki za odpowiedź. Właśnie też do końca z tym pewny nie byłem, skoro zapis został zrobiony już ponad 20 lat temu, czy zachowek do 5 lat będzie się liczyć.

Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa, czy wartość domu obliczona przez dowolnego rzeczoznawcę będzie mieć przełożenie w sądzie, czy musi być do rzeczoznawca sądowy?

Pozdrawiam :)

2018.4.24 11:48:31

Z tego co wiem jeśli darowizna przekazana osobie bliskiej jest bezterminowo wiec możesz ubiegać się o zachowek ale masz na to 5 lat. To ty szacujesz we wniosku o zachowek ile warta nieruchomosc np na podsawie cen nieruchomości w internecie obecnych i wpisujesz kwotę zachowku. Jeśli sąd albo podwaga nie będzie sie godzić z ta cena to wtedy rzeczoznawca jest powoływany na twój koszt. Jak widzisz trzeba pierw zainwestowac trochę kasy ale opłaca się. Powodzenia.

2018.4.25 10:40:4

Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam :)

2018.4.26 17:18:52

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika