Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jak przeprowadzić odzyskanie pieniędzy z kont bankowych zmarłego ojca?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Mój Tata niedawno zmarł i pozostawił na rachunkach bankowych pieniądze, lecz nie pozostawił dyspozycji na wypadek śmierci, ani też pełnomocnictw. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki, jak przeprowadzićcałe postępowanie mające odzyskać zgromadzone w bankach pieniądze przy czym chodziłoby mi o całą ścieżkę, np. udać się do sądu, złożyć wniosek o ..., udać się do banku, złożyć wniosek o ... itp. A oto bliższe dane co do lokat bankowych: - dwuletnie obligacje skarbowe w PKO BP o terminie wykupu na rok 2008; dodam, że moja mama posiada pełnomocnictwo do tych obligacji; z tego, co mi wiadomo, to po zapadnięciu obligacji (tzn. po zakończeniu ich życia) w roku 2008 w/w pełnomocnictwo pozwoliłoby mamie pobrać (gdyby ojciec żył) pieniądze za te obligacje, lecz nie wiem, czy pełnomocnictwo działa po śmierci ojca; Co radzilibyście robić w tej sprawie? - pieniądze na funduszu inwestycyjnym zrównoważonym w jednym z banków komercyjnych; znamy tylko nazwę banku, kwoty oraz nazwę funduszu; brak jakichkolwiek pełnomocnictw; Co radzilibyście robić w tej sprawie? Czy w/g Was możliwe jest poradzenie sobie w w/w sprawie we własnym zakresie, tzn. bez pomocy prawnika lub kogoś obeznanego w temacie? Do kogo ewentualnie udać się po poradę lub komu zlecić zajęcie się całą sprawą? Z góry dziękuję za życzliwe rady.

  Odpowiedz Cytuj
 • Sprawa jest prosta i nie musi tu działac prawnik. Trzeba zrobić tak: najpierw do sądu (wydział cywilny w Sądzie Grodzkim właściwym dla miejsca zamieszkania zmarłego) z wnioskiem o nabycie spadku po zmarłym, (z dobrodziejstwem inwentarza - to ważne) .We wniosku wyszczególniasz wszystkich spadkobierców. Po otrzymaniu postanowienia Sądu o nabyciu spadku składasz wniosek o dział spadku i z mamą (i innymi spadkobiercami jeżeli są) udajesz się na rozprawę gdzie sąd pomoże podzielić spadek. Wcześniej musicie jednak określić masę spadkową czyli znane wam aktywa i pasywa - czyli majątek i długi. Następnie z postanowieniami Sądu i aktem zgonu udajesz się do banków i innych instytucji w których ojciec ma środki a tam już ci mówią jakie dokumenty masz wypełnić. To wszystko. Powodzenia
 • Reklama

 • Tery
  Wysłany: 2009-04-13 12:53:33

  a jak się nie wie w jakich bankach zmarły miał aktywa ponad to miał udziały i akcje jak to sprawdzić ?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.