Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Długi po bracie

Witam. Kilkanaście lat temu rodzice przepisali mi dom i gospodarstwo. Moi bracia nic nie dostali. Kilka lat temu tata zmarł. Jeden z moich braci (żonaty, dzieciaty) ma duże długi. Obawiam się, że niedługo będzie w stanie ich spłacać. On nic nie ma na siebie. Dom i samochód jest na żonę. Jeżeli nie będzie w stanie spłacać długów (np.straci pracę) to co mu może grozić? I czy przypadkiem długi nie będę musiała spłacać ja? Nadmieniam, że dopiero niedawno dowiedziałam się, że on ma tak duże długi. Żadnej pożyczki na niego nie brałam.

2012.5.31 18:19:40

Odpowiedzi w temacie: Długi po bracie (4)

WITAM

Sprawa wyglada nastepujaco: Mój brat zmarł w Irnandi w tamtym roku a dopiero teraz dowiaduje się ze miał długi. Dotej pory nie posiadamy aktu zgonu gdyz wedlug Irlandzkiego prawa musi odbyc się rozprawa aby mogli wystawic ten akt. Tydzien temu dowiedziałem się w ambasadzie ze ten akt już jest ( po 8 miesiacach)i ambasada mi załatwia ten akt. Dostalismy tylko taki tymczasowy akt który nie jest tolerowany u nas w urzedzie. Nie pisalismy o odrzucenie spadku gdyz nie posiadalismy aktu tylko ten czasowy abysmy mogli sciagnac brata do Polski i pochowac. Moje pytania sa nastepujące:
1. Czy corka mojego zmarłego brata dziedziczy te długi, choc jest nieletnia? (Na pewno się nie odpisala)
2. Czy mogę się odpisac ja i rodzice dopierio teraz, choc jest na to 6 miesiecy od smierci?
3. Zasiłek pogrzebowy który należy się mojemu ojcu jest jeznoznaczny z przyjeciem spadku(dlugow)? ( Zus nie przyjal tego aktu wiec jeszcze nie otrzymalismy zasiłku. Koszty pogrzebu były o wiele wieksze niż ten zasilek)

2012.10.16 16:44:44

Mam pytanie dotyczące zabezpieczenia się przed dziedziczeniem długów po bracie. Brat mego męża nie założył rodziny,prowadzi hulaszcze życie, ma wielkie długi przez które stracił mieszkanie. Mój mąż jest dla niego najbliższą rodziną bo teściowie nie żyją. Jak może zabezpieczyć się mąż przed odziedziczeniem długów po bracie? Czy może zrobić to teraz, za życia brata? Czy możemy też teraz zabezpieczyć przed tym nasze dzieci? Proszę o odpowiedź.

2014.2.24 15:48:53

Czyli jeśli dobrze rozumiem nie ma możliwości za życia wydziedziczyć się?
Pytam, ponieważ mam podobną sytuację, a dodatkowo mój były ojciec też ma masę długów i czy po nim ja ewentualnie też dzidziczę?

2014.2.26 9:57:54

Dziękuję za odpowiedź. O tej możliwości wiedziałam, bardziej interesuje mnie czy już teraz,czyli za życia brata można się zabezpieczyć przed dziedziczeniem długów po nim, słyszałam że takie sprawy można u notariusza załatwić.

2014.2.26 16:40:5

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika