Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak przeprowadzić odzyskanie pieniędzy z kont bankowych zmarłego ojca?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mój Tata niedawno zmarł i pozostawił na rachunkach bankowych pieniądze, lecz nie pozostawił dyspozycji na wypadek śmierci, ani też pełnomocnictw. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki, jak przeprowadzićcałe postępowanie mające odzyskać zgromadzone w bankach pieniądze przy czym chodziłoby mi o całą ścieżkę, np. udać się do sądu, złożyć wniosek o ..., udać się do banku, złożyć wniosek o ... itp. A oto bliższe dane co do lokat bankowych: - dwuletnie obligacje skarbowe w PKO BP o terminie wykupu na rok 2008; dodam, że moja mama posiada pełnomocnictwo do tych obligacji; z tego, co mi wiadomo, to po zapadnięciu obligacji (tzn. po zakończeniu ich życia) w roku 2008 w/w pełnomocnictwo pozwoliłoby mamie pobrać (gdyby ojciec żył) pieniądze za te obligacje, lecz nie wiem, czy pełnomocnictwo działa po śmierci ojca; Co radzilibyście robić w tej sprawie? - pieniądze na funduszu inwestycyjnym zrównoważonym w jednym z banków komercyjnych; znamy tylko nazwę banku, kwoty oraz nazwę funduszu; brak jakichkolwiek pełnomocnictw; Co radzilibyście robić w tej sprawie? Czy w/g Was możliwe jest poradzenie sobie w w/w sprawie we własnym zakresie, tzn. bez pomocy prawnika lub kogoś obeznanego w temacie? Do kogo ewentualnie udać się po poradę lub komu zlecić zajęcie się całą sprawą? Z góry dziękuję za życzliwe rady.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sprawa jest prosta i nie musi tu działac prawnik. Trzeba zrobić tak: najpierw do sądu (wydział cywilny w Sądzie Grodzkim właściwym dla miejsca zamieszkania zmarłego) z wnioskiem o nabycie spadku po zmarłym, (z dobrodziejstwem inwentarza - to ważne) .We wniosku wyszczególniasz wszystkich spadkobierców. Po otrzymaniu postanowienia Sądu o nabyciu spadku składasz wniosek o dział spadku i z mamą (i innymi spadkobiercami jeżeli są) udajesz się na rozprawę gdzie sąd pomoże podzielić spadek. Wcześniej musicie jednak określić masę spadkową czyli znane wam aktywa i pasywa - czyli majątek i długi. Następnie z postanowieniami Sądu i aktem zgonu udajesz się do banków i innych instytucji w których ojciec ma środki a tam już ci mówią jakie dokumenty masz wypełnić. To wszystko. Powodzenia
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Tery
  Wysłany: 2009-04-13 12:53:33

  a jak się nie wie w jakich bankach zmarły miał aktywa ponad to miał udziały i akcje jak to sprawdzić ?
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Historia kont bankowych a zachowek

  Występuję do siostry o zachowek po naszym ojcu. Zbieram informacje o składnikach majątku po moim ojcu. Ojciec przez ostatnie dziesięć lat udzielał siostrze darowizn pieniężnych poprzez swoje konta bankowe. Nie znam numerów tych kont. Siostra nie chce żebym wszczynała sprawę sądową o zachowek. Prowadzimy rozmowy o ugodzie. Ale zrozumiałym jest, że nie chce podać mi historii kont bankowych ojca. W jaki sposób mogę wystąpić do sądu o udostępnienie mi historii kont bankowych mojego ojca, nie wszczynając sprawy o zachowek?

 • Egzekucja z kont spółdzielni

  Mam tytuł prawny dotyczący zwrotu wkładu budowlanego ze spółdzielni będącej w tarapatach finansowych. Czy SM może posiadać więcej niż jedno konto bankowe? Jeśli tak, to czy i w jaki sposób można te numery kont uzyskać? Czy możliwe jest zajęcie przez komornika kasy Spółdzielni, w której dokonywane są bieżące wpłaty czynszów?

 • Rodzaje czynności bankowych

  Do wykonywania jakich czynności jest uprawniony bank?

 • Odzyskanie prawa własności do utraconych nieruchomości pozostwionych na wschodzie

  Czy jest możliwe odzyskanie prawa własności do utraconych nieruchomości pozostawionych na wschodzie?

 • Amortyzacja środków trwałych nabytych w spadku

  Ojciec prowadził przedsiębiorstwo i nagle zmarł. Syn i siostra zmarłego chcą kontynuować dalej ojca działalność jako nowo utworzona spółka cywilna. Niezwłocznie zgłosiliśmy fakt zaprzestania działalności przez zmarłego ojca, poinformowaliśmy urząd skarbowy, że będziemy kontynuować działalność gospodarczą ojca, złożyliśmy naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne na potrzeby podatku VAT, zgłosiliśmy aktualizację danych i przyszedł czas na zawarcie umowy spółki. W firmie ojca są środki trwałe - samochód cysterna, rusztowanie itp. Czy w umowie spółki należy zapisać te środki trwałe jako dziedziczone? Jaką wartość początkową tych środków należy przyjąć, aby móc dalej je amortyzować? Jak praktycznie ten proces należy przeprowadzić?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane