Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

czy siostrze nalezy sie zachowek po siostrze???????????

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • witam odziedziczylem spadek po ciotce(bezdzietnej)i w zwiazku z tym mam pytanie czy jej siostrze nie ujetej w testamencie nalezy sie zachowek z gory dziekuje

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Stwierdzenie nabycia kilku spadków

    Czy mogę złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, jego matce i siostrze?

  • Zaliczenie darowizny na poczet zachowku

    Moja macocha pomagała swojej córce ( czyli mojej siostrze przyrodniej ) finansowo przy budowie domu i jego wyposażeniu. Macocha zmarła w 2010 roku. W swoim testamencie wskazuje ona o darowiźnie na rzecz córki, którą dokonała dokładając się właśnie do budowy domu. Czy można to będzie zaliczyć na poczet zachowku ?

  • Dziedziczenie roszczenia o zachowek

    X wystąpił przeciwko swojej przyrodniej siostrze z roszczeniem o zapłatę kwoty z tytułu zachowku swojej matki, której był jedynym spadkobiercą. Stwierdził, że jego matka nie została powołana do dziedziczeniu po swoim mężu, ale nie zdążyła zrealizować swojego roszczenia o zachowek, gdyż zmarła. Czy X jest uprawniony do dochodzenia od swojej przyrodniej siostry zachowku po mężu swojej matki, która nie zdążyła wystąpić z takim roszczeniem za życia?

  • Realizacja roszczenia o zachowek

    Mama moja pozostawiła dwa testamenty. Pierwszy w czerwcu 2001, w którym cały spadek zapisała mnie i mojej siostrze, drugi o którym nie wiedziałam, sporządziła w sierpniu 2001r. i w nim jako jedynego spadkobiercę ustanowiła wnuka swojego męża. Sąd wczoraj orzekł, że ostatni testament jest ważny i orzekł, że spadkobiercą jest wnuk jej męża. Moje pytanie brzmi: Czy należy się mnie i siostrze zachowek i od kogo mamy go dostać? Do jakiego sądu należy zgłosić pozew, do tego gdzie został ogłoszony wyrok, czy do sądu spadkobiercy-czyli wnuka męża mamy. Jak obliczyć kwotę zachowku? W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe, w którym w dalszym ciągu mieszka mąż mamy.

  • Zachowek dla rodzeństwa

    Jest rodzeństwo brat i dwie siostry. Rodzeństwo to nie ma wstępnych (rodzice nie żyją). Jedna z sióstr nie posiada męża ani dzieci. Co się dzieje jeżeli właśnie ta bezdzietna siostra zapisze cały swój majątek osobie obcej ewentualnie tylko jednemu z rodzeństwa? Czy osobie (siostrze, bratu) której nie zapisała swojego majątku przysługuje zachowek czy nie bo nie jest zstępnym? I czy pozostałemu rodzeństwu przysługuje jakiś zachowek jeżeli zapisze cały majątek osobie obcej?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane